aynadaki iz1 2

Aynadaki İz!

İzmir Namık Kemal Lisesi Resim Öğretmeni H. Gül Diri,

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen geleneksel 35. DYO Resim Yarışması’na, ‘’ Aynadaki İz ‘’ adlı eseri ile katılmış, eser ‘’Başarı Ödülüne ‘’ değer bulunmuştu.

Türkiye, İsveç, Almanya, Bulgaristan ve Romanya’dan 944 sanatçının, 1585 eseriyle katıldığı yarışