yuz karasi degil komur karasi orhan veli

Soma'daki Faciadan Sağ Kurtulan İşçi  Yaşadıklarını Anlattı!

Manisa Soma'daki faciadan sağ kurtulan madenci Özcan Cüce, madende yaşadıklarını anlattı.

Madenci Cüce ‘Yanımdan 15-20 kişi gitti. Gitmeyin dedim bir tek ben kaldım. Hepsi orada kaldı’ dedi.

Soma’daki maden ocağından sağ kurtulan işçilerden Özcan Cüce yaşadığı anları anlattı. İşte madenci Cüce’nin yaşadığı o anlar:

“Yangın vardı ondan dolayı oldu. Temiz havadayken olduğumuz bölgede 143 kişiydik. Aşağı yukarı 70-80 tanesi kaldı o bölgede. Diğer bölgeleri bilmiyoruz. Basınçlı havaları kestim onunla durdum 4 saat. Dua edip durduk. Yapacağınız başka bir şey yok çünkü.

Amirler bizi yanlış yönlendirdiler hep. Havanın geldiği kısma yönlendirdiler. Havanın geldiği yönden girince komple kaldı arkadaşlar. İleri geri kaçanlar kaçtı, kaçmayanlar bir şekilde kurtuldular. Geriye dönüyorlar, geldikleri istimakete geri dönüyorlar, öyle kurtuldular. Tam terse gidenler kurtulamıyorlar.

Ocaktan çıkıyorduk, havaya denk geldik. Ne ileri gidebildik ne geri. Yardımı nereden isteyeceksin? Kimden isteyeceksin? Telefonlar çekmiyor. Ortada biziz. İleri-geri. 800 kişi falan vardı madende. Herkes bölüm bölüm ayrı ayrı. Bizim olduğumuz yerde erken çıkanlar hariç 143 kişi saydılar.

Ben dolaştım, bant yanıyordu. Yangını söndürmediler. Biz tekrar geri döndük havalandırmaya geri döndük. Maske taktık, nefesimizi tuttuk. Havanın önüne attık kendimizi, havayı kestim. 15-20 kişi gittiler dedim ki, gitmeyin dumanın üzerine gidiyorsunuz dedim. Hepsi yanımdan geldiler geçtiler bir tek ben kaldım. Onların hepsi orada kaldı.”

Sözcü - 14 Mayıs 2014

*** *** ***

saati 5liraya iceri gir cikamazsan kader

Faciada vahim iddia!

201 işçinin can verdiği maden faciasının üzerinden bir gün bile geçmeden ihmal iddiaları art arda geldi. Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin ilk raporu, yangının elektrik panosu kaynaklı olmadığı iddiasını gündeme getirdi. İşçilerin anlatımları da durumun vehametini gözler önüne serdi.

Resmi açıklamaya göre, facia 201 can aldı, ihmal iddiaları ise tüyleri ürpertti.

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, twitter hesabından çok önemli bir açıklama yayınladı. Açıklamada, bölgeye giden şube ekibinin yaptığı incelemelerde yangının kömür kaynaklı olduğu, elektrik tesisatıyla ilgili olmadığı öne sürüldü.

Şubeden yapılan açıklamada, kömür kaynaklı yangının madene taze hava basan kanal üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, facianın tespiti ve hava yönünün değiştirilmesinde geç kalındığı ifade edildi. Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, zehirlenmelerin oluştuğu ve felaket noktasına geldiği tespit edilmiştir" ifadelerini kullandı. Açıklamada, "Otomasyon sisteminin eski ve yetersiz olduğu" anlatıldı. Patlayıcı ve zehirleyici gazlara karşı gerekli manevraların otomatik yapılmaması nedeniyle geç kalındığı da belirtildi.

Faciadan sağ kurtulan işçilerin anlatımları ise durumun vehametini gözler önüne serdi. İddiaya göre, yetkililer işçileri tahliye kanalları yerine diğer yollara yönlendirdi.

Bir diğer iddia ise madene inen işçilerin gerektiği gibi eğitilmediği şeklinde.

Ulusal Kanal - 14 Mayıs 2014
http://www.ulusalkanal.com.tr/emek/faciada-vahim-iddia-h27851.html

*** *** ***

'Yeğenim 15 yaşında, madendeydi'

Manisa Soma'daki maden ocağında hayatını kaybedenlerden biri de 15 yaşındaki Kemal Yıldız...

Soma'daki Maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerinin bir bölümünün cenazeleri Kırkağaç'ta bulunan soğuk hava deposuna getirildi.

CNN Türk canlı yayınına katılan ve cenazeleri bekleyen vatandaşlar arasında yer alan bir kişi yeğeni Kemal Yıldız'ın maden ocağında çalıştığını ve 15 yaşında olduğunu söyledi.

Ulusal Kanal - 14 Mayıs 2014
http://www.ulusalkanal.com.tr/emek/yegenim-15-yasinda-madendeydi-h27854.html

*** *** ***

Taner Yıldız'dan yeni açıklama!

