gumulcine3 1

Ulusal Eğitim Ata Topraklarında!

Ulusal Eğitim Derneği üyeleri ve dostları,

Kare Tur ile Atatürk’ün doğduğu, çocukluğunu geçirdiği, eğitim gördüğü ve atalarımızın yaşadığı toprakları ziyaret etti.

Cumartesi günü saat 21.00’de, Kare Tur’un Çankaya’daki bürosu önünden, Gökmen Car’ın kaptanlığında Karadeveci’ye ait otobüsle hareket edildi.

Bornova Ege Üniversitesi ve Bostanlı Yunuslar önünde bekleyen konuklar alınarak Çanakkale yönünde yolculuk başladı. Keşan’da bekleyen katılımcıları aldıktan sonra İpsala Gümrük Kapısı’ndan Yunanistan’a girildi.

Geziye Yunanistan’da rehberlik edecek Osman Osman, 09.00’da Gümülcine Şehir Merkezi’nde yol kenarında bekliyordu.

Gümülcine Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’nde olup, 1361 yılında Osmanlı topraklarına katıldı. 1913 yılında yapılan Bükreş Antlaşması’yla Bulgaristan’a bırakıldı. 1920 yılında imzalanan San Remo Antlaşmasıyla, Batı Trakya’nın diğer illeriyle birlikte Yunanistan’ın oldu.

Gümülcine nüfusunun % 40’Türk. Türkler azınlık olarak devlet memuru olabiliyor.

Osman Osman, Gümülcine Nedim Tesisler sahibine, bir gün önceden Türkiye Türklerinin kahvaltı geleneğine uygun malzemeleri aldırtmıştı.

Yunanistan’da sigortasız ve 8 saatten fazla eleman çalıştırmak zor olduğundan; işletmeler fazla garson çalıştırmıyor. Bu nedenle; iki garsonla kahvaltı hizmeti vermek süre aldı.

Rehber Osman Osman, doğma büyüme Gümülcineli. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde okumak için İstanbul’a gelmiş, üniversiteyi bitiremeden Gümülcine’ye dönmüş.

Genel kültürü hayli yüksek olan ve tüm Kare Tur misafirlerinin gönlünde taht kuran Osman Osman, Yunanca Tüm Trakyalılar Takımı anlamına gelen ‘’Pantrakikos’’ futbol takımında top koşturmuş.

Kahvaltı sonrası İskeçe yönünde hareket eden otobüste, Osman Osman Rodop Dağları’nı işaret ederek, ‘’Karşıda gördüğünüz yerleşimler Türk köyleri. Dağın arka yüzündeki yerleşimler de Türk olup, Bulgaristan sınırları içindedir’’ dedi.

Gezinin ikinci durağı, mübadele yıllarında çok sayıda Türk’ün göçerek, o dönemde tütüncülüğün yoğun yapıldığı yer olması nedeniyle; Türkiye’de Samsun’a yerleştirilenlerin vatanı Kavala idi.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 20 Temmuz 2014 -  İzmir

gumulcine1

gumulcine2

gumulcine3

Son Yazılar