ibrahim muteferrika5 1

Namık Kemal Müteferrika’yı Andı!

Matbaayı ülkemize getiren 1674 Kalaşvar doğumlu, Macar asıllı İbrahim Müteferrika,

Namık Kemal Lisesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda anıldı.

Felsefe Kulübü öğrencilerinin, öğretmenleri Selda Işıktaş rehberliğinde hazırladığı etkinliğe, 9 Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Yardımcı Doçent Mehmet Emin Elmacı kısa bir sunum yaptı.

Sarayda padişah veya vezirlerin işlerine bakan anlamına gelen ’Müteferrika’, 1674-1745 yılları arasında yaşadı. 1719-1720’de matbaayı kurdu. Kurulmasına dini olmayan eserleri basmak şartıyla izin verildi. 1727 yılında matbaa çalışmaya başladı. İlk basılan eser ‘’Vankulu Lügatı’dır. Tarih, coğrafya ve sözlük olmak üzere 17 eser basıldı. İstanbul’da öldü.

Ece Çulcuoğlu ‘’ Matbaanın önemini yarattıklarını görünce anlıyor insan, olmasaydı; biz Ömer Hayyam, Nietzsche, Yaşar Kemal, Shakespeare, Atilla İlhan ve daha nicelerini hiç bilmeyecektik ‘’ diyerek başladı sunuma.

Mehmet Emin Elmacı konuşmasına, öğrencilere böyle bir etkinliği düzenledikleri için teşekkür ederek başladı.

Elmacı, ‘’Matbaa ülkemize 300 yıl sonra girebilmiştir. Okuma yazma oranı çok düşüktü. Avrupa’da ilk din kitapları basılmıştır. O güne kadar halk din adamları ne diyorsa; onu dinin gereği kabul ediyordu. Halk din kitaplarını okuyarak dinlerini öğrenince; din adamlarının etkinliği azaldı. Ülkemizde 300 yıl sonra dini eserleri basmamak koşuluyla izin verildi. Bazı aymazlar, Atatürk’ün şapka devrimine dinimizin emrettiği giyecek fes diyerek karşı çıktı. Aslında daha önce başa sarık takılıyordu. Fes kabul edildiğinde de aynı çevre, dinimizin kabul ettiği giyecek, fes değil sarık diyerek karşı çıkmıştı. Matbaa doğru bilgiyi kaynağından öğrenmemize hizmet etmiştir’’ dedi.

Ece Çulhaoğlu, ‘’Ölünce unutulmak istemezseniz. Ya okumaya değer eser yazın veya yazılmaya değer eser bırakın’’ diyerek; Solmaz Kamuran’ın ‘’Kiraze’’ adlı kitabından bir pasaj okuması için sözü Türkan Değer’e verdi.

Aylin Polat, Nietzsche’nin ‘’Böyle Buyurdu Zerdüşt’’ , Dila Çoban Wilheam Rich’in ‘’Dinle Küçük Adam’’ , Uğur Şahin İlber Ortaylı’nın ‘’Osmanlı Barışı’’, Irmak Türkarslan Amin Maalouf’un ‘’Semerkant’’ Berfin Akgünlü Zülfü livaneli’nin ‘’Seranad’’ ve Eren Özvatan Aziz Nesin’in ‘’Toros Canavarı’’ kitabından pasaj okudu.

Selen Arslandal, Shakespeare’in 72.Sonesini, Ataberk Kırçuvaloğlu, Atilla İlhan’ın ‘’Ben Sana Mecburum’’, Aylin Polat, Can Yücel’in ‘’Ben hayatta En Çok Babamı Sevdim’’ şiirini seslendirdiler. Gizem Varlık etkinlik boyunca fon müziği oluşturdu.

Etkinlik sonrası öğrenciler, Mehmet Emin Elmacı ile birlikte, Atatürk’ün okulu ziyaret ettiğinde ayak bastığı merdivenlerde poz verdiler.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 23 Mayıs 2014 - İzmir

ibrahim muteferrika1

ibrahim muteferrika2

ibrahim muteferrika3

ibrahim muteferrika4

ibrahim muteferrika5

 

 

Son Yazılar