paris tgb2

Milletimize güveniyoruz! Kumpas sona erecek!

Balyoz Kumpasında Esir Alınan Deniz Kurmay Albay Hakan Mehmet Köktürk’ün Oğlu İlyas Batuhan Aydınlık’a Konuştu:

Cumhuriyetin temel niteliklerinden ödün vermedikleri için Balyoz kumpasıyla tasfiye edilmek istenen komutanlarımızdan Deniz Kurmay Albay Hakan Mehmet Köktürk’ün 22 yaşındaki oğlu İlyas Batuhan Köktürk ile Paris’te görüştük.

Babasının Paris’teki görevi nedeniyle 2006-2009 yılları arasında Paris Lycée Molière’de eğitim gören İlyas Batuhan, 22 aydır Fransa’da yaşıyor. Université Montpellier’de ekonomi okuyan İlyas Batuhan Köktürk, yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönmeyi düşünüyor. Türkiye’nın çağdaşlaşma mücadelesine yurtdışından katkılar sunan İlyas Batuhan, Ankara Charles de Gaulle Lisesi’nde okuduğu sınıf arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Gençlik Birliği Fransa’nın yöneticiliğini yapıyor.

paris tgb1

Montpellier ile Ankara arasında çok fark vardır...

Montpellier 500.000 nüfuslu Fransa'nın güneyinde bulunan küçük bir oğrenci şehri. Dikkatimi en çok çeken insanların birbirleriyle olan samimi ve sıcak ilişkisi olmuştu. Akdeniz insanı ne de olsa. Burada her çeşit insan ve yaşam tarzı mevcut. Kültür açıdan çok zengin bir yer. Özellikle devlet, her türlü kültürel etkinliğe destek veriyor.

Beyhan YILDIRIM >>> Ergenekon’da duvarlar yıkıldı. Sence Balyoz Kumpası’nda neden tahliye kararları hâlâ çıkmadı?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Ergenekon, Balyoz vb. davalar siyasi davalardır, adil yargılama olmamıştır. Balyoz davası ile ordumuz, özellikle Deniz Kuvvetlerimiz etkisizleştirilmiştir. Hükümetin “Balyoz ile milli orduya kumpas kuruldu” açıklamasına rağmen sahte deliller ile hâlâ suçsuz ve masum olan komutanlarımızın tutukluluk sürelerinin devam etmesine anlam veremiyorum, bu hukuka uygun değildir.

Savcı davada uyudu!

Beyhan YILDIRIM >>> Silivri duruşmalarına katıldın. Mahkemede neler hissettin?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Öncelikle katıldığım duruşmalarda gördüklerim içler acısıydı. Hayatı boyunca vatanı için emek veren komutanlarımıza, Türk Silahlı Kuvvetleri ve bazı basın-yayın organlarınında duruşmaya olan ilgisizlik beni üzmüştü. Onlar hariç 7’den 70’e herkes oradaydı. Türkiye’nin dört bir yanından insanlar desteğe gelmişti. Herkes adil bir yargılama olacağından çok ümitliydi, ta ki savcı uyuyana kadar! Evet, şanlı Türk ordusunun kaderini belirleyecek bu önemli davada savcı uyumuştu. Tüm salon savcıyı alkış yağmuruna tuttu.

Kendine gelen savcı “Reddi hakim talebi davayı uzatmaya yönelik olduğundan reddine” kararını verdi. O an herkesi bir hüzün kapladı ve hukuka olan inancımı bir kez daha yitirdim.

Düzmece davalarla komuta kademesi hedef alındı!

