taserona hayir4 1

Taşeronu Bitirmek Boynumuzun Borcudur!

DİSK ve Türk İş, taşerona karşı 21.05.2014 tarihinde

saat 16.00’da Basmane Meydanı’ndan başlayan bir yürüyüş düzenledi.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal İş, Lastik İş, Sosyal İş ve Genel İş İzmir şubeleri üyeleri sendika binası önünde toplandı. Buradan Basmane’ye yürüdü.

Yürüyüşe DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu da katıldı.
Basmane Meydanı’nda toplanan Türk İş ve diğer demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, DİSK üyelerinin gelmesiyle ‘’Taşeron Cumhuriyetine Karşı Tek Ses Tek Yürek’’ pankartı ardında harekete geçti.

Gazi Bulvarını trafiğe kapatarak 1.Kordon’a çıktı. Buradan Konak Pier önündeki üst geçidi kullanarak, Konak Meydanı’na yöneldi.

Daha önce DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ya tazyikli su fışkırtarak göz damarlarının çatlamasına ve kulak zarının delinmesine neden olan saldırının yapıldığı yerin, akrep, toma ve çevik kuvvetce tutulduğu görüldü.

Kulak zarının delinmesi nedeniyle, operasyon geçiren Beko, işçi arkadaşlarının yanındaydı.

İşçiler Kani Beko ile tokalaşmak, kucaklaşmak ve geçmiş olsun dileklerini iletmek için sıraya geçti.

İzsu Binası önü de barikat, toma ve çevik kuvvetle kapalıydı. DİSK adına basın açıklamasını, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Çerkezoğlu, ‘’Taşeron köleliktir. Taşeron, Soma’da yüzlerce işçinin katlidir. Bu nedenle yasaklanmalıdır. DİSK , taşeronu bu topraklarda yok edinceye kadar mücadelesini sürdürecektir. Bu bizim boynumuzun borcudur’’ dedi.

Özelleştirilen, taşeron şirketlere devredilen tüm madenlerin yeniden kamu eliyle işletilmesini, işçi sağlığını ve güvenliğini tamamen taşerona devretmeyi planlayan yasa taslağının çöpe atılmasını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın derhal istifa etmesini isteyen Çerkezoğlu, ‘’Bu; çocuklarımıza ve Somalı işçi kardeşlerimize olan borcumuzdur’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Türk İş Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç’un konuşmasıyla eylem sona erdi.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 21 Mayıs 2014 - İzmir

taserona hayir1

taserona hayir2

taserona hayir3

taserona hayir4

taserona hayir5

taserona hayir6

Son Yazılar