malezya ucagi ukrayna4 225

Soruşturma hala başlamadı ama suçlu olanlar açıklandı!

Ukrayna’nın topraklarına düşen “Boeing-777” uçağı konusunda

resmi soruşturma gereği gibi hala başlamadığı halde bu korkunç olayın propaganda amacı ile kullanılması giderek artan boyut alıyor.

ABD ve Avrupa Birliği'nde medya organlarının önemli kısmı, bu olaydan sorumluluğu Ukrayna’nın Doğu kesimindeki gönüllü milis kuvvetlerine ve aynı zamanda Rusya’ya ve Rusya yönetimine yüklüyor. Halbuki dünyada uzun yıllar içinde uçak kazaları hususunda şu kural uygulanıyor: Kazadan suçlu olanları açıklamaya acele etmemek ve öne sürülen tahminler hususunda ihtiyatlı davranışta bulunmak gerek.

Nicin acele ile hükümler çıkarılıyor?

Söz konusu uçak kazasının özellikleri var. Bu feci olay askeri eylemlerin sürdüğü bölgede yer aldı. Batı’nın Ukrayna ordusunu desteklediği açıktır. Bunun için sorumluluğu sözüm ona ayrılıkçılara ve aynı zamanda Rusya’ya yüklemek isteği oluştu. Bundan başka Ukrayna’nın yeni yöneticileri Ukrayna basınını ve Batı basınını Moskova’ya yönelik ağlamaklı suçlamalarla doldurdular. Bu suçlamalardan parçalar sıkça yayınlanıyor.

Gerçek kanıtlara gelince Ukrayna yönetiminin elinde şimdilik pek az  kanıt var. En önemli kanıt olarak gönüllü milislerin şu veya bu uçaklara açılan ateş konusunda yaptıkları ve Ukrayna özel servisleri tarafından banda alınan telefon konuşmalarına işaret ediliyor.

Bilindiği gibi askeri eylemler sırasında ayaklananlar tarafından Ukrayna ordusuna ait 10-u aşkın uçak düşürüldü. Belki sözü geçen ses kayıtlarının konusu, “Boeing” uçağı değil de diğer savaş uçaklarıdır. Forenex fonoskopik araştırmalar Merkezi Genel Müdürü German Zubov’un söylediğine göre başkalarının konuşmalarından İnternet’e yerleştirilen parçalar hukuksal kanıt sayılmıyor. Yalnız soruşturma yapanlara sunulan tam ses kaydı, maddi kanıt olarak sayılıyor. Ukrayna tarafından böyle bir kanıt sunulmadı şimilye kadar. Şimdi yayınlanan ses kaydı çarpıtılmış olmıyabilir ama bu, savaşçılar arasında yapılan konuşmaların tam ses kaydı değildir.

German Zubov sözüne devamla şunu söyledi:

Ukrayna tarafının fikrine göre, Kiev’dekiler konuşmanın en önemli kesimlerini kesmişler. Diyalogun daha uzun olması olası. Örneğin, yayınlanan kayıtlarda sözde temas kurulmasını gösteren: “selam”, “görüşmek üzere”, “hoşça kal” ifadeler yok. Ses kaydının başından sonuna kadar seslendirilmesi gerekirdi. Böyle olması halinde uzmanların çalışması kolaylaştırılacak ve kaydın gerçek olmasıyla ilgili şüpheler ya doğrulanır ya da yalanlanırdı.

Her neyse, ne Batılı politikacılar, ne de Batı medyası tam bir kaydın seslendirilmesini ya da herhangi ekspertizlerin yapılmasını beklemek niyetinde değiller.

Obama, uçağı düşüren füzenin milis güçlerince kontrol edilen topraklardan fırlatıldığını artık açıklamış bulunuyor.

Kaydetmek gerek ki, en iyi Amerikalı uzmanlar onun açıklamasından önce uydu yardımıyla yapılan fotoğraflardan faydalanarak apayrı şeyler söylemişlerdi.

Onlar, yolcu uçağının “yer-hava” füzesiyle yere düşürüldüğünü emin şekilde söyliyebileceklerini, nereden fırlatıldığının ise kesinlikle söylemenin mümkün olmadığını bildirdiler. Obama’nın füzenin fırlatıldığı anı gösteren fotoğraflar gibi delilleri varsa, açığa vurmak için ideal sayılan bir yer olan BM teşkilatının dünkü oturumuna bunları neden sunmamış?

malezya ucagi ukrayna4 1

Helikopterlere ateş açmak için taşınır roket rampaları kullanan milis birliklerinin 10 bin metre yükseklikte hareket eden uçağı nasıl yere düşürebildiler sorusu yanıtsız kaldı. Böyle bir yükseklikte uçağı yalnız “Buk” hava savunma füze sistemi düşürebilirdi. Bu sistemler ise milis birliklerinin değil, yalnız Ukrayna ordusunun donanımında var.

Her neyse, Amerikalılar bu olayı da Rusya aleyhine yorumluyor. “Buk” sistemi Rusya'nın ürünü olduğundan ateş açanlar da Ruslar oluyor bu durumda! Batılı okurlar Sovyet döneminde Rusya ve Ukrayna ordularının donanımında aynı silahların olduğundan haberi yok, bugün bu silah üzerinde “Rusya malı” sözlerin yazılması bir kaidedir. Batı medyası, Ukraynalı hava trafik kontrolörlerinin yolcu uçağını savaş eylemleri bölgesinden neden uzaklaştırmadı sorusunu kendine nedense çok ender soruyor.

Rusyanın Sesi Radyosu - 19 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_19/giderek-artan-boyut/

sergey lavrov2

Lavrov ve Kerry: Boeing kara kutuları uluslararası araştırma çerçevesinde incelenmeli!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yaptığı açıklamada Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin görüşmesini değerlendirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Görüşmeciler, kara kutular dâhil maddi delillerin uluslararası araştırma çerçevesinde incelenmek için sunulması ve olay yerindeki araştırmalar sırasında uluslararası uzman ekibine gerekli şartların sağlanması gerektiği konusunda uzlaştılar. Lavrov, Ukrayna’nın da üye olduğu Uluslararası Havacılık Komitesi’nin bu çalışmaya katılmasının önemini vurguladı”.

Rusyanın Sesi Radyosu - 19 Temmuz 2014
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_19/Lavrov-ve-Kerry/

Son Yazılar