yuzuncu yil marsinin biz yazacagiz metin feyzioglu

Metin Feyzioğlu: 100. yıl marşını biz yazacağız!

Alman basının Düello diye tanımladığı TGB’nin 19 Mayıs kutlaması

binlerce Türk’ün buluşmasına sahne oldu. Almanya'daki vatandaşlarımız attıkları sloganlarla Erdoğan’a Köşk için veto ettiler.

Türkiye Gençlik Birliği tarafından 24 Mayıs’ta 12 bin kişi kapasiteli Oberhausen König-Pilsener Arena’da düzenlenen Gençlik Buluşması TSİ saat 19:00’da başladı.

Oberhausen König-Pilsener Arena’daki buluşmaya Almanya ve çevre ülkelerden on bini aşkın vatansever katıldı. Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, İsviçre, İngiltere, İsveç’ten de binlerce Türk araçlarıyla Oberhausen’deki Buluşma’da yerini aldı. Etkinliğe Haziran Halk Ayaklanması’nda, Gezi Direnişi’nde şehit edilen Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın yakınları da katıldı. Erken saatlerde binlerce kişi salona gelerek yerini aldı.

El Zeydi, Mahruki ve Feyzioğlu konuştu!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Gezi Direnişi’nin yıldönümü ve Soma’daki özelleştirme katliamı kapsamında Yeniden Cumhuriyet, yeniden Çağdaş Türkiye amacıyla gerçekleştirilen Oberhausen Buluşması’nda, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu, Bağdat’ta ABD Başkanı Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi, Akut Başkanı Nasuh Mahruki konuşmacı olarak katıldılar. Müziğin sevilen isimleri Duman, Grup Çığ, Cem Adrian, İsmail Demircioğlı - Erkan Oğur ikilisi, Resul Dindar, Güvenç Dağüstün Oberhausen’de sahne aldılar. Oberhausen Buluşması’nın bütün gelirleri Soma’daki özelleştirme katliamında hayatını kaybedenlerin yakınlarına bağışlanacak. Etkinliğe Alman ve Türk basınının yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.

Akkoç: Oy avcılığına izin vermeyeceğiz!

24 Mayıs Gençlik Buluşması’nın açış konuşmasını yapan TGB Avrupa Genel Başkanı Tunç Akkoç, Çağdaş Türkiye mücadelesine Avrupa’dan omuz verdiklerini belirtti. Akkoç, Tayyip Erdoğan’ın Soma’daki özelleştirme katliamından sonra Almanya’ın Köln şehrine gelerek “oy avcılığı yapmasını” kınayarak, Avrupa’daki seçmenleri Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde uyanık olmaya çağırdı. Akkoç TGB’nin Türkiye’de ve dünyanın her yerinde Çağdaş Türkiye mücadesine omuz verdiğini vurguladı. Avrupa Milli Merkez Temsilcisi Dursunu Arı, AKP döneminde Türkiye’nin kutuplaştırıldığını, gericileşme ve bölünme tehlikesine karşı Kuvayı Milliye ruhuyla Atatürk’te birleşmek gerektiğini vurguladı.

El Zeydi: İkinci Atatürk Devrimi kutlu olsun!

Kurtuluş Savaşı’nda, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden şehitlere, Soma’daki özelleştirme katliamında hayatını kaybeden şehitlere rahmet diliyorum. Sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. Mesajım kardeşim olan Türk halkınadır. Biz aynı savaşta kardeşiz. Kardeşliğimiz dostluğun ötesindedir. Hepimizin kardeş olarak bir tane amacı vardır. O da, halklarımızı diktatörlerden kurtarmaktır. Bu diktatörlerin kanından çok daha değerlidir. Yücedir. Bizler, Türkler ve Araplar olarak, emperyalizme karşı direnen dünya gençliği olarak aynı saflardayız. Herkes uyduruk mesajlar vermeye çalışıyor. İkinci Atatürk Devrimi’nin işareti zafer işaretidir. Bütün TGB’lerin bu işareti kullanmasını önemsiyorum. Irak’ta emperyalizmin oyununa karşı direndik. TGB’ye, sizleri daha fazla yanımızda görmek isteriz.

Feyzioğlu: Umutsuzluğa gerek yok yeniden başaracağız!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu konuşmasında AKP hükümetinin hukuka aykırı uygulamalarını eleştirdi. Gezi Direnişi, Van’daki deprem, Haziran Halk Ayaklanması, Soma özelleştirme katliamı sonrası hükümetin politikalarını eleştiren Feyzioğlu, Milleti, Alevi-Sünni, Kürt-Türk olarak ayrıştırrma girişimlerine karşı uyanık olmaya, Atatürk Devrimleri’nde birleşmeye çağırdı.

Feyzioğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Salonda muhteşem bir tablo var. Umudun ötesinde. Işık göründü. Eğer yasaksa benim yasağımda bu. ‘Umut var mı?’ sorusunun sorulmasını yasaklıyorum. Polatlı’ya dayanan düşmana rağmen umutsuzluğu düşmeyen Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye’mizi kuran atalarımıza saygısızlık olarak addediyorum. Türkiye’mizi kuranlar bir an bile umutsuzluğu düşmüş olsalardı, bizler bugün burada olabilirdik mi?

‘Sadece milletimize güveniyoruz’

Sizden alacağım güce ihtiyacım var. Çünkü kuvvetten başka dayanacak yerimiz yok. Umutsuzluğa gerek yok. Yeniden başaracağız! Sadece millet var. Bu millet burada. O millet, Sünni’dir, Alevi’dir, Kürt’tür, Çerkez’dir, Laz’dır, hiç farketmez. Bunlar bir kola bağlı parmak gibidir. Dinlerimiz farklı olabilir. Anadillerimiz farklı olabilir. Ama biz aynı milletin evlatlarıyz. Biz, tek bir milletiz. Ülkemiz birdir. Vatanımız birdir. Liderimiz de birdir. Bizim Atatürk’ten başka lidere ihtiyacımız yoktur. Bizim ihtiyacımız Atatürk’ü olduğu gibi anlamaktır. Bizim, Gerçek Atatürk’ü anlamamız gerekir. “Birleşe, birleşe kazanacağız” sloganını atarken, Atatürk’ü anlamamız, Bağımsızlık mücadelesini başlatan Atalarımızı anlamamız gerekiyor. Bugün her türlü zoruluklara rağmen yeniden başaracığımızdan eminim. Milletimize güveniyoruz.” Türkiye’yi ayrıştırma girişimlerine karşı uyanık olmaya çağıran Feyzioğlu şöyle dedi: “10. Yıl Marşı’nı gururla söylemeye devam etme kararlılığında 100. Yıl Marşımızın bestesini yazmaya başlamak zorundayız. 100. Yıl Marşı’nın bestesini, birilerine bırakamayız. Bestesinde, çocuklarımız nasıl bir geleceğe sahip olacaklardır, nasıl bir eğitim alacaklardır, yer alacak. Herkese hukuki güvenlik, bağımsız yargı, tarafsız yargı, yaşanabilir, müreffeh bir Türkiye olacak. Ülkeyi yüzdelere ayırmayacak, yüzde yüzünü kucaklayacaktır.’

Gezi şehitlerinin aileleri de katıldı!

Türkiye Gençlik Birliği’nin Avrupa’da düzenlediği buluşmaya Haziran Halk Ayaklanması’nda Eskişehir’de eli sopalı polisler tarafından darp edilerek şehit edilen Ali İsmail Korkmaz’ın anne ve babası ile Hatay’da polisin gaz fişeği ile şehit edilen Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert katıldı.

Mehmet ÖZAYDIN - 25 Mayıs 2014 - Aydınlık Köln

Son Yazılar