ugur kurt onurumuzdur1 1

Uğur Kurt Onurumuzdur!

İstanbul Okmeydanı’nda Berkin Elvan’ın katli

ve Soma Katliamı nedeniyle düzenlenen eyleme müdahale eden polisin, gerçek mermi ile açtığı ateş sonucu; Okmeydanı Cemevi’nden kaldırılan cenaze törenine katılan Uğur Kurt, yaralandı.

25 dakika beklenen ambulansla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan, derhal ameliyata alınan Uğur Kurt’un, çeneden girerek ensesine saplanan kurşun çıkarıldı.

Hayati tehlikeyi atlatamayan Kurt, dün akşam saatlerinde yaşama gözlerini yumdu.

Ölümü ardından Okmeydanı’nda başlayan protesto gösterileri tüm Türkiye’ye yayıldı.

Cenaze, adli tıptan alındıktan sonra cemevine götürüldü, kılınan namazın ardından Sivas’ın Hafik ilçesine gönderildi.

İzmir Ege Üniversitesi öğrencileri, Yabancı Diller Bölümü ek binasını işgal etti. Rektörlük kapısına, Soma’nın kaza değil de katliam olduğunun açıklanmasını, gözaltına alınan öğrencilerle ilgili idari ve yasal işlem yapılmamasını, Uğur Kurt’un katilleri yasa önüne çıkartılana kadar eylemlerinin süreceğini astılar.

İzmirliler, 23.05.2014 tarihinde saat 18.00’de, Alevi-Bektaşi Dernekleri Federasyonu’nun çağrısıyla Basmane Meydanı’nda toplandılar.

Gezi eylemleri nedeniyle; yurdun çeşitli illerinde katledilenlerin ve Uğur Kurt’un resimleri, altında’’ Elini Çocuklarımızdan Çek Katil Diktatör’’ yazan pankart ardında, Eski Sümerbank Mağazası önüne yürüyen kitle yol boyunca, ‘’ Hükümet İstifa, Hırsız Katil AKP, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Uğur Kurt Onurumuzdur, Katil devlet Hesap Verecek’’ sloganları attı.

Merkez Bankası yanında, Ege Üniversitesi öğrencilerinden biri üniversitede yaşananlar hakkında kitleye bilgi verdi.

Federasyon adına basın açıklamasını Mustafa Aslan yaptı. Aslan, ‘’Biz Aleviler biliyoruz ki şu anda Faşist Diktatörlük, AKP iktidarı aracılığıyla pompalanmakta ve yaşatılmaktadır. Uzakta aramaya gerek yoktur. Faşizm, despotluk, insan hakları ihlalleri, katliamlar hep bu iktidar ve başbakanı üzerinden kabuk ve söylem değiştirerek yapılmaktadır’’ dedi.

Basın açıklaması yapılırken bir grup genç, tertip komitesinin uyarılara aldırmaksızın 1. polis barikatını geçerek, iki barikat arasında oturma eylemi yaptı. Basın açıklaması bitince, eylemin sona erdiği duyurusu yapıldı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY – 23 Mayıs 2014 – İzmir

ugur kurt onurumuzdur1

ugur kurt onurumuzdur2

ugur kurt onurumuzdur3

ugur kurt onurumuzdur4

Son Yazılar