viladimir putin3 225

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Boeing faciası hakkında bilgi yayınladı!

Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Baş Harekat İdaresi Başkanı Korgeneral Andrey Kartapolov,

Malezya havayollarına ait Boeing 777’in Ukrayna’daki faciasıyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı’nın objektif kontrol bilgilerini verdiğini açıkladı.

Kartapolov, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Malezya havayollarına ait Boeing 777 yolcu uçağının 17 Temmuz’da düşmesiyle ilgili olarak son zamanlarda çok sayıda çelişkili bilgi ortaya çıktı. Bu nedenle Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’nın emrinde bulunan objektif kontrol bilgilerini sunma ihtiyacını duydu” dedi.

alcaktan ucun demisler

Basın toplantısında Boeing’in uçuş şemasını gösteren korgeneral, “Şemadan da gördüğünüz gibi uçağın güzergahı ve Boeing’in olası vurulma yeri, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait BUK hava savunma füze sistemlerinin etki alanına giriyor” şeklinde konuştu. Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk Bölgesi’nde 17 Temmuz’da düşen Malezya uçağındaki kara kutuların Boeing’in güzergahtan çıkma nedenini göstereceğini belirtti.

İdare başkanı, “Boeing-777’in düştüğü gün, Ukrayna hava savunma grubu, Buk M-1 hava savunma roket sisteminden 3-4 roket taburundan oluşuyordu. Bu sistemler, 22 kilometre yükseklikteki hedefleri vuracak yetenekteler. Ukrayna ordusu bu sistemleri niye ve kime karşı yerleştirdi sorusu ortaya çıkıyor, zira bilindiği gibi milisler savaş uçaklarına sahip değiller” ifadesini kullandı.

General, “Havada, Malezya havayollarına ait Boeing 777 dahil üç yolcu uçağının bulunduğu tespit edildi. Aynı zamanda, Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait Su-25 olduğu tahmin edilen savaş uçaklarının Boeing 777’ye 3-5 kilometre mesafede uçtuğu kayıtlara geçti” dedi.

“Saat 17.20’den itibaren uçağın istikrarlı bir şekilde hız düşürdüğü, 17.23’te ise Rusya radarlarından kaybolduğu kaydedildi” diyen Kratapolov, ayrıca Boeing’in uçması gereken uluslararası hava yolunun fotoğraflarını sergiledi.

General, “Uçak Donetsk’e kadar belirlenen koridorda ilerliyordu, daha sonra güzergahından kuzeye doğru uzaklaştı. Koridor sınırından maksimum uzaklaşma mesafesi 14 kilometre oldu. Ardından Boeing’in belirlenen hava koridoruna dönüş manevrası gözlemleniyor. Ancak mürettebat başlattığı manevrayı bitiremedi” diye anlattı.

“Hesaplamalarımıza göre Moskova saatiyle 17.06’dan 17.21’e kadar, Ukrayna’nın güneydoğu bölgeleri üzerinden gerçekten de Amerikan uzay aracı geçti. Bu, çeşitli menzile sahip füzelerin tespiti ve takibi için tasarlanan deneysel uzay sisteminin bir aracıdır” diyen Kartapolov, “Amerikan tarafı bu uydudan yapılan fotoğraflara sahipse, ayrıntılı inceleme için dünya kamuoyuna sunulmasını istiyoruz. Rastlantı mı değil mi, ancak Malezya Boeing’inin düşmesi ve Amerikan uydusunun Ukrayna topraklarını gözlemlemesi saati çakışıyor” diye ekledi.

Kartapolov, “Rusya Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı materyaller bugün Avrupa ülkeleri ve Malezya uzmanlarına verilecek” ifadesini kullandı.

Rusyanın Sesi Radyosu - 21 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_21/Rusya-Genelkurmay-Baskanligi-Boeing-faciasi/

malezya ucagi ukrayna8

Rusya Ukrayna’ya sorduğu 10 sorunun cevabını bekliyor!

Ukrayna’nın doğusunda düşen Malezya uçağıyla ilgili Moskova’nın, Kiev’e yöneltilen sorulara cevap beklediği açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Rusya Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna tarafına 10 soru sorduğu, ancak Kiev’den herhangi bir tepkinin gelmediği hatırlatıldı. Bakanlık, soruların yanıtlanmasını beklediklerini belirtti. Açıklamada, ayrıca Ukrayna’ya yöneltilen sorular sıralandı.

