soma kamulastirilsin1

Bugün Soma'da Madenci Mitingi'ndeyiz!

Maden-İş sendikamızın düzenlediği "Kamulaştırma" mitingi bugün Soma'da yapılıyor.

Türk-İş Konfederasyonu da Başkanlar Kurulu kararıyla mitingi destekliyor.

İş güvenliği ve sağlığı madencinin büyük sorunu. Ancak şimdi daha büyüğü 130 bin nüfuslu ilçenin üstüne çöküyor: İşsizlik. Katliamın yaşandığı Karanlıkdere (Eynez), Işıklar ve Atabacası ocakları halen kapalı. Üretim yapılmıyor. Ne zaman başlayacağını bilen de yok. Bu üç ocak 6 bin işçi demek. Soma havzasındaki madencilerin yarısı.

PAROLA: KAMULAŞTIRMA! İŞARETİ: BARET!

Büyük çözüm işte bu koşullarda parlıyor. Madenciden doğan sihirli sözcüğü, esnafından aydınına, ziraatçısından kamyoncusuna her Somalı benimsemiş.

Yalnız Soma mı? İşsizliğe çözüm arıyorsanız, metropoller dahil Türkiye'nin irili ufaklı her il ve ilçesi için onu ilk maddeye yazmak zorundasınız.

Maden-İş'in açıklamasında söylendiği gibi: "İçinde kamulaştırma barındırmayan her çözüm fasa fisodur."

MAKARNA SÖKMEZ!

Havalide devletçiliğe karşı çıkan da var. Mülki amirler! Sadece onlar ısrarlı biçimde "Devletçilikle olmaz" diyorlar.

Tuhaf gelmesin. Tayyip-Gül'lerin devlete soktuğu makarna virüsünün etkisidir. Görmüyorlar, o virüs ocaktaki yangında kavruldu gitti.

Üretim mi istiyorsunuz? Soma'da tek çareniz var. "Madenler kamuya" diyeceksiniz. Özelleştirme artık üretim düşmanlığıdır.

'SON, DUR, HAYIR' BİTTİ! ŞİMDİ ÇÖZÜM GÖSTERİLECEK!

Tayyip-Gül'lerle mücadeleyi "Yapamazsın, edemezsin" demekten ibaret gören "muhalefet" kafası da maden labirentlerinde kaybolup gidiyor.

Oysa AKP iktidarı çaresiz. Devlet yönetimini üretmemeye göre kurgulamış. Terse çevirmek ne kelime. Kendisi de gelmiş o en haksız kazancın tam üstüne oturmuş. Toplumsa üretmek hevesinde. İşte bu çelişmeyi çözecek kuvvetin ayak seslerini bugünkü mitingde duyacaksınız. Madenci, "Özelleştirmeye Hayır" demekle yetinmiyor, "Kamulaştırma" diyor.

Görülecektir, Soma-Yatağan'dan çıkan çözüm programı, yakın zamanda bütün ülkeyi sarıp sarmalar.

YENİDEN KAMUCULUK ÇAĞI!

12 Eylül Amerikancı darbesiyle başlayan bir devrin sonuna geldik. Cumhuriyet yıkıcısı Özal'lar, Çiller'ler, Tayyip-Gül'ler bunun için iktidara oturtuldular. 24 Ocak kararları, küresel saldırının en önemli ayağını, özelleştirme denen belayı uygulamak için alındı.

Soma faciası hem bir son oldu hem de başlangıç.

Kamuculuk çağı kömür yüzlü madencinin elleriyle açılıyor. Ne güzel değil mi?

ŞEMSİ DENİZER DİLLERDE!

Sendikacılar, yeniden Şemsi Denizer'i hatırlıyor. Dillerde o var.

İşçi Partisi'ne üye olan pırıl pırıl işçi önderlerini gördükçe kıvanıyoruz. Umudumuz artıyor.

301 şehidin listesine bakıyoruz. Ali'ler, Davut'lar, Fazıl'lar... Ne çok Mehmet var. Hepsi Mehmetçik. Madenci Mehmetçikler.

Şehitlerimiz, en büyük kuvvetimiz hemen arkamızda duruyor. Elleri omuzlarımızda. Nihai çözüme varana kadar da oradan ayrılmayacaklar.

DOĞU PERİNÇEK'İN NOTU: Bugün saat 15.00'te Silivri Nöbet Çadırı'ndayız. Ergenekon ve Balyoz tutsağı dostlarımızla buluşuyoruz.

Serhan BOLLUK - 22 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar