koy enst destani5 1

Köy Enstitüleri Destanı!

Köy enstitülerinin kuruluşunun 74. Yıl Dönümü nedeniyle,

ADD İzmir Şubeleri ve Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi’nde etkinlik düzenledi.

Mustafa Kemal Atatürk ve yaşamını yitiren köy enstitülüler anısına yapılan saygı duruşu ve Milli Marş’ımızın söylenmesi ardından, ADD Konak Şubesi başkanı Nedim Aykurt, ADD Genel Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Yetginer ve Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Osman Gazi Oktay tarafından açış konuşması yapıldı.

Yaşayan köy enstitülülerle röportaj yaparak, 60 dakikalık, belgesel niteliğinde  bir görsel sunum hazırlayan Latife Hanım Köşkü Müdürü Ahmet Gürel’in sunumu, izleyenlerin beğenisini kazandı.

İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü 1948 yılı mezunu Halil Vural, enstitüler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Eğitimci- Şair Zübeyde Seven Turan, köy enstitüsü mezunu olan babasına adadığı kendi yazdığı şiiri, izleyicilere okudu. Şiiriyle salona duygusal bir hava kattı. Etkinliği izlemeye gelen köy enstitüsü mezunlarını sahneye davet ederek, birlikte fotoğraf çektirdi.

Prof. Dr http://cialisviagras.com/female-cialis/. Mualla Ulusavaş, köy enstitülerinin ülkemizin yüz akı olduğunu belirtti.

Şair Atilla İlhan’a göre, siyasal, ekonomik ve kültürel olmak üzere 3 türlü bağımsızlık olduğuna vurgu yaptı. Kurtuluş savaşla kazanılan siyasal bağımsızlığın, yapılan ekonomik yatırımlar ve eğitim birliği yasasıyla, diğer bağımsızlıkları kazanmayı hedeflediğine vurgu yaptı.

Toplantı sonrası Konak Çankaya Mahallesi muhtarlığını çok az bir oyla kaybeden Neşe Şermeti, Osman Gazi Oktay’a çalışmaları nedeniyle çiçek sundu.

CHP Konak Emekli Komisyonu Üyeleri Mustafa Özbek, Mehmet Ali Oruncak, Mehmet Ali Gener ve Eğitimci- Atatürk resimleri çizen, sergiler açan Ressam Nur Benlioğlu, Ulusal Eğitim Derneği etkinliğine her zaman olduğu gibi katılım sundular.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 17 Nisan 2014 - İzmir

koy enst destani1

koy enst destani2

koy enst destani3

koy enst destani4

koy enst destani5

koy enst destani6

koy enst destani7

Son Yazılar