Rusya, facianın akabinde faciadan milisleri suçlayan Ukrayna yönetiminin bu görüşünün temelinde neyin yattığını ve resmi Kiev’in savaş bölgesindeki BUK füze sistemleriyle ilgili tüm ayrıntıları açıklayıp açıklamayacağını öğrenmek istiyor, zira milisler savaş uçaklarına sahip değiller.

Ukrayna tarafına ayrıca, uçak faciası soruşturmasıyla ilgili uluslararası komisyonun oluşturulması konusundaki eylemsizliğin nedeni soruldu.

Rusyanın Sesi Radyosu - 21 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_21/Rusya-Ukrayna-10-soru/

putin

Rusya, Ukrayna semalarında yaşanan trajedinin siyasallaştırılmasına karşı!

Ukrayna’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen uçak kazasına ilişkin olarak BM Güvenlik Konseyi tarafından hazırlanan karar tasarısı üzerindeki ön çalışmalar tamamlandı.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin’in açıklamasına göre, Moskova, söz konusu tasarının hazırlandığı BM Güvenlik Konseyi’nin kapalı oturumu esnasında üzerinde mutabık kalınan konulardan tatmin olmuş durumda. İlgili tasarı bugün Moskova saati ile 23.00’da (TSİ 22.00) oylanacak.

Çeşitli medya kuruluşları tarafından geçilen haberlerde, gerçekleştirilen kapalı oturuma ilişkin ayrıntılar konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, söz konusu karar tasarısı üzerine Avustralya ve Rusya tarafından önerilen iki ayrı projenin ortak noktaları üzerinde mutabık kalındığı ifade ediliyor.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, kapalı oturumun hemen öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, Avustralyalı meslektaşları tarafından hazırlanan projenin Rusya Delegasyonu’nu neden tatmin etmediğini açıklamıştı. Çurkin, ilgili trajedinin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun himayesinde ve tarafsız bir şekilde soruşturulması gerekliliğine söz konusu projede yeterince atıfta bulunulmadığı için Moskova’nın bu öneriden hoşnut kalmadığını ifade etmişti. Düşen uçakla ilgili olarak tarafsız bir kurum olma özelliğine sahip olan ICAO, söz konusu kazanın aydınlatılabilmesi için gereken tecrübeye de sahip. Bilindiği üzere BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin düşürdüğü İran yolcu uçağına ilişkin olarak gereken soruşturmayı yapması için 1988 yılında da ICAO’dan talepte bulunmuştu.

Üzerinde mutabık kalınan karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanırsa, söz konusu belge, düşen Malezya uçağına ilişkin olarak uluslararası toplumun ilk konsolide görüşünü de yansıtan bir dokuman niteliğine de sahip olacak. Bilindiği üzere Rusya Devet Başkanı Vladimir Putin de kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, ‘‘Bu tip olaylar insanları ayrıştırmaktan ziyade, birleştirmelidir’’ şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Ukrayna semalarında meydana gelen trajedi ile ilgili olarak Kiev’in, Washington’un ve birtakım Avrupalı ülkelerin yürütülecek bağımsız ve açık bir soruşturma süreci sona ermeden söz konusu kazaya ilişkin suçluları şimdiden ilan etmeye yönelik açık girişimleri olsa da Vladimir Putin mevzubahis süreçte yaşanan trajedinin siyasallaştırılmasına kesinlikle müsade edilmemesi görüşünde: ‘‘Hiç kimse, yaşanan trajediyi kendi bencil siyasi hedeflerine ulaşmak için kullanma hakkına sahip değildir. Olayın yaşandığı bölgedeki mevcut durumdan sorumlu olan yetkililer hem kendi halkları, hem de uçakta bulunan yolcuların vatandaşı olduğu ülkelerin halkları karşısındaki sorumluluklarını arttırmalıdır’’.

Açıklamasının devamında Ukrayna’nın Donetsk Bölgesi’nde meydana gelen uçak kazasını ‘‘trajedi’’ olarak nitelendiren Putin, akan kanın durdurulması için Rusya’nın bu bölgede çatışma halinde olan tarafları defalarca kez görüşme masasına çağırdığının da altını çizdi: ‘‘Bugün gelinen noktada şunu net bir şekilde söylemek mümkündür: Şayet Ukrayna’nın doğusundaki operasyonlara 28 Haziran’da yeniden başlanmamış olsaydı, o takdirde bu trajedinin yaşanması söz konusu olmayacaktı. Rusya, Ukrayna’nın doğusunda devam etmekte olan çatışmaların sonlandırılması ve bugünkü savaş durumunun diplomatik ve barışçıl görüşmelerin yürütüleceği bir müzakere masasına taşınması için elinden gelen her şeyi yapacaktır’’.

