sattirmayacagiz aydinlik2

Yatağan İşçilerinden Bakan'a anında yanıt : Sattırmayacağız!

Enerji Bakanı Taner Yıldız, santral ve kömür ocaklarını satacaklarını tekrarlarken,

işçiler kendilerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na zincirledi. ‘Sattırmayız’ diyen işçilere Çevik Kuvvet müdahale etti

10 Nisan’dan bu yana santralların ve madenlerin özelleştirilmesine karşı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) önünde nöbet tutan Yatağan işçileri, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın özelleştirmede kararlı olduklarını söylediği saatlerde kendilerini ÖİB binasının demirlerine zincirledi. İşçiler ellerinde ekmek taşırken bir yandan da “Zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok. Bu ihale iptal edilecek. Edilmezse de biz madenlerimizi ve santrallarımızı teslim etmeyeceğiz” diye bağırdı.

‘Yolsuzlukla anılan firmalar’

ÖİB binası önünde konuşan Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “İktidar özelleştirme inadından vazgeçmiyor. Dost düşman bilsin ki bizlerde mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. 10 Nisan’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndaki yetkililerle görüştüklerini anlatan Girgin, “Yetkililer bize, müracaat eden firmaların isimlerini veremeyeceklerini ve bir komisyon oluşturarak iki hafta içinde teklif veren firmaların açıklanacağını, ihale gününün belirleneceğini söyledi. Ancak bir gün sonra firmalar açıklandı. Özelleştirme İdaresi’nin yetkilileri ve siyasi iktidar bizleri kandıracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar” diye konuştu. Girgin ihaleye katılan firmalarında yolsuzluğa adı karışmış firmalar olduklarına dikkat çekerek şunları söyledi: “6 firma teklif vermiş. Teklif veren firmalar arasında yolsuzlukla anılan ve işçileri işten atmakla tanınan firmalar var. Kısaca 17 Aralık operasyonundan sonra adı ne kadar yolsuzlukla duyulmuş firma varsa hepsi santralarımıza talip. 12 yıllık AKP iktidarı döneminde AKP’nin ne kadar besili kedisi varsa hepsi bunların içerisinde.”

‘Tüm Türkiye’den geliriz’

Sözleri sık sık “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk” sloganıyla kesilen Girgin, ihaleye katılan firmalara, “İhaleye fesat karıştırmakla suçlananlar, yolsuzlukla suçlananlar bizim santrallarımızı alamazlar, satamazlar” dedi.

AKP hükümetine de seslenen Girgin sözlerini şöyle bitirdi:

“Bu santrallar ve madenler 76 milyonun malı. Bizi çiğnemeden bu işyerlerini satamazlar. Bizim cesedimizi çiğnemeden bu firmalar işyerlerimizi girmezler. Siyasi iktidarı son kez uyarıyoruz. İhale günü belirlenmeden bu ihaleden vazgeçin. Aksi takdirde tüm Türkiye’yle burada olacağız ve bu ihaleyi yaptırmayacağız.”

Bakan ‘Özelleştireceğiz’ dedi

Ankara Genç İşadamları Derneği heyetini kabul ettiği sırada konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, özelleştirmelerde kararlı olduklarını söyledi. Yıldız şöyle konuştu: “Kemerköy, Yeniköy, Yatağan ve Çatalağzı ile devam edecek bir süreçten bahsediyoruz. Yaklaşık 16 tane bizim yerli kömür ve doğalgaz santralı ile oluşan zincirimizin hemen hemen tamamını özelleştirmeyi düşünüyoruz. Enerji sektörü nasıl doğalgazda, elektrik dağıtımında bütün özelleştirme programlarını tamamlamış bulunuyor. Bundan sonra da üretim tesislerinde de benzer bir şekilde piyasanın serbestleşmesini ve rekabet ortamında daha kaliteli bir hizmet sunmasını hep beraber sağlamış olacağız.”

Gençlik, işçiyi yalnız bırakmadı!

Türk-İş Yönetimi’nin yanlarına gelmeden zincirleri açmayacağını belirten işçilere polis, “Aranızda marjinaller var” diyerek müdahale etmek istedi. Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, polislere “Bize sürekli aranızda gençler var, fraksiyonlar var, biz onlardan korkuyoruz deniliyor. Biz 209 gündür eylemdeyiz. Gençler hep yanımızdaydı. Hiç provoke eden, bizim talimatlarımızın dışına çıkan genç olmadı. Biz bu yalanlara kanmıyoruz. Gençlere teşekkür ediyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Diğer işçiler de “İşçi gençlik el ele AKP’siz Türkiye” sloganı atarak Girgin’e destek verdi. Türkiye Gençli Birliği ve Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi gençler işçileri gün boyu yalnız bırakmadı.

Ellerindeki ekmekle gözaltına aldılar!

Polis gençleri bahane ederek işçilere biber gazı ile saldırdı. 10 işçi ellerindeki ekmekle gözaltına alındı. İşçiler, eylem esnasında ellerinde bulunan ekmekler ile polis arabasına bindirildi. Saldırının ardından işçilerin direnişlerini sürdürdükleri alana çok sayıda Çevik Kuvvet getirildi.

İlkay AKKAYA - 15 Nisan 2014 - Aydınlık Ankara

milletin malini sattirmayiz1

milletin malini sattirmayiz2

Son Yazılar