katilleri biliyoruz5 1

Katilleri Biliyoruz!

Amerikan Emperyalizmi’nin estirdiği Özelleştirme dalgası sonucu, Türkiye’de kamuya ait kurum kalmadı.

Önceleri devlet ticarethane mi ki işletmecilik yapsın!, Sonra zarar eden kurumları satacağız!, En sonunda da devlete milyarlarca vergi ödeyen kurumlar dahil, tüm KİT’ler özelleştirildi.

Kamuoyu oluştururken; ’’Devlet zaten kaliteli mal üretemiyor. Zarar eden kurumları satarak elde edilen gelirle ülkenin ihtiyacı olan büyük işletmeler kuracağız’’ söylemleri ile halk kandırıldı. Yapılan özelleştirmeler sonucu elde edilen gelir, neredeyse özelleştirme için yapılan ilan giderleriyle başa baş geldi.

TKİ’nin özelleştirilmesi sonucu, Soma Kömür İşletmesi de satıldı. ‘’Son  teknoloji kullanıldı. İşçi güvenliği açısından en güvenilir işletme’’ söylemleriyle bakan tarafından açıldı.

İşte bu güvenilir ocakta; iş tarihimizin en büyük katliamı gerçekleşti. Özelleştirme ve Taşeronlaştırmanın sonucu yaratılan güven bu kadar oluyor.

İzmir’de Türk İş, DİSK, KESK ve diğer demokratik kitle örgütleri ‘’Katliamın Faillerini Biliyoruz’’ pankartı ardında Basmane Meydanı’nda toplandı.

14.05.2014 tarihinde saat 18.00’de yürüyüş kolu harekete geçti. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da hazır bulunduğu yürüyüş kolu Fevzi Paşa Bulvarı’na yöneldi.

Yürüyüş boyunca, ‘’Hükümet İstifa, Soma’nın Katili AKP’’ sloganları atıldı. Eski Sümerbank binası önüne yönelen grup, İzsu Binası önüne kurulan polis barikatıyla durduruldu.

Barikatın kaldırılarak, Konak Meydanı’na çıkılmasına izin verilmesi görüşmeleri, sonuçsuz kaldı. Gurup, gaz ve tazyikli suyla dağıtıldı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 15 Mayıs 2014 - İzmir

katilleri biliyoruz1

katilleri biliyoruz2

katilleri biliyoruz3

katilleri biliyoruz4

katilleri biliyoruz5

Son Yazılar