pkk destegiyle kosk plani2

PKK Desteğiyle Köşk Planı!

Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Gül-Gülen engelini Öcalan’ın desteğiyle aşmaya çalışacak.

Öcalan’ın talimatıyla PKK oylarının tamamının Erdoğan’a geleceği üzerine hesap yapılıyor!

Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinden sonra yeniden gözünü Çankaya Köşkü’ne dikti. Seçimlerin ardından, güç tazelediği algısını topluma yaymaya çalışan Erdoğan, kendi cephesinin tek Cumhurbaşkanı adayı olduğu propagandasını esas alan bir strateji izliyor. Seçim öncesinde, AKP cephesinde adayın kim olacağı konusunda tartışma yoğunlaşmıştı. Bir yandan Fethullah Gülen ile kafa kafaya gelen Erdoğan, bir yandan da Abdullah Gül engelini aşmaya çalışıyor. Erdoğan, bu engelleri Öcalan’ın desteğiyle aşmak üzerine hesap yapıyor.

Propaganda başladı!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik bir televizyon programında “Başbakanımızın Cumhurbaşkanı adayı olabileceği ilk defa mı duyuluyor? ‘Ben gideceğim artık torunlarımı seveceğim’ demesini kimse beklemiyor herhalde. Halkımız da Başbakanımızı Cumhurbaşkanlığına taşır” dedi.

PKK ile açılım projesini sürdüren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da yaptığı değerlendirmede, “Başbakan’ın Cumhurbaşkanı olup olmayacağı konusunda karar verilmiş değil. En geç Temmuz’un başında kampanyanın başlaması lazım. Kararların verilmesi lazım. Bu seçim sonucu Cumhurbaşkanlığı konusunda yolumuzun açık olduğunu göstermiştir. Her türlü aday alternatifi için bunu söylüyorum. Bizi rahatlatmıştır” ifadelerini kullandı.

Jeffrey’nin hesabı!

AKP içinde, alınan yüzde 45 oya BDP’nin oyu da eklenince sonuç alınabileceği değerlendiriliyor. Öcalan’ın talimatıyla PKK oylarının tamamının Erdoğan’a geleceği üzerine hesap yapılıyor.

Benzer bir değerlendirmenin ABD’nin Irak’ın kuzeyindeki Kukla Devlet’i Türkiye’ye doğru genişletme projesinin yürütücülerinden eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’den de gelmesi dikkat çekti. Seçim sonuçlarının Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığında önemli bir gösterge olabileceğini iddia eden Jeffrey, “Başbakan Erdoğan’ın büyük ihtimalle atacağı bir sonraki adım, bu yaz cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmaktır” dedi. Erdoğan’ın bu hedefine ulaşmasında Kürt kökenli vatandaşların oylarının önemli olacağını savunan Jeffrey, AKP’ye oy verenlerle BDP’ye oy verenlerin toplamının yüzde 50’yi bulduğunu belirterek, “Bu, Erdoğan için Cumhurbaşkanlığını kazanmak anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

2+2, 4 etmez!

Ancak, böyle bir durumun Tayyip Erdoğan’a AKP içinde ve AKP’ye oy veren kitlede sıkıntı yaşatacağı saptanıyor. 3 Dönemdir milletvekili olan bir AKP yöneticisi, AKP’lileri uyarıyor. Başbakan’ın etrafındakilerin Başbakanı yanılttıklarını ifade eden AKP yöneticisi, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığının pek mümkün olmadığı görüşünde. AKP yöneticisinin uyarıları şöyle: “AKP’nin 30 Mart’ta aldığı oy yanlış hesaplanıyor. Hesaplama il genel meclisi oyları üzerinden yapılmalı. Büyükşehirlerde ise Belediye Meclisi üyeliği baz alınmalı. Bu hesapla AKP’nin oy oranı yüzde 42-43 civarında. Buna BDP oylarını ekleseniz de yetmez. Ayrıca AKP+PKK (BDP) oyaları toplamı artı değil eksi getirir. AKP-PKK ittifakı AKP’ye oy veren seçmeni soğutur. Bu ittifaka AKP seçmeni oy vermez. En az 10 puan gider. En azından sandığa gitmez. Aynı şey BDP tarafında da olur. Yani bu ittifakta 2+2=4 etmez, en iyi ihtimalle 3 eder. Yapılacak anketlerde de bu görülecektir. Burada yapılacak yanlış 2015’te yapılacak genel seçimleri de etkiler. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim birleştirilirse, ikisini de kaybedebiliriz.”

Aydınlık - 03 Nisan 2014

Son Yazılar