Beyhan YILDIRIM >>> TSK ve özellikle Deniz Kuvvetleri sence neden bu kadar hedefte?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Yakın tarihimizi inceledikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle Deniz Kuvvetlerinin, Türkiye için her alanda en önemli kurum olduğunu ve bir ağırlık merkezi olduğunu görüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Kıbrıs Barış Harekatı, terör ile mücadele, bölgesel barışın korunması vb. konularda, uluslararası platformda bir örnektir. Dolayısıyla bu durumdan hoşnut olmayan güçler, düzmece davalarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mevcut ve gelecekti komuta kademesini hedef aldı. TSK’nın modernleşmesi, silah sistemlerindeki yenilikler, Türkiye’nin bölgedeki önemi belirleyici oldu.

Beyhan YILDIRIM >>> Babanın görev alanları, kazanımları tam olarak neydi?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Babam Deniz Kurmay Hakan Mehmet Köktürk. 34 yıl Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etti. 14 yaşında girdiği deniz lisesinden, 22 yaşında mezun oldu. 15 yıl denizaltı gemilerinde çalıştı.

Hatta Balyoz Davası’nda, iddia edilen dijital verinin hazırlandığı zamanda, kendisi denizaltı ile seyirdeydi. Devletin resmi belgesi olan gemi jurnali ile bunu ispatladığı halde 16 yıla mahkûm edildi. Denizaltı gemilerinde 15 yıl emek verdi. Bu ortamda akademiyi kazandı ve İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Amerika’da kurmaylık okulunda eğitim alma hakkı kazanan, Paris ve Lizbon’da aynı anda üç yıl Askeri Ataşelik yapan, Somali’deki deniz haydutlarına karşı kurulan şubenin ilk müdürü olan ve en son Gölcük Denizaltı Filosu Komutanlığı’nda Kurmay Başkanlığı ve Komodorluğu yapan babamın gecesini gündüzüne katarak yaptığı çalışmaların kazancı 16 yıl hapis cezası oldu. Devlete yaptığı hizmet cezasız kalmadı.

Benim babam ekmeğini alnının teriyle kazandı!

Beyhan YILDIRIM >>> Nasıl bir insan Baban? Nasıl haberleşiyorsunuz?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Babam ekmeğini alın teriyle kazanan, başarılı ve onurlu bir subay. Böyle bir gelenekten gelmek gerçekten gurur verici.

En güzel yanı tek çocuk olmamı hiçbir zaman yadırgamadım. Babamın silah arkadaşları gerektiğinde ağabeyim ve ablam olmuşlardır. Böyle büyük bir aileye sahip olmak beni çok mutlu etmiştir. Haberleşmemiz çok sıkıntılı oluyor. Haftada birkaç dakika telefonda duyabiliyorum sesini.

batuhan kokturk ve babasi2

Balyoz’dan esir alınan subaylara 2 milyondan fazla mektup gönderildi...

Beyhan YILDIRIM >>> Sence bu mektupların önemi nedir?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Gönderilen mektuplar, halkımızın gözünde masum görüldüklerini ve yaşadıkları adaletsizliğin halkımızın farkında olduğunu göstermektedir. Adaleti sağlayamayan mahkemelere halkımız gönderdiği 2 milyon mektupla, çok güzel bir cevap vermiştir. Babam ve arkadaşlarının masum olduklarına inandıklarını göstermiştir.

Tutsak subaylarımıza destek amacıyla gönderilen mektuplar, kendisini bizlerin güvenliğine adamış komutanlarımız için manevi açıdan çok önemli. Halkından destek görmek onları dahada mutlu ediyor.

batuhan kokturk ve babasi

13 Aralık 2012’de, 8 Nisan 2013’te Silivri’de barikatlar yıkıldı...

Fransa’da eğitimime devam ettiğim için ne yazık ki orada olamadım. 8 Nisan benim doğum günüm. Yurtseverlerin tek bir yürek olması bana en güzel hediye oldu.

Gençlik mücadelenin ön saflarında yer alıyor!

