malezya ucagi ukrayna8 1

Kiev, düşen Boeing’e ilişkin soruşturmayı geciktirmeye devam ediyor!

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitali Çurkin,

BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Kiev’in Malezya Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesinde payı olduğunu kanıtlayacak birtakım delilleri ortadan kaldırmaya yönelik bir tutum içerisinde olmasının Moskova’yı endişelendirdiğini ifade etti.

Ukrayna Ordusu’nun uçağın düştüğü bölgeye yönelik olarak aralıksız bir şekilde devam ettirdiği ağır bombardıman ateşi, uluslararası denetçilerin ve uzmanların olay yerine ulaşmasına engel oluyor. Kiev Hükümeti ise Dünya kamuoyunun ateşkes için kendisine yaptığı talepleri adeta dalga geçercesine bölgede hiçbir askeri operasyon gerçekleştirmediğini söyleyerek yanıtlıyor.

Ukrayna üzerinde düşen Boeing’e ilişkin yürütülmekte olan soruşturmada henüz hiçbir ilerleme kaydedilemedi. Uluslararası soruşturma ekibine mensup uzmanlar, bugün bir kez daha trajedinin yaşandığı bölgeye ulaşmaya çalışsa da, Ukrayna Ordusu’nun yoğun topçu ateşi bu uzmanların 5. girişimini de sonuçsuz bıraktı. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, söz konusu durumun BM Güvenlik Konseyi’nin 2166 sayılı kararının açık bir ihlali olduğunu söylüyor:

‘‘Ukrayna üzerinde seyir halindeyken düşen Boeing’e ilişkin tarafsız ve dürüst bir soruşturma yapılmasını öngören BM Güvenlik Konseyi kararının hayata geçirilmesi açık bir şekilde engellenmektedir. Başta trajedinin yaşandığı ve uçağın enkazının bulunduğu bölgelerde devam ettirilen askeri operasyonların sona erdirilmesi olmak üzere, bu kararda ifade edilen gerekliliklere sıkı bir şekilde uyulması konusundaki ısrarlı tavrımızı korumaktayız. Mevcut talepler, Kiev Hükümeti’nin Batılı ortaklarının yaşananlara göz yumduğu bir ortamda Ukrayna Ordusu tarafından açıkça ihlal edilmekte ve yerine getirilmemektedir. İlgili ihlaller, soruşturmada görev alan uzmanların zaman geçirmeden işlerine başlamalarına da engel olmaktadır’’.

 Malezya Havayollarına ait Boeing tipi yolcu uçağı, bundan iki hafta önce; 17 Temmuz’da Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapmakta olduğu esnada Ukrayna üzerinde seyir halinde iken parçalanarak düşmüş ve yaşanan trajedide çoğunluğu Hollanda ve Avustralya vatandaşı olan 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Yolcu uçağı, Ukrayna Ordusu ile Kiev rejiminin muhalifleri arasında çatışmaların yaşandığı bölgeye düştü. Arama kurtarma operasyonlarına ilk andan itibaren katılan Donetskli milisler, trajedinin yaşandığı yeri derhal kordon altına alıp hayatını kaybeden yolcuların cansız bedenlerini ve dokümanlarını aradı ve aramalar esnasında buldukları uçağın kara kutularını da uluslararası soruşturma grubuna teslim etti. Ancak uçağın düştüğü yerde bundan sonra yapılacak olan çalışmaların uzmanlar tarafından yürütülmesi gerekiyor. Hollanda, Avustralya ve AGİT uzmanlarından oluşturulan özel bir ekip bunun için Ukrayna’nın güneydoğusuna gitti. Fakat bu uzmanların uçağın enkazına ulaşmaları Kiev tarafından engellenmekte… Ukrayna Ordusu bölgede gerçekleştirdiği saldırı operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. Durum o kadar vahim bir hal aldı ki; iş, kısa menzilli balistik füzelerin kullanılması noktasına kadar ulaştı. Konuyla ilgili olarak dile getirilen resmi senaryo, Kiev Hükümeti’nin soruşturmada görev alan uzmanların güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için bölgenin ele geçirilmesi gerektiğini düşündüğü, bunun için de söz konusu operasyonlara devam edildiği yönünde… Ancak boşa geçen her gün, uzmanların felaketin sebeplerini aydınlatma şansını giderek azalmasına sebep oluyor. Gölgedeki sıcaklığın 30 dereceye ulaştığı bölgede zaman zaman yağış da gözlenmekte. Fakat tüm bunlara rağmen, felakette hayatını kaybedenlerin yaptıkları çağrılar dahi bölgeye yönelik sürdürdüğü bombardımanı sonlandırıp uzmanların enkaza ulaşmalarına fırsat vermesi hususlarında Kiev Hükümeti’ni ikna edemiyor.

İlgili mesele üzerine görüşlerine başvurduğumuz Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri Enstitüsü Başkanı Konstantin Zatulin, Kiev’in delil toplama konusuyla uzaktan yakından ilgili olmadığı görüşünde:

‘‘Kiev, kendisini destekleyen Batılı ülkelerden aldığı tam yetki ile bu ülkelerin belirlediği ve istediği şekilde hareket etmektedir. Bu durum hem düşen Boeing, hem de ülkenin güneydoğusunda yaşanmakta olan tüm meseleler için aynı şekilde geçerlidir. Kiev, uçağın neden düştüğünü ortaya çıkartacak bir soruşturmanın gerekli olduğu gerçeğini inkar etmektedir. Çünkü bu soruşturma kendisi için hiç de hoş olmayan sürprizlere gebedir ve tam da bu sebeple söz konusu soruşturmanın kendi denetimi altında yapılması için bölgeyi ele geçirmeye çalışmaktadır. Bundan sonraki aşama ise teknik birtakım meselelere ilişkin olacaktır. Kiev’in destekçileri olan Batı ülkeleri ve ABD de kazada hayatını kaybeden yolcuların vatandaşı oldukları ülkelerden yapılan resmi talepleri görmezden gelmek suretiyle az önce ifade etmiş olduğumuz stratejiyi benimsemiş durumdadır. Bu süreçte dev bir propaganda makinesi çalışmakta ve bu makinenin gölgesi altına sığınmış olan Kiev de tamamen kendi siyasi çıkarları doğrultusunda hareket etmektedir’’.

Avusturyalı polis memurlarından oluşan özel yetkili bir birimin enkaz bölgesinde görev yapmasını öngören karar Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada’da bugün onaylandı. Fakat 250 kişiden oluşacak olan bu birimin ne zaman göreve başlayacağı belirsizliğini halen korurken zaman, soruşturmanın aleyhine olacak bir şekilde geçmeye devam ediyor.

Rusyanın Sesi Radyosu - 31 Temmuz 2014

Son Yazılar