dev anildi4 1

Şiirimizin Devi, Çınarımız Altında!

Disk-Emekli Sen Bornova Şubesi ve Bornova Belediyesi,

Bornova Büyük Park içindeki Uğur Mumcu Kültür Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde,  Nazım Hikmet’i Anma Etkinliği ‘’Şeyh Bedrettin Destanı’’ nı sundu.

Sunucu, ‘’Hasan Hüseyin Korkmazgil, ‘’Haziranda Ölmek Zor’’  der. Türk şiiri haziranda, Nazım Hikmet Ran ve Ahmet Arif olmak üzere iki büyük devi, edebiyatın dev çınarlarından Orhan Kemal’i yitirmiştir’’ diyerek toplantıyı başlattı.

Açış konuşmasını Şube Başkanı Mehmet Düşünceli yaptı. Demokrasi mücadelesinden emekli olunamayacağını belirten Düşünceli, ‘’ Yaşadığımız sürece, çocuklarımıza yaşanacak bir Türkiye bırakmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Gezi’de ve Soma’da şehit düşen çocuklarımızın acısı,  yüreğimizi kanatmayı sürdürüyor. Unutmadık, Unutturmayacağız’’ dedi.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla da Gezi ve Soma’da yitirilen canlardan duyduğu üzüntüden söz etti. Önümüzdeki dönem, demokratik kitle örgütleriyle birlikte, Bornova’da daha çok sosyal ve kültürel etkinlik düzenleme sözünü verdi.

Çıra Olduk Çaylarda, Acıların Irmağı Dirence Meme, Kendini Sınayan Özlem ve Renginden Yanan Güller şiir kitapları yazarı Şair Refik Uğur, Bornova Emekli-Sen üyelerinden oluşturduğu şiir grubu ile, bağlama ve ney eşliğinde Nazım Hikmet’in ‘’Şeyh Bedrettin Destanı’nı’’ sundu.

Şeyh Bedrettin, Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal’in mücadelesinden kesitler sunan, Osmanlı’nın onlara uyguladığı mezalimi izleyicilere yaşatıyor hissi veren Destan, yoğun alkış aldı.

‘’Şeyh Bedrettin Destanı’’pek çok il ve ilçemizde, yurtdışında pek çok ülkede Refik Uğur tarafından sunuldu. Nazım Hikmet’in,

Ve de uyarına gelirse,

Tepemde bir de

Çınar ağacı olursa

Taş maş istemez hani …

dizelerini anımsatarak, ‘’Nazım, ülkemize getirilip bir çınar ağacı altına gömülemese de o yüreklerimizdeki çınarlar altında çoktan yerini almıştır’’ dedi.

11 Nisan 2014 tarihinde Alanya’da Kaygusuz Abdal Büyük Ödülü’nü alan Uğur, davet edilmeleri durumunda; etkinliği tüm il ve ilçelerimizde sunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Bornova Belediyesi, Emekli Sen’e ve Refik Uğur’a plaket sundu.

Haber      : Osman Gazi OKTAY - 03 Haziran 2014 - İzmir
Fotoğraf : Özkan SUCUOĞLU

dev anildi1

dev anildi2

dev anildi3

dev anildi4

dev anildi5

dev anildi6

Son Yazılar