gencligin amasya genelgesi2

Yeni ‘Soma’lar olmasın diye 1919 genç bugün Ankara’da!

Üç gündür yürüyen 1919 genç bugün Ankara’da olacak.

Güvenpark’ta TGB’lileri binlerce CKD’li kadınla beraber CHP ve İşçi Partili yöneticiler karşılayacak.

1919 gençle Samsun’dan Ankara’ya yürüyen ve bu yürüyüşü Soma’da şehit düşen madencilere adayan TGB’liler, Amasya’da, özelleştirmeye karşı kamulaştırma, Çankaya’ya Samsun’dan çıkılacağı ve Türkiye’nin Samsun-Ankara hattında birleştirileceği sözünü verdiler. 1919 TGB’li genci bugün Ankara’da 1919 Cumhuriyet kadını karşılayacak.

TGB’liler 1919 gençle birlikte Samsun-Ankara yürüyüşlerini sürdürüyor. Önceki gün Samsun’dan başlayan yürüyüş, Havza’da devam etmişti. TGB’liler yürüyüşlerinin 2. gününde de Merzifon-Amasya arasında insan zinciri oluşturdular. TGB’liler oluşturdukları insan zinciriyle, “Soma’nın hesabı sorulacak” yazısını yazdılar. 1919 genç daha sonra, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarını attılar.

1919 genç dün yürüyüşlerine Amasya’da devam etti. Amasya’da gençlere CHP Amasya Merkez İlçe Başkanlığı, İşçi Partisi İl Başkanlığı ve Eğitim-İş sendikasının yöneticilerinin de aralarında bulunduğu yurttaşlar da katıldı. Yürüyüşte Gezi şehitlerinin fotoğrafları taşındı. Yürüyüşün en ön sıralarında 68 hareketinden eski Dev-Genç Başkanı Atilla Sarp, Askeri Öner, emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Silivri Nöbet Çadırı sorumlusu Hıdır Hokka, emekli Astsubay Oktay Yıldırım ve TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz yer aldı. TGB’liler Amasya caddelerinde yaptıkları yürüyüşte, “Ankara yolumuz, Yüce Divan sonunuz”, “Fenerleri yakarız, AKP’yi yıkarız”, “Gençlik yürüyor, madenciler geliyor” sloganlarını attılar. Yürüyüş kortejine Amasyalılar da alkışlarıyla destek verdi. Kortej AKP Amasya İl Binasının önünden geçerken ses aracından, “Hırsızların katillerin önünden geçiyoruz. Diktatörlerin gideceği tek yer Yüce Divan’dır. Cumhuriyeti yıktırmayacağız. Türkiye’yi Tayyip-Gül-Gülenlere teslim etmeyeceğiz” sloganları yükseldi. Arkasından da Gençliğe Hitabe okundu.

Yeniden Amasya Genelgesi!

Yürüyüşün ardından Atatürk anıtının önünde Amasyalılarla birlikte saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendi. Daha sonra bir açıklama yapan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, Türkiye’yi bölmek isteyen iktidara geçit vermeyeceklerini söyledi. Cengiz Soma’daki katliama sebep olanların Cumhurbaşkanlığına adaylıklarına izin vermeyeceklerini belirtti. Açıklamanın ardından Amasyalılarla birlikte Amasya Genelgesi okundu.

68’lilerle 90’lılar beraber!

İşçi Partisi Amasya İl Başkanı Osman Devran da 1919’da başlatılan, 1968’de Denizlerin devam ettirdiği bu yürüyüşü bugün TGB’nin devraldığını söyledi. CHP Amasya Merkez İlçe Başkanı Nejat Karagöz de TGB’nin yürüyüşünde Samsun’a çıkan Mustafa Kemalleri, 6. Filoyu denize dökenleri gördüğünü bildirdi. Atilla Sarp Soma’da ihmaller sonucu yaşamını yitiren işçi sınıfının acılarıyla bu yürüyüşün yapıldığını belirten bir açıklama yaptı. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım da TGB’lilere “fedailer” diye seslendi. Konuşmaların ardından Atatürk Anıtı’na, “Soma’nın hesabını soracağız” yazılı siyah çelenk bırakıldı.

Aydınlık - 19 Mayıs 2014

Son Yazılar