namik kemal ziyaret3 1

Namık Kamal’e Ziyaretçi Akını!

Evangeliki Kız Okulu olarak düzenlenen, benzeri Atina’da İzmir’den göç eden Rumların oluşturduğu Yeni İzmir bölgesinde,

George Tsakiris tarafından 1934 yılında kurulan Namık Kemal Lisesi’ne ziyaretler sürüyor.

Namık Kemal Lisesi kurulduğu yıllarda okul olarak Avrupa’nın en büyük binası, Atina’daki benzeri de kentte dönemin en büyük binasıdır. Atina’daki inşa edilen okul, Yunan devleti tarafından sahiplenilerek üniversiteye dönüştürülmüştür.

George Tsakiris’in Atina Belediyesi-Nea Smyrni meclis üyesi olan oğlu Takis Tsakiris, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği kentimizde, İzmir Namık Kemal Lisesi’ni ziyaret etti.

İzmir’deki tarihi yapıları incelemek için gelen kırka yakın Atina Üniversitesi öğretim üyesi, Namık Kemal Lisesini ziyaret etti.

Okul Müdürü Ahmet Güngör, konukları okul kapısında karşıladı. Misafirlerini önce Öğretmenler Odası’na aldı. Burada her ziyaretçi için hazırlanmış, İzmir Saat Kulesi maketi, okul amblemi ve adını taşıyan kalem, blok-not ve anahtarlıktan oluşan hediye paketlerini dağıttı.

Yunanlı dostlarımızı okulda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. ‘’Mübadele ile doğdukları topraklardan kopmak zorunda kalan her iki milliyetten pek çok insan acı ve sıkıntı yaşamıştır. Okulumuz dostlukları pekiştiren bir işlev yürütmektedir. Biz, sizi okulumuzda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

Daha sonra okulun dillere destan bahçesinde hazırlanan kahvaltı masasına geçildi. Ahmet Güngör başlatılan dostluğun anısına hazırlatılmış plaketi, üniversite temsilcisine sundu.

Yapılan sohbetin ardından, Yunanlı dostlarımızı okul çıkışında okul müdürü Ahmet Güngör, müdür yardımcıları Reşit Uci ve İsmail Özdemir, tek tek ellerini sıkarak uğurladı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 12 Haziran 2014 - İzmir

namik kemal ziyaret1

namik kemal ziyaret2

namik kemal ziyaret3

namik kemal ziyaret4

namik kemal ziyaret5

Son Yazılar