adayimiz emine ulker tarhan aydinlik2

Kitle örgütleri ve aydınlar ‘Emine Ülker Tarhan’ dedi!

Türkiye’nin önde gelen demokratik kitle örgütleri yöneticileri,

gençlik grupları, sanatçılar ve aydınlar İstanbul’da bir araya geldi. ‘İhsanoğlu bizi temsil etmiyor’ diyen aydınların yeni aday için eğilim yoklamasından Emine Ülker Tarhan ismi çıktı

İstanbul’da, önceki gün Bedri Baykam’ın daveti üzerine Piramid Sanat’ta bir araya gelen demokratik kitle örgütü, gençlik grubu ve yayın organı temsilcileri ile yurtsever aydınlar, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kendilerini temsil edemeyeceği ve vakit kaybetmeden geri çekilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Toplantının sonunda yapılan bireysel eğilim yoklamasından ise Emine Ülker Tarhan’ın ismi Çankaya’da görmek isteyecekleri aday olarak öne çıktı.

Kitle örgütü temsilcileri ve aydınlar, ayrıca yeni bir aday için 20 imzayı bir araya getirecek milletvekillerinin de Tarhan veya belirleyecekleri bir başka aday üzerinde anlaşabileceklerine inandıklarını belirttiler.

TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER :

Toplantıya eski CHP Milletvekili Prof. Necla Arat, eski CHP PM üyesi Bedri Baykam, İlhan Gülek, Türker Ertürk, Haluk Dural, Nilüfer Akaktan, Deniz Banoğlu, Prof. Tolga Yarman, Namık Kemal Boya, Gökhan Ecevit, İsmet Gürmeriç, Canol Kocagöz, Cüneyt Yüksel, Tuncay Erciyes, Erbil Kılıç, Tülin Onat, Tevfik Kızgınkaya, Saim Canatan, Olgu Özdemir, Öykü Eras, Murat Havan, Barış Sarıbaş, Şule Perinçek, Süleyman Kılıç, Zehra Özer, Dilek Havan, Alev Tulgar, Turan Büyükkahraman gibi isimlerin yanı sıra, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Yurtsever Hareket, Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Çankaya İçin Ulusal Birlik Grubu, Beşiktaş Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Aydınlık, UPSD, Sanatçılar Girişimi, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (USTKB), CUMOK, Milli Merkez, Aydınlık Daily, Özerk Sanat Konseyi gibi kuruluş ve platformlarına mensup aydınlar katıldı.

Ayrıca eski CHP Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen, Şaban Ali Yaşaroğlu, Mehmet Kunt ve Coşkun Özdemir de toplantıda kısa birer bildiri sundular.

Aydınlık - 28 Haziran 2014

Son Yazılar