Enerji Bakanı Taner Yıldız: "205 işçi kardeşimizi kaybetmiş bulunuyoruz"

"205 işçi kardeşimizi kaybetmiş bulunuyoruz. Sayının artmasından endişeliyiz. Ağır yaralıların kurtulduğunu görüyoruz. AFAD ekibimiz hangi hastenelerde hangi yaralı kardeşimizin bulunduğunu açıklayacak.

Dünden gerçerli olmak üzere milli yas ilan edildi. Bayraklar yarıya indirilecek. Cuma hutbesi de maden kazasıyla ilgili olarak irad edilecek. Bu sıkıntı ve acı beklediğimizin üzerinde oldu. Türkiye'de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybının olduğu bir kazaya doğru gidiyoruz.

Yedi işçi kardeşimizin cenazesini ailelerine teslim ettik. Otopsileri yerinde yapılıyor. Bütün bu işlemlerin daha hızlı yapılmasına çalışacağız.

Bütün işlemler bittikten sonra hem adli hem idari soruşturmanın yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Herhangi bir grizu patlaması olmadı. Karbonmonoksit zehirlenmesinden işçi kardeşlerimiz hayatını kaybetti. Yangın tamamen söndürülmüş değil.

Kurtarma ekiplerindeki sayıları 500'e yakın arkadaşımızın da güvenliklerini düşünmek zorundayız."

Ulusal Kanal - 14 Mayıs 2014
http://www.ulusalkanal.com.tr/emek/taner-yildizdan-yeni-aciklama-h27849.html

*** *** ***

taner yildiz o maden isletmesinde

Bakan öve öve bitirememişti!

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan felaketin ardından arşivlerden bir haber göze çarptı.

Manisa’nın Soma ilçesinde, akşam saatlerinde Soma Holding’e ait kömür ocağında felaket yaşandı. Trafo patlamasının sonucunda, yüzlerce işçi madende mahsur kalırken ölüm haberleri de gelmeye başladı.

Patlamanın ve göçüğün yaşandığı ocağı işleten Soma Holding’e ait bölgede birden fazla kömür ocağı var. Patlamanın yaşandığı Eynez bölgesindeki ocağın dışında yine Soma Holding’in işlettiği Işıklar bölgesindeki maden ocağı geçen yıl 9 Temmuz 2013 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açılmıştı.

Açılış töreninden sonra kömür ocağında açıklamalarda bulunan Taner Yıldız, örnek alınacak niteliklere sahip ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu, güvenlikle ilgili sistemlere para harcandıkça, işçilerin kaygıları giderildikçe verimin arttığını gördüklerini ifade ederek, madencilikte artık ithal sistemlerinin yanında yerli üretimin de payının arttığını, bunun madenciliğin diğer alanlarında da yaygınlaşmasını planladıklarını söylemişti.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Group CEO’su Can Gürkan ise aynı gün şu açıklamayı yapmıştı:

“40 yıldır en yeni teknolojiler ve yüksek güvenlik standartları ile madencilikte standartları belirleyen bir şirketiz.”

İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ!

O şirketin CEO’sunun yaptığı açıklamanın üzerinden henüz 1 yıl bile geçmeden böylesine büyük bir facianın yaşanması Türkiye’deki işçi ölümlerine dikkat çekti.

AKP iktidarının ilk 10 yılında 11 bin 706 işçinin hayatını kaybettiği arşivlerde…

Türkiye’deki işçi ölümlerinin sayısının AB ortalamasının 8,5 katına erişmiş olduğu raporlarda.

Sözcü - 14 Mayıs 2014
http://sozcu.com.tr/2014/gundem/bakan-ove-ove-bitirememisti-508599/

*** *** ***

Maden işçileri neden öldü?

Soma'daki faciada 200'den fazla madencimizi kaybettik. Ancak bu Soma'daki ilk facia değildi...

Soma’da meydana gelen iş cinayetlerinin ve yaşanan ölümlerin sorumlularının araştırılması amacıyla CHP’lilerin Ekim 2013′te bir Araştırma Komisyonu Kurulmasımı istediklerini haberleştirmişti. Ancak CHP, MHP ve BDP’nin “Evet” oylarına karşın, AKP’nin “Hayır” oylarıyla önerge reddedilmişti.

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel detayı şöyle anlattı:

“Sayın Başbakan Manisa’da Cumhuriyet Meydanı’na çıkar, der ki ‘Somalı işçi kardeşlerim burada mı…’ Askeri bir disiplinle 3 bin tane dizilmiş Somalı maden işçisi baretleri kaldırırlar. Neşesiz, mutsuz, heyecansız dimdik dururlar.

Çünkü bir gün önce onların yemek fişleri madende toplanmıştır. Ertesi gün miting alanı çıkışında geri dağıtılacaktır. Başbakan selamlanacak, çıkarken kimlik geri alınacaktır. Yevmiye işlemektedir, Başbakan için görev yapılmaktadır. Selamı çakarsın, çakmadıysan ertesi gün işinden olursun. İşinden olmayanlar madene inerler. Maden patlar, işçi ölür. Ölen ölür, kalan sağlar Recep Tayyip Erdoğan’a yetmektedir.(…)”

Sözcü - 14 Mayıs 2014

*** *** ***

"İşçiler ölür kalan sağlar Recep Tayyip Erdoğan'ındır"

CHP 20 gün önce Soma'daki madenler için önerge vermişti.

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel'in konuşması sırasında Bakan koltuklarında Bekir Bozdağ'ın koyu sohbeti dikkat çekmişti.

Özgür Özel “Sayın Başbakan Manisa’da Cumhuriyet Meydanı’na çıkar, der ki ‘Somalı işçi kardeşlerim burada mı…’ Askeri bir disiplinle 3 bin tane dizilmiş Somalı maden işçisi baretleri kaldırırlar. Neşesiz, mutsuz, heyecansız dimdik dururlar. Çünkü bir gün önce onların yemek fişleri madende toplanmıştır. Ertesi gün miting alanı çıkışında geri dağıtılacaktır. Başbakan selamlanacak, çıkarken kimlik geri alınacaktır. Yevmiye işlemektedir, Başbakan için görev yapılmaktadır. Selamı çakarsın, çakmadıysan ertesi gün işinden olursun. İşinden olmayanlar madene inerler. Maden patlar, işçi ölür. Ölen ölür, kalan sağlar Recep Tayyip Erdoğan’a yetmektedir.” demişti.

Cumhuriyet - 14 Mayıs 2014
http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/71775/_isciler_olur_kalan_saglar_Recep_Tayyip_Erdogan_indir_.html

*** *** ***

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan rapor!

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “Yaşanan maden faciasına ilişkin olarak Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi heyeti, incelemelerde bulunmak üzere saat 22:00 ile 02:00 (dün gece) civarlarında olay yerine giderek incelemeler yapmıştır” denildi ve şu saptamalar yer aldı:

Heyetin yaptığı ilk incelemelerde; tesiste çalışan elektrik, makina ve maden mühendisleri ile maden işçilerinden edinilen bilgilere göre ocağın yaklaşık 700. metrelerinde kömür yangını ve yangından kaynaklı kısmi göçük oluştuğu, taze hava sağlayan fanların etkisiyle yangının duman etkisinin yayıldığı, uzun süre sonra fanların çalışma yönlerinin ancak değiştirildiği, bu arada çok sayıda işçinin yayılan duman ve yangından etkilendiği (yanık ve zehirlenme) yangının kamuoyuna yansıyan ilk açıklamalarda olduğu gibi elektrik kaynaklı olmadığı, çok sayıda işçinin madende mahsur kaldığı bilgileri edinilmiştir.

Yapılan incelemelerde maden içerisinde zehirleyici ve patlayıcı gazları algılayacak ve havalandırma sistemlerini yönetecek sistemlerin yetersiz ve eski olduğu, kömürün içten içe yanmasıyla başladığı tahmin edilen bu yangının ortaya çıkardığı karbonmonoksit, karbondioksit ve metan gazlarının ölümcül etkisi nedeniyle şu ana kadar ifade edilen rakamlarla 205 ölüm olayının gerçekleştiği, bu sayının içerideki işçilerin kurtarılmasındaki zorluk göz önüne alındığında daha da artacağı öngörülmektedir.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda sözde bürokrasinin azaltılması adı altında denetim mekanizmaları büyük oranda yok edilmiştir. Bunun sonucu olarak bu gibi tesislerde benzer kazaların yaşanması “beklenmedik bir olay” değildir. Sağlıklı, nitelikli, güvenilir, kamudan yana, bağımsız denetim mekanizmalarının oluşturulmadığı her ortamda böylesi elim kazaların yaşanması muhtemeldir.

Heyetimiz tarafından tesiste inceleme yapılmamasına rağmen sağlıksız işletme ve bakım koşulları, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle ortaya çıktığı öngörülen bu facianın bilimsel ve teknik yeterliliği olan, bağımsız denetim kuruluşları tarafından detaylı bir şekilde araştırılması ve kamuoyu ile paylaşılması gereklidir.

Sözcü - 14 Mayıs 2014

*** *** ***

Soma’da ölü sayısı en az 350!

Soma'daki CHP'li vekillerden Kılıçdaroğlu'na gelen acı haber Türkiye'yi bir kez daha yıktı. Ölü sayısının 350'den fazla olduğu söylendi!

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağından, Salı günü saat 15.15′de trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Yetkililer tarafından maden ocağında 787 işçinin çalıştığı ifade edildi. Vardiya değişim saatinde meydana gelen acı olayda ise şimdiye kadar 205 işçinin öldüğü duyruldu.

ÖLÜ SAYISI EN AZ 350!

Ancak, olayın meydana geldiği saatten bu yana Soma’da bulunan CHP’li milletvekillerinin Kemal Kılıçdaroğlu‘na verdiği rakamlar ise korkunç boyutlarda… CHP’li vekiller maden ocağında şuana kadar en az 350 işçinin hayatını kaybettiğini ve kaçak işçilerin sayısının belirlenememesinden dolayı ölü sayısının daha da artabileceği ifade ettiler.

Saygı ÖZTÜRK - 14 Mayıs 2014  - Sözcü

Son Yazılar