egitimin yuzaki2 1

Eğitimin Yüz Akı!

Öğretmen Dünyası Dergisi-Ulusal Eğitim Derneği,

19. İzmir Kitap Fuarı 2 Nolu Konferans Salonu’nda ‘’Köy Enstitüleri Destanı’’ belgeselini sundu.

Görsel sunum, Kızılçullu Köy Enstitüsü Mezunu Halil Vural’ın danışmanlığında, Latife Hanım Köşkü Müdürü Ahmet Gürel tarafından oluşturuldu.

Köy enstitüleri fikrinin ortaya çıkışını belirttikten sonra, yaşayan köy enstitülülerle yapılan söyleşilerden oluşan eserin izlenme süresi bir saat.

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Osman Gazi Oktay yaptığı açış konuşmasında, ‘’Köy enstitüleri eğitim tarihimizin yüz akıdır.Biz bu okullarımızı anmayı geleneksel hale getirdik. Bu konuda bizden desteğini esirgemeyen Ahmet Gürel ve Halil Vural’a teşekkürü borç biliriz’’ dedi.

Ahmet Gürel, kayın babasının da köy enstitüsü mezunu olması nedeniyle kafasında böyle bir belgesel oluştuğunu. Halil Vural’ın desteğiyle bunu başardığını belirtti.

Enstitülerle ilgili kısa bir sunum yaptı. Tamamını izlemek isteyenlerin, köşke gelerek yükleme yapabileceğini belirtti.

Alkışlarla konuşmasına başlayan Halil Vural, önce ailesinin ekonomik durumundan söz etti. Bu okullar olmasaydı, kendisinin okula devam etmesinin imkansızlığını belirtti. Köyünden arkadaşlarının vazgeçmesi nedeniyle babasının da göndermekten caydığını, ilkokul sonrası 3 yıl köyde bedellik yaptığını, babasının ölümü sonrası, enstitülere öğrenci toplamak amacıyla köye gelen eski eğitmeni yardımıyla okula gidebildiğini, mezuniyeti sonrası komşu köye atandığını, Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdikten sonra müfettiş olduğunu, Çine yöresinde görevlendirdiğini belirtti.

Vural, ‘’ Köylülere hindi yetiştirmesini, hindinin altına Legorn cinsi yumurta tavuğu koyarak, köyün beyaza bürünmesini sağladım. Köyümde üretim ve tüketim kooperatifi kurdurdum. Köylülere danışmanlığım halen devam ediyor’’ diyerek konuşmasını alkışlarla bitirdi.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 27 Nisan 2014 - İzmir

egitimin yuzaki1

egitimin yuzaki2

Son Yazılar