Beyhan YILDIRIM >>> Genç kuşakları nasıl buluyorsun, siyasi bilinç ve mücadele açısından?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Ülkemizin geleceği için en önemli unsur gençlerin siyasetteki rolüdür. Gençlerin siyasal süreçlere aktif ve eşit katılımı önünde duran engeller kaldırılmalı. Gençlerimize söz hakkı tanınmalıdır. Sanılanın aksine gençlik artık apolitik değil ve mücadelenin en ön safhasında yer alıyor. Ulu Önder Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde belirttiği gibi “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk İstiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.” İnanıyorum ki, barışın ve dostluğun önemini ülkemizde gençlerimiz hatırlatacaktır.

Beyhan YILDIRIM >>> Avrupa’daki mücadelenin önemi nedir?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Ülkemizdeki davalar, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı olumsuz etkiliyor. Hukukun olmayışı; yurtdaşın devlete güveni, devlet kurumlarının niteliği ve adalet sisteminin iyi işletilmesi konusunda çok büyük sorunlar var. Mücadelemiz amacı sadece Türk halkına değil, aynı veya benzer sorunlar yaşayan halklara da destek vermektedir.

Her gün tahliye umuduyla yaşıyoruz!

Beyhan YILDIRIM >>> Cumhurbaşkanı seçiminden önce tahliyeler olur mu?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Her gün tahliye umuduyla yaşıyoruz. Geç bile kalındı, delillerin sahteliği kanıtlanmıştır, komutanlarımız derhal tahliye olmalıdır.

Beyhan YILDIRIM >>> Balyoz kumpasıyla ilgili olarak Avrupa’da neler yapılabilir?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Fransa Türkiye Gençlik Birliği olarak, çeşitli gazetelerde bu davaların asılsız olduğunu dile getiren yazılar yayınladık. Son olarak Paris’te, komutanlarımıza destek ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla eylem düzenledik. Aynı şekilde Vardiya Bizde Platformu New York’ta eylem düzenledi. Ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşmalı ve elimizden geldiğince destek vermeliyiz.

Beyhan YILDIRIM >>> TGB’ye nasıl katılma kararı aldın?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Türkiye Gençlik Birliği’nin, sağ sol ayırt etmeden, ulusal bağımsızlık amacı ve Cumhuriyet Devrimleri etrafında birleşmiş olması beni çok etkiledi. Mitingleri, yürüyüşleri, buluşmaları ve özellikle Ergenekon ve Balyoz davasına olan desteği katılmamda en büyük rolü oynadı.

Beyhan YILDIRIM >>> Montpellier ve Fransa’da neler yapmayı düşünüyorsunuz?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> TGB Montpellier olarak, haksızlıklara, gördüğümüz ve yaşanan olumsuzluklara karşı eylemlerimizi önce Fransa sonra tüm Avrupa’ya yayacağız.

Tertipleri Fransızlara anlatıyorum!

Beyhan YILDIRIM >>> Fransız öğrencilere anlatıyor musun, Balyoz-Ergenekon gibi tertipleri?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Tabi üniversitede büyük kitlelere hitap etme şansım oluyor, Balyoz-Ergenekon tertipini öğrencilere anlatıyorum.

Beyhan YILDIRIM >>> Anlayabiliyorlar mı?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Çok ilgililer ancak 21. yüzyılda böyle bir hukuksuzluğun gerçekleşebileceğine inanamıyorlar.

Beyhan YILDIRIM >>> Gelecekten umutlu musun?

İlyas Batuhan KÖKTÜRK >>> Davalarda verilen kararlar, bizleri ümitsizliğe düşürmeye amaçlıyor. Ama biz en başından beri Türk halkına güveniyoruz. Bu kumpasın sona ereceğine inanıyoruz. Babam ve arkadaşları öyle büyük işler başarmışlardır ki, böylesine düzmece davalara maruz kalmışlardır. Onlara inancım sonsuz.

Söyleşi : Beyhan YILDIRIM - 06 Haziran 2014 - Aydınlık Paris

kumpas sona erecek soylesi1

kumpas sona erecek soylesi2

Son Yazılar