berlin 1mayis2014 tgb2

Berlin’de 10 bin kişinin katıldığı yürüyüşte Tayyip Erdoğan istifaya çağrıldı!

Alman Sendikalar Birliği’nin Çağrısıyla On Binler 1 Mayıs’ta Alanlara İndi!

Berlin’de 10 bin kişinin katıldığı yürüyüşte ADD, TGB, CHP ve İşçi Partisi de yer aldı. ‘Yatağan’a bin selam’, sloganları atılan gösteride Almanca ve Türkçe olarak Tayyip Erdoğan istifaya çağırıldı.

Alman Sendikalar Birliği DGB’nin çağrısıyle ülke genelinde 1 Mayıs Dünya Emek Bayramı’nde on binlerce gösterici alanlara inerek taleplerini dile getirdi. Bu yılki yürüyüş ve mitingler, 25-26 Mayıs Avrupa Parlamentosu Seçimleri nedeniyle, “İyi İş, Sosyal Avrupa - Haysiyet istisna tanımaz” sloganı altında gerçekleştirildi. DGB’nin merkezi yürüyüşü ise Bremen’de yapıldı. Konuşmalarda neoliberalizm eleştirisi yapılırkan, her yıl olduğu gibi emperyalizm olgusu görmezden gelindi. Ancak özellikle Suriye ve Ukrayna’daki krizler nedeniyle birçok katılımcının savaş karşıtı, barış yanlısı dövizler taşıyarak sloganlar attığı gözlemlendi.

ADD-TGB-CHP-İP omuz omuza!

Berlin’de yaklaşık on bin kişinin katıldığı yürüyüşte Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB), CHP Berlin Birliği ve İşçi Partisi de yer aldı. Yürüyüş süresince “Yatağan’a bin selam”, “Ne ABD, ne AB, tam bağımsız Türkiye”, Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılırken Almanca ve Türkçe olarak Tayyip Erdoğan Hükümet de istifaya çağırıldı. Aydınlık’a açıklama yapan ADD Berlin Başkanı Olcay Başeğmez şunları söyledi: “Günümüzün modern kölelik uygulaması taşeron işçilik, geçici- kısmi süreli çalışma yöntemleriyle içinde yaşadığımız Almanya’da milyonlarca emekçi yoksulluk sınırında çalısştırılmaktalar. Meslek eğitiminden yoksun düşük ücretle çalışmaya zorlanan milyonlarca genc, giderek yoksullasan ve sosyal yardımla yaşamak zorunda kalan milyonlarca emeklinin konumları CDU-SPD-CSU Koalisyon Hükümetinin biran önce çözümlemesi gereken konuların başında gelmelidir. Alman Sendikalar Birligi DGB’nin bu yılkı 1 Mayıs sloganı “ İyi iş, Sosyal Avrupa “nın günümüz şartlarına nasıl yanıt verebileceği ise büyük bir soru işareti. Avrupalı dostlarımız aynı zamanda savaş karşıtı söylemlerini daha çok öne çıkarmaları gerekiyor. Ukrayna ve Ortadoğu’da yaşananlar kaygı verici.”

Neonazi NPD yürüyemedi!

Türklerin, üniversiteli gençlerin ve işçilerin yoğun olarak yaşadığı Berlin’in Neukölln semtinde 1 Mayıs’ta yürüyüş düzenlemek isteyen ırkçı Nasyonal Demokrat Parti (NPD), başkentteki ilerici güçlerin direniş göstermesi üzerine kışkırtıcı eyleminden vazgeçtiğini açıkladı. Alman basın-yayın kuruluşları ve siyasi çevreler, NPD’nin toplumun huzur ve güvenliğini tehdit eden çıkışını sert bir şekilde eleştirdiler. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde de geçen hafta 200 kişiyle yürüyüş düzenlemek isteyen ırkçı (Nasyonal Demokrat Parti) NPD’nin karşısına geçen binlerce Berlinli, Neonazilerin 1 Mayıs’ta tahriklere yol açmasını engelleyebildiler. Almanya’da 5 bini aşkın üyesi olan, 1964 yılında kurulan NPD, Mecklenburg- Vorpommern ve Sachsen eyalet meclislerinde temsil ediliyor. Kaparılma tehlikesi yaşayan, Hitler’in NSDAP’sinin devamı niteliğindeki NPD’nin, Eylül 2013’te Almanya’da yapılan Genel Seçimler’de 1,3 oy oranıyla 560 bin kişinin onayını alarak gücünü göstermişti. Almanya’da parçalanmış konumda olan ırkçı partilerin, toplam oy oranının yüzde 5 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Frankfurt’ta sağanak yağışa rağmen!

1 Mayıs İşçi Bayramı, Almanya’nın Frankfurt şehrinde sağanak yağışa rağmen binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Türk toplumunun yoğun olarak katıldığı 1 Mayıs kutlamasına Türkiye Gençlik Birliği de coşkusuyla renk kattı. Günthersburg Parkından başlayan yürüyüş tarihi Römer meydanında son bulurken, yürüyüş sırasında sık sık AKP ve Tayyip Erdoğan aleyhine Türkçe ve Almanca sloganlar atıldı. Sloganlara kutlamaya katılan Frankfurtluların destek verdiği görüldü.

Aydınlık Berlin - 02 Mayıs 2014

almanya berlin 1mayis tayyip istifa

Son Yazılar