sarin gazi sorumlusu heysem kassap mit adami 

Seymour Hersh'e Göre Sarin Gazı İle Yakalanan Heysem Kassap MİT’in adamı!

Hersh, Suriye’nin başkenti Şam Doğu Guta’da

kimyasal saldırıdaki kilit adam olan ve Adana’da 2 kg Sarin gazı ile yakalanan Heysem Kassap’ın, MİT’le ilişkisine dikkat çekti

Amerikalı saygın gazeteci Seymur Hersh, Aydınlık’ın dün bir bülümünü manşetten verdiği haberinde, MİT’in Şam Doğu Guta’da patlatılan yaklaşık 230 kilogramlık kimyasal bombanın hazırlanışındaki ve kullanılışındaki rolüne ilişkin ayrıntılar veriyor.

Bu ayrıntılara göre, kimyasal bombanın hazırlanmasında ve kullanılmasında kilit isim, Reyhanlı bombalamasında da adı geçen MİT’in adamı Heysem Kassap. El Kaide’nin alt örgütü Nusra Cephesi’nin silahlanma sorumlusu Abdülgani’ye bağlı çalışan Kassap, Adana’da iki kilogram sarin gazı ile yakalanmıştı. Hakkında 25 yıl hapis cezası istenen Kassap, mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Doğu Guta’daki kimyasal silah saldırısı, Kassap serbest bırakıldıktan sonra gerçekleşti.

Hersh, London Review of Books’da yayımlanan haberini, bir dizi Amerikan istihbarat ve Dışişleri Bakanlığı mensubunun verdiği bilgilere dayandırıyor. Bu bilgilere göre, Tayyip Erdoğan yönetimi, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad devrilmediği taktirde, destek verdiği El Kaidecilerin Türkiye’yi hedef alacakları korkusuna kapıldı. Bir Amerikan istihbaratçısı, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’e verilmiş “bu derin korkuyu” yansıtan bir istihbarat raporu gördüğünü anlatıyor. Amerikan istihbaratçısına göre, Doğu Guta’da 21 Ağustos’ta kimyasal bombanın patlamasından önce gelen raporda, AKP yönetiminin, ABD’nin Suriye’ye saldırmasın sağlamak için “derhal bir şeyler yapma” telaşına düştüğü belirtiliyordu.

AKP yönetiminin El Kaide korkusu, Reyhanlı bombalamasını açıklıyor. El Kaide Reyhanlı bombalamasıyla AKP’ye neler yapabileceğini ihtar etti. Nusra Cephesi, Kassap’ın sarin gazıyla yakalanarak tutuklandığı dönemde Halep’te ve sınır bölgelerinde bir bildiri dağıtarak AKP’yi tehdit etmişti.

Fidan başrolde!

Hersh’ün haberine göre, korku ve telaş Tayyip Erdoğan’ın 2013 Mayıs ayında Washington’da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesine de hakimdi. 16 Mayıs’taki çalışma yemeğine Obama Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Danilon ile, Erdoğan da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile katıldı.

Bu yemeğe ilişkin bilgileri Danilon’a yakın bir kaynaktan ve bir Türk diplomatın ifadelerini aktaran Pentagon yetkilisinden teyid ettiğini belirten Hersh’ün yazdığına göre, Amerikan kaynakları Fidan’ı “Amerikan saldırısına şiddetle taraftar” olarak tanımladı. Erdoğan, Suriye ordusunun Halep Han Asel’de kimyasal silah kullandığına ve kendisinin ilan ettiği “kırmızı çizgi”yi aştığına Obama’yı ikna etmek için Fidan’ı konuşturdu. Fidan konuşmaya başlayınca, Obama, “Bunları biliyoruz” diyerek susturdu. Erdoğan, “parmağını sallayarak” “Ama sizin kırmızı çizginiz aşıldı” diyerek Fidan’ı yeniden konuşturmak istedi. Obama da Fidan’a dönerek, “Sizin isyancılarla ne yaptığınızı da biliyoruz” diyerek yeniden susturdu.

Hedefe kıl payı!

Hersh’ün haberine göre, ne yapıp edip Obama’yı Suriye’ye saldırımaya ikna etmek için, Erdoğan yönetimi MİT aracılığıyla teröristlere kimyasal silah yapım malzemesi sağladı. Bu malzeme Suriye’deki gizli bir laboratuvara aktarıldı. Laboratuvarda sarin gazı üretildi. Bir miktar sarin Irak’tan satın alındı. MİT, teröristleri kimyasal silah kullanılması konusunda eğitti. Hazırlanan yaklaşık 230 kilogramlık bomba, Birleşmiş Milletler (BM) kimyasal silah iddialarını araştırma heyetinin Şam’da bulunduğu 21 Ağustos’da Doğu Guta’da patlatıldı.

Doğu Guta patlamasından sonra Obama “kırmızı çizgi”nin aşıldığına ve askeri müdahaleye karar verdi. Amerikan yönetimi askeri müdahalenin çapına ilişkin planlamalarla uğraşırken, Rusya İngiltere’ye Doğu Guta’dan alınmış örnekler aktardı. İngiliz askeri laboratuvarında yapılan incelemede, Doğu Guta’da kullanılan gazın Suriye’nin depolarındaki gaza uymadığı ortaya çıktı. Obama saldırıyı askıya aldı ve konuyu Kongre’nin kararına bıraktı. Suriye yönetimi kendi kimyasal silahlarını tamamen imha edeceğini açıklayınca da saldırı tamamen iptal edildi.

Aydınlık - 08 Nisan 2014

Son Yazılar