istismar1 1

Saptanması En Zor İstismar!

Ulusal Eğitim Derneği’nin TÜYAP Kitap Fuarı’nda düzenlediği

‘’Çocuk İstismarı’’ konulu söyleşinin konuşmacısı, Psikolog Dr. Selin Atasoy’du.

Atasoy, çocuğun büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyen her türlü davranış olarak tanımlanan çocuk istismarını, Fiziksel, Duygusal, Cinsel, Ekonomik İstismar ve İhmal başlıkları altında özetledi.

Ülkemizde kültürel özellikler ve gelenekler nedeniyle, çocuğu dövmenin doğal karşılandığını vurgulayan Atasoy, fiziksel istismara uğramış çocukların sosyal alanda yetersizlik ve akademik başarısızlık gösterdiğini belirtti. ‘’En yaygın uygulanan ve en kolay belirlenen istismar türüdür’’ dedi.

Duygusal İstismar ve ihmalin oldukça sık görülmesine rağmen, fark edilmesinde, tanımlanmasında, anlaşılmasında ve yasal olarak kanıtlanmasının zor olduğunu söyledi. Atasoy, ‘’Bu istismar türünde çocuklar, ebeveynleri tarafından gereksinim duyduğu ilgi ve sevgiyi alamaz. Bu nedenle çocuk psikolojik hasara uğrar. Aileden uzaklaşırlar. Gergindirler. Bağımsız kişilik sergileyemezler. Uyumsuzdurlar ve saldırgan bir kişilikleri vardır’’ dedi.

Cinsel istismarı saptanması en zor tür olarak belirten Atasoy. ‘’Cinsel istismar toplumda sık rastlanan bir durum olmasına rağmen, aile çevresinden geldiğinden gizli kalmakta, en çok %5-10 seviyesinde ortaya çıkmaktadır’’ dedi. Bu çocukların kendilerini yalnız ve suçlu hissetmeleri nedeniyle; bireysel, aile ve grup tedavisine ihtiyaç duyabileceklerini söyledi.

‘’Çocukları ucuz iş gücü olarak gören anlayış Ekonomik istismardır’’ diyen Atasoy, çocukların uygun olmayan koşullarda çalıştırıldığı için sağlık sorunları yaşadığını belirtti.

Çocukların, fiziksel, duygusal, eğitimsel ve sağlıksal sorunların karşımıza ihmal olarak çıkabileceğini, İstismar ve İhmal arasındaki farkı, ‘’İstismar aktif, İhmal pasif bir durumdur’’ diyerek nitelendirdi.

İzleyicilerin sorularını yanıtlayan Selin Atasoy konuşmasını ‘’Türkiye’de çocuk istismarı üzerine daha çok söyleşi düzenlenmeli ve halk bilinçlendirilmelidir ‘’ diyerek bitirdi.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 29 Nisan 2014 - İzmir

istismar1

istismar2

Son Yazılar