namik kemal ziyaret5 1

Yunanistan’dan Namık Kemal’i Ziyaret!

Yunanistan-Selanik 7th Hykio Thessalanikis Lisesi öğrencilerinden bir grup,

öğretmenleri eşliğinde İzmir’in en eski liselerinden olan Namık Kemal Lisesi’ni ziyaret etti.

Okul Müdürü Ahmet Güngör konuklarını, Büyük Önder Mustafa Kemal’in ayak bastığı ana giriş merdivenlerinde karşıladı.

Güngör, Yunanlı öğrencileri, İngilizcesi iyi olan okul öğrencileriyle birlikte Hasan Ali Yücel Toplantı Salonu’na aldıktan sonra, İdareci Mavrokostidis Grigoris, Yunanca Öğretmeni Papageorgiou Vassilis, Matematik Öğretmeni Efraimidou Katerina ve Ekonomi Öğretmeni Melliou Giota’yı müdür odasına götürdü.

Müdür odasında rehber yardımıyla yaptıkları görüşmede Ahmet Güngör, ‘’ Okulumuz sizinle,Yunanistan’dan gelen 3. öğrenci grubunu konuk etti. Ziyaretler, ülkeler arasındaki dostlukları geliştiren en önemli etken. Okulumuzun seçilmiş olması bizim için onur kaynağı’’ dedi.

Öğrencilerle kahvaltı yapmak için okul kütüphanesine gidildi. Yapılan kahvaltının ardından tekrar toplantı salonuna geçildi.

Namık Kemal Lisesi’nin tanıtımına yönelik görsel sunum yapıldı. Okul öğrencisi Recep Bilgehan Büyük Atatürk’ün çok sevdiği ‘’Selanik’’ türküsünü seslendirdi.

Daha sonra çaldığı ‘’Harmandalı’’ zeybeğini, halk oyunları kıyafetiyle bir erkek bir kız öğrenci oynadı.

Ahmet Güngör, hazırlattıkları plaketi ve çiçekleri Mavrokostidis Grigoris’e sundu. Grigoris, Namık Kemal Lisesi öğrenci ve öğretmenlerini Selanik’e davet etti.

Öğretmenler odası ve bir sınıfı ziyaret eden heyet, okulda bulunan hayvanların sığınaklarını gezdi. Fotoğraflarını çekti. Okul merdivenlerinde toplu poz verdi.

Ayvalık’a hareket içim okul bahçesinde bulunan otobüslerine yönelen öğrenciler, Namık Kemal Lisesi öğrencileriyle, yıllardır dostmuşçasına birbirlerine sarıldılar. Mail ve face adreslerini, telefon numaralarını aldılar.

Büyükannesi Selanik’ten göç eden Müdür Yardımcısı Günseli Karahan ile ebeveynleri Karadeniz’den göç eden Grigoris, duygusal bir ayrılık sergilediler.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 02 Mayıs 2014 - İzmir

namik kemal ziyaret1

namik kemal ziyaret2

namik kemal ziyaret3

namik kemal ziyaret4

namik kemal ziyaret5

namik kemal ziyaret6

namik kemal ziyaret7

Son Yazılar