emekci hesabini sorar4 1

Emekçi, Hesabını Sorar!

Soma’da yaşanan katliam nedeniyle, emekçiler iş bıraktı.

Disk, Kesk ve Birleşik Kamu İş’in aldığı 1 günlük iş bırakma kararı nedeniyle emekçiler, 15.05.2014 tarihinde, saat 8.00’den itibaren Basmane Meydanı’nda toplanmaya başladı.

Yürüyüş kolu saat 9.30’da harekete geçti.  ‘’Hükümet İstifa, Soma’nın Katili AKP, Soma’nın Hesabı Sorulacak’’ sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşün önü, Konak Pier önünde kesildi.

Eski Sümerbank önünde toplanma kararı alan Birleşik Kamu İş’e bağlı sendikaların üyeleri, gelen grubun önünün kesilmesi ve saldırılmasını protesto ederek destek verdi.

İzmir Valisi ile görüşmek için yollarına kurulan barikatın kaldırılması istemiyle vilayet binasına giden Kani Beko başkanlığındaki heyet, İzmir Valisi olmadığı için vali yardımcısı ile görüştü. İstemlerini vali yardımcısına iletti. Vali yardımcısının olumlu tavrını işçilere aktarmak için korteje dönen Kani Beko, açıklamasını yaptı.

Barikatın kaldırılmasını beklerken; hedef gözetilerek tazyikli su ve gaz bombalarının hedefi oldu.

Kulağına ve gözüne aldığı basınçlı su darbesiyle yere düşen, göz damarları zarar gören ve kulak zarı delinen Kani Beko, hastaneye kaldırıldı. Hastanede saat 22.00’ye kadar tedavi altında tutulan Beko, geceyi evinde geçirdi.

Yürüyüş koluna yapılan müdahale sonucu grup, Cumhuriyet Meydanı ve Basmane Meydanı  yönünde geri çekildi. Bu arada 26 kişi göz altına alındı.

Kani Beko’ya yapılan saldırıyı protesto ve göz altındakilerin serbest bırakılmasını talep eden grup, Eski Sümerbank önünde toplanarak oturma eylemi yaptı.

Akşama kadar devam eden eylem nedeniyle 2. Kordon, Gazi ve Fevzi Paşa Bulvarları akşama kadar trafiğe kapatıldı. Konak’a ulaşım, sadece metro ile yapılabildi.

30 Mart Yerel Seçimleri sürecinde kendisinin de bulunduğu yürüyüş koluna su sıkılması ve saldırıda bulunulması üzerine; halka su sıkan tomalara su, polisleri taşımak için otobüs vermeyeceğini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, sözünü tutamadığı görüldü.

Akşam 18.00’de Cumhuriyet İçin Güç Birliği, Kıbrıs Şehitleri Caddesi önünde eylem koyarak emekçiye yapılan saldırıyı protesto etti.

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi yöneticileri, Kani Beko’yu evinde ziyaret ederek yapılan saldırıyı kınadı. Kulağından halen kan sızan, sancıları devam eden ve gözüne kan oturmuş durumdaki Beko, ‘’ Bu saldırılar bizi yıldıramaz, emeğin hakkını savunmaktan hiç bir güç bizi alıkoyamaz. Emeğin gücünü hafife alan anlayışlar, şanlı işçi eylemlerini unutmuşlarsa, anımsatmayı görev biliriz’’ dedi.

İnternet üzerinden örgütlenen bazı gruplar, 16.05.2014 tarihinde saat 18.00 gibi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplandı. Polisin müdahalesi sonrası, Talat Paşa Caddesi’ne barikat kurdu. Eylem, dağılıp tekrar toplanma şeklinde, geç vakitlere kadar sürdü.

Türk İş ve DİSK, emekçilere yapılan saldırıyı protesto etmek için, 21 Mayıs’ta saat 15.00’de Basmane Meydanı’nda toplanma kararı aldı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 16 Mayıs 2014 - İzmir

emekci hesabini sorar1

emekci hesabini sorar2

emekci hesabini sorar3

emekci hesabini sorar4

emekci hesabini sorar5

emekci hesabini sorar6

emekci hesabini sorar7

Son Yazılar