malezya ucagi ukrayna8 1

Ukrayna Ordusu'ndan bir askeri kaynak: " Malezya Yolcu Uçağını Biz Düşürdük! "

Ukrayna'da düşen Boeing tatbikat esnasında vurulmuş olabilir!

Ukrayna Ordusu'ndan bir askeri kaynak, Ria Novosti Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Malezya Havayollarına ait Boeing'in düştüğü gün, Hava Savunma Sistemleri Birlikleri'nin füze fırlatma sistemlerinin kilitlerini kaldırma konusunda eğitim yaptıklarını ve bu eğitimler sırasında yaşanan olası bir aksilik sonucunda da yolcu uçağının düşürülmüş olabileceğini ifade etti.

Ukraynalı askeri kaynak, ajans muhabirine verdiği demeçte şunları söyledi:

‘‘Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 156. Hava Savunma Sistemleri Alayı, Donetsk Bölgesi’ndeki kara birliklerini destek amacıyla 17 Temmuz günü bir eğitim gerçekleştirmiştir.

Bu eğitimlerde standart prosedür olarak birlikler farklı bölgelere konuşlanır, hedeflere ilişkin ön çalışmalar gerçekleştirilir, tüm algoritmalar hesaplanır ve tüm bu hedefler Buk-M1 tipi hava savunma sisteminden sanal olarak fırlatılan füzelerle imha edilir.

Dnepropetrovsk’ta düzenlenen tatbikata, Nikolayev’de bulunan 229. Kulbakino Hava Taktik Tugayı Üssü’nden havalanan iki adet Su-25 tipi savaş uçağı da katılmıştır. Bu uçakların tatbikattaki görevi, hava istihbaratının yanı sıra, Donetsk’in batısında bulunan birliklerin faaliyet bölgelerindeki kontrol hedeflerini belirlemek; yani bir nevi hedef rolünü üstlenmekti.

Uçaklardan biri Buk tipi hava savunma sistemlerinin kontrol ettiği bölgeye girdiği anda, Zaroşenskoye yerleşim birimine konuşlanmış olan füze bataryası otomatik olarak bu hedefe kitlendi.

Görünüşe göre, Malezya yolcu uçağı ile Su-25 savaş uçağının rotaları, farklı irtifalarda olsalar dahi, belirli bir süre sonra sistemlerin radar ekranında büyük bir nokta olarak birleşti ve bu birleşme yolcu uçağı için maalesef ölümcül oldu.

Çünkü yerde konuşlanmış olan füze bataryaları her zaman daha büyük alan kaplayan hedeflere kilitlenmektedir’’.

Rusyanın Sesi Radyosu - 25 Temmuz 2014

Son Yazılar