turan emeksiz2

Turan Emeksiz’den Abdullah Cömert’e..Vurulmakla bitmeyen devrimci gençlik!

27Mayıs’tan 30 gün önce,

Tahkikat Komisyonu’nun kurulması üzerine İstanbul Üniversitesi’nde bir eylem düzenlenmişti. Bu eylemde yiğit devrimci Turan Emeksiz, faşist hükümetin polisinin kör kurşunuyla katledilmişti.

Bugünlere çok benziyor... Hem kurşunun körlüğü hem de hükümetin faşistliği bakımından. Demokrasiyi sandıktan ibaret sananlar... İsterse hilafeti bile getirebileceğini düşünenler... Ve bunlara karşı ayağa kalkan bir gençlik... Ayağa kalkan bir halk...

Küçük Amerika sürecinin başlangıcıydı. Demokrat Parti, “adalet” ve “kalkınma” gibi söylemlerle iktidara gelmişti. İktidarında Cumhuriyet ilk defa dış borçla tanışmıştı. Bu yüksek borçlanmanın/sıcak paranın da gücüyle ülkede göreli bir refah sağlamıştı. Ancak bu dışarıdan gelen kaynaklar karşılıksız değildi. Karşılığı: Cumhuriyetin, Atatürk Devrimleri’nin tasviyesi; Ortaçağ’ın, sömürgeciliğin kabulüydü. Üretim duracak, tüketim sınırsızlaşacaktı. Egemenlik milletten alınıp emperyalizme devredilecekti. Milletse 5 senede bir yapılacak seçim kumpanyalarıyla kandırılmaya çalışılacaktı. Öyle ya “Milli İrade” sandıkta zuhur ederdi.

Bugünden bahsetmiyoruz, 54 sene öncesinden bahsediyoruz. Devamı da öyle...

İşte bu anda önce gençlik ayağa kalktı. Üniversiteler, meydanlar eylem alanlarına döndü. Millet devrimlerine ve cumhuriyetine sahip çıktı. Zira, bağımsızlığın değerinin ne sıcak ne de soğuk para olarak bir karşılığı yoktur. Sonrası malum. Millet yönetime el koydu ve 70’lere kadar devrimlerini sürdürmeye çalıştı.

turan emeksizin mezari basinda

O günleri tekrar hatırlatmamızın ve 1960 Devrimi’nin yiğit devrimcilerinden Malatyalı Turan Emeksiz’i anmamızın bugün için kritik bir önemi var. Yerel seçim sonrasında Milli Kuvvetler’de gözle görülür bir ümitsizlik havası var. Neredeyse AKP yenilemez, devrimciler kazanamaz düşüncesi şekilleniyor. Bu, doğaya aykırıdır. Hiçbir zaman gericiliğin karşısında ilericilik kaybetmemiştir. Düşmüştür, vurulmuştur, yaralanmıştır ama kaybetmemiştir. Bu ülkede hiçbir diktatörün saltanatı yürümez. Ne DP’nin yürüdü ne de AKP’nin yürüyecek. Çünkü bu ülkede Turan Emeksiz ölür, Abdullah Cömert doğar. Abdullah Cömert ölür, binlercesi doğar. Bugünün Ali İsmail’leri, Ethem’leri, yani topyekûn ayağa kalkan halkı, yani milletin gerçek iradesi AKP’nin diktatörlüğünün sonunun habercisidir. Ekonomik krizin ayak sesleri, hükümetin yönetemez hale gelmesi, Gladyo’nun parçalanması bu ayak seslerini daha da şiddetlendiriyor.

Biz üniversiteliler, hiç olmadığımız kadar ayakta ve vatanımız için mücadele içindeyiz. 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkıyoruz ve büyük yürüyüşümüzü başlatıyoruz. 1919 genç, 1919 Turan Emeksiz, 1919 Mustafa Kemal; Samsun’dan Ankara’ya yürüyecek. Diktatöre Cumhurbaşkanlığı koltuğunu yasaklamaya, Çankaya’yı milletin Çankaya’sı yapmaya yürüyecektir.

Turan Emeksiz’e selam olsun. Mücadelen yerde kalmayacak...

TGB Genel Sekreteri
Mustafa SEVİM - 28 Nisan 2014 - Aydınlık
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

turan emeksizden abdullah comerte

Son Yazılar