ugur kurt vuran polis

Uğurt Kurt'u bu polis mi vurdu?

Yurttaşlarımızı mezhep çatışmasını kışkırtacak tertiplere karşı uyanık olmaya çağırıyoruz...

İstanbul Okmeydanı’nda Berkin Elvan ve Somalı madenciler için eylem yapan gruba, polis gaz bombalarıyla müdahale etti. Eylemciler de polise molotofkokteyli attı. Emniyet’in Akrep aracına molotof isabet etmesi sonucu araç alev aldı. Bunun üzerine sivil polisler, havaya ateş açmaya başladı. Bir polis ise grubun olduğu yöne kurşun sıkarak şarjörü boşalttı.

Bu sırada Okmeydanı Cemevi bahçesindeki bir cenaze törenine katılan ve molotofçu grupla ilgisi olmayan Uğur Kurt başından vuruldu ve kaldırıldığı hastanede yaşamını kaybetti. Olay, Tayyip Erdoğan’ın TOBB toplantısında “Diktatör olsaydım meydanlara çıkamazsınız” dediği dakikalarda yaşandı.

'Ambulans, adam vuruldu'

Polisler, Akrep’in yanmasının ardından araçtan çıktı. İlk iki kamera kaydında sadece silah sesleri duyuluyor. Üçüncü kamera görüntüsünde 2 polisin havaya ateş ettiği görülüyor. Daha sonra sesin duyulduğu yönden gelip kameraların açısına giren görüntüdeki polis, telaşla “Ambulans, adam vuruldu” diye önünde duran polisi uyardı.

Kurşun yanağından girdi!

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün TOBB’un 70. Genel Kurulu’ndaki konuşmasında “Bana diktatör yakıştırması yapanlar var. Tayyip Erdoğan diktatör olacak ve sen meydanlarda dolaşacaksın. Önce ağzınızdan çıkanı kulaklarınızın duyması lazım” dedi. Erdoğan’ın konuşmasına devam ettiği dakikalarda Okmeydanı’ndan acı bir haber geldi. Uğur Kurt, Okmeydanı’nda katıldığı bir cenazede polisin sıktığı kurşunla başından vuruldu. Kurt’un yanağından giren kurşunun, omuriliğinde ciddi hasar oluşturduğu öğrenildi.

Beyoğlu Belediyesi’nde taşeron temizlik işçisi olarak çalışan evli ve 1 çocuk babası olan Kurt, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye getirildikten hemen sonra ameliyata alınan Kurt, müdahalelere rağman kurtarılamadı.

ugur kurt olduren akrep polisler

Silah kameralara yansıdı!

Okmeydanı’nda dün öğlen saatlerinde polis ile eylem yapan bir grup arasında olaylar çıktı. Polisin gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalesine grup molotofkokteyli ve taşla karşılık verdi. Eylemcilerin attığı molotofkokteyli emniyetin Akrep isimli zırhlı aracına isabet etmesi sonucu araç alev aldı. Araçtaki alevi söndüren polislerin ateş ettiği kamera görüntülerine de yansıdı. Sivil polisin eylemciler üzerine hedef gözetmeden üst üste ateş ettiği görüldü. Polisin sıktığı kurşunlardan biri eylemcilerin hemen arka tarafındaki Okmeydanı Cemevi bahçesinde bir köylüsünün cenazesi için bulunan Uğur Kurt’a isabet etti. Kurt’un kanlar içinde yere yığılması Cemevi kamerasına da yansıdı. Törene katılan kalabalıktan “Bir kişi vuruldu” sesleri yükseldi. Kurt’un vurulmasının ardından çağırılan ambulans ancak yarım saat sonra Okmeydanı Cemevi’ne gelebildi. Kalbi durmuş bir şekilde hastaneye getirilen Kurt, doktorların 1 saatlik müdahalesi sonucunda tekrar hayata döndürüldü. Kurt’un anne ve babasının ise 1 hafta önce memleketleri Sivas’a gittiği ve acı haberi duyduktan sonra geri dönmek için yola çıktıkları öğrenildi.

Bu arada Haziran Ayaklanması şehitlerinden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da hastane bahçesine geldi. Salıcı, “Hükümet bu polis şiddetinin bir an önce önüne geçmeli” diye konuştu.

Tanıklar: 10-15 el ateş edildi!

Aydınlık’a konuşan görgü tanıkları “Akrep aracına molotof geldi. Kapı açık olduğu için molotof Akrep’in içine düştü. Akrep’ten çıkan polisler 10-15 el ateş ettiler. O sırada Cemevi’nin avlusunda bulunan arkadaş vuruldu” dedi. Silah seslerinin yükseldiği Okmeydanı’nda polisle göstericiler arasındaki gerginlik akşam saatlerine kadar devam etti.

Cemevi Başkanı: Polisi uyardık!

Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, yaşanan olayla ilgili Aydınlık’a konuştu. Şahin, polisi cenaze töreni olduğu ve Cemevi tarafına gaz atmamaları yönünde uyarmalarına rağmen dikkate alınmadıklarını kaydetti. Şahin, “Uğur, yakınının cenazesine katılmak için orada bulunuyordu. Cemevi’nin önü o esnada çok kalabalıktı. Zaten üst tarafta da polis ve eylemciler arasında olaylar oluyordu. Demek ki eylemciler Cemevi sokağına doğru kaçınca ateş ettiler ve çocuğu kafasından vurmuşlar. Tanıdığımız bildiğimiz mahallemizin bir genciydi. Biz sürekli hastaneyi arayıp bilgi alıyoruz. Ama ciddi olduğunu söylüyorlar” dedi.

Fuat ŞAHİN - 23 Mayıs 2014 - Aydınlık

Son Yazılar