rehine olayi onceden planlandi

Rehine olayı 1 yıl önce planlandı!

Aydınlık ayrıntılara ulaştı!

IŞİD’in Musul saldırısının ‘spontane’ olmadığı, sürecin 2013’ün Temmuz ayında başladığı ortaya çıktı. Samarra saldırısı işaret oldu, ancak Dışişleri kayıtsız kaldı

Aydınlık, IŞİD’in Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na yaptığı baskının perde arkasıyla ilgili önemli bilgilere ulaştı.

Buna göre Musul’u işgaline giden süreç tam bir yıl önce, 2013 yılının temmuz ayında başladı. Örgüt, bir yıllık planlamanın ardından harekete geçti. İşaret fişeği 5 Haziran’da IŞİD’in Samarra’ya saldırması oldu. Ancak Dışişleri bu bilgiyi değerlendiremedi. Musul’un düşmesiyle birlikte örgütün nihai hedefinin “alan hakimiyeti” sağlamak olduğu ortaya çıkarken, kendine göre bir “normalleşme” isteyen örgüt ele geçirdiği kentlerdeki bazı devlet dairelerinde maaşları da ödemeye başladı.

Aydınlık’ın ulaştığı ayrıntılar şöyle:

* Musul krizi, Irak İslam Partisi Başkanı ve eski Devlet Başkan Yardımcısı Tarık el Haşimi konusunda, Başbakan Nuri el Maliki’yi haklı çıkardı. Haşimi’nin IŞİD’e destek verip, dünyanın terör örgütü olarak kabul ettiği bir yapıyı kendince meşrulaştırması, siyaseten meşruiyetini yitirmesine zemin hazırladı.

* IŞİD, Irak ordusunu ve Irak devletini terörize edip şeriat hükümleriyle yönetilen bir emirlik kurmak istiyor.

* “Sünni ayaklanması” tartışmalarında ise farklı değerlendirmeler ortaya çıktı. IŞİD’in eylemlerinde bir kolektif siyasal bilinç olmadığı anlaşılırken, örgüt kendisine destek veren grup ve aşiretlere kendilerine özgü “bayrak, poster ve flama” asma yasağı getirdi. Ortak bir siyasi talebin olmadığı, ortak bir yönetim kurulmadığı anlaşıldı.

* IŞİD’in “terör dalgası” ortadan kalktıktan sonra Sünni gruplar arasında bir çatışma çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

* IŞİD, ülke içindeki Şii grupların da bir araya gelmesine zemin hazırladı. Özellikle, seçimden önce Dava Partisi dışındaki Şii gruplar Maliki’ye karşı ciddi bir cephe oluşturmuşken, IŞİD tehdidi, Şii’leri yeniden bir araya getirdi. Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi lideri Ammar el Hekim, askeri üniforma giyip birlik çağrısı bile yaptı.

* IŞİD’in Musul’u işgali, tam bir yıllık bir planlamayla yapıldı. Süreç, 2013 yılının temmuz ayında başladı. Ağustos ayından itibaren de Irak ordusuna lojistik destek sağlayan konvoylar vuruldu. Böylece Irak ordusunun Musul’a destek yolu kesilmeye başladı. IŞİD, geçen hafta Musul’a girince de Irak ordusunun lojistik destekten mahrum kalmış olduğu anlaşıldı.

* Örgüt, Musul’a önce Kafkas kökenli savaşçıları gönderdi. Çok merhametli olmadığı bilinen bu savaşçılar, kenti terörize etti ve Musul kolayca düştü. İlk saldırıda 70 IŞİD militanının öldüğü, 100’den fazla da Irak askerinin yaşamını yitirdiği anlaşıldı.

Deniz KAHRAMAN - 18 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar