1mayis2014 isci partisi kadikoy225

1 Mayıs dersleri!

Komutanlar, önceki savaşın saplantısıyla önlerindeki savaşı planlarsa yenilir.

İyi bir lider kazanacağı savaşa girer, kitlesini ezdirmez. Halk hareketi de her zaman taarruz içerisinde olamaz.

Haziran Ayaklanması’na benzer ani gelişen öfke patlamaları sırasındaki taktikler her zaman geçerli değildir. AKP, seçim sonrası geçici de olsa kazandığı moral üstünlüğünü bir güç gösterisi haline getirmek istedi ve aslında -yasak kararıyla- Taksim’e çağırdı.

Sonuç: Taksim’e giden çok az sayıdaki sendika yöneticisi, halktan koptu ve arkasında işçiyi bulamadı. Çünkü savaşmak diye derdi olan, halkı harekete geçirmeyi esas alarak onun taktiğini üretir. Maceracılık ise yılgınlığa ve yenilgiye yol açar.

Kadıköy ve Tandoğan’daki mitingin kitlesel ve coşkulu olması, sadece doğru taktiğin eseri değildir. İşçi sınıfına yönelik en önemli saldırılardan özelleştirmeye karşı emekçinin yanında tek bir eylemi bile bulunmayan PKK, yıllardır 1 Mayıs’ı DİSK ve KESK’in katkılarıyla etnik temelde siyasetin propaganda günü haline getirmişti. Kadıköy ve Tandoğan bu tekele son vermiştir.

Kürsülerde etnik temelde bölücülüğün ve mandacı liberallerin hezeyanlarının değil, işçi sınıfının taleplerinin dile getirilmesi bir dönüm noktasıdır.

1 Mayıs, işçi sınıfının ağırlığını koymasıyla birlikte, vatansızlıktan ve bölücülükten kurtarılmıştır.

M. İlker YÜCEL - 02 Mayıs 2014 - Aydınlık

Son Yazılar