Şu an kaza yerinde AGİT uzmanları ve Malezyalı uzmanlar tarafından bir soruşturma yürütülmekte… Açıklamasının sonunda, bu soruşturmanın yeterli olmadığını belirten Putin, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO’nun denetçi grubu tarafından yürütülecek ve uluslararası soruşturma ekibinin çalışmaları ile örtüşecek bir faaliyet programının gerekliliğine dikkati çekti.

Açık bir şekilde yürütülecek olan soruşturmada çalışacak olan tüm uzmanların güvenlikleri ise bir başka önemli husus olarak karşımıza çıkmakta… Söz konusu uzmanların tam güvenliklerinin sağlanması için ilgili makamların gereken her türlü önlemi almaları gerekmekte.

Rusyanın Sesi Radyosu - 21 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/2014_07_21/Rusya-Ukrayna-trajedi/

buk fuze savunma sistemi

Rusya milislere BUK füze sistemlerini vermedi!

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundaki milislere, Malezya uçağını vurduğu tahmin edilen BUK hava savunma füze sistemlerini sağlamadıklarını açıkladı.

Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Baş Harekat İdaresi Başkanı Korgeneral Andrey Kartapolov, “Rusya, Ukrayna’daki milislere BUK hava savunma sistemi ve diğer silahlarla askeri araçları vermedi” dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, BUK-M1 fırlatma rampasının Ukrayna’dan Rusya topraklarına geçtiğini gösteren belgelerin hile olduğunu bildirdi.

Kartopolov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Belgelerin hileli olduğu açık. Fotoğraflar, Krasnoarmeysk kentinde çekildi. Bunu, yolun kenarındaki reklam panosu kanıtlıyor. Panodaki reklamda oto galerinin adresi olarak Dnepropetrovskaya Sokağı 34 yazıyor” diye açıkladı.

General, Krasnoarmeysk kentinin 11 Mayıs’tan bu yana Ukrayna ordusunun kontrolünde bulunduğunu hatırlattı.

Malezya uçağının düştüğü gün Ukrayna’ya ait BUK hava savunma füze bataryalarının milis birliklerinin bulunduğu bölgenin yakınında tespit edildiğini ifade eden Kartapolov, “Şu soru ortaya çıkıyor: Neden batarya, hemen trajedi öncesinde, milislerin kontrol ettiği toprakların yakınında yerleştirildi? 18 Temmuz’da çekilen bölge fotoğrafları, bataryanın bu mevzii terk ettiğini gösteriyor” dedi.

Rusyanın Sesi Radyosu - 21 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_21/Rusya-milislere-BUK-vermedi/

rus hava savunma fuze sistemleri

Rusya, Ukrayna'daki bazı hedefleri vurabilir!

Rusya’da yayın yapan Kommersant gazetesine açıklamalarda bulunan Kremlin’e yakın bir haber kaynağı, Moskova’nın Ukrayna topraklarında bulunan bazı belirli hedeflere yönelik saldırı düzenlenmesi ihtimalini göz önünde bulundurmaya başladığını belirtti.

Gazeteye yaptığı açıklamada, ‘‘Sabrımızın bir sınırı var’’ diyen kaynak, düzenlenmesi planlanan askeri operasyonların geniş çaplı bir saldırıdan ziyade, Ukrayna topraklarından Rusya’ya yapılan saldırıların ana kaynağı olan belirli hedeflere yönelik olabileceği bilgisini de sözlerine ekledi.

Bilindiği üzere dün Ukrayna topraklarından ateşlenen bir top mermisi Rusya’nın Rostov Bölgesi’ndeki bir eve düşmüş, talihsiz olayda bir vatandaş hayatını kaybederken, bir vatandaş da ağır yaralanmıştı. Kommersant gazetesinin ilgili haberinde, Rusya’nın söz konusu saldırının kim tarafından ve nereden düzenlediği konusunda kesin bilgi sahibi olduğu da ifade edildi.

Rusyanın Sesi Radyosu - 14 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_14/Kremlin-Sabrimizin-bir-siniri-var/

Son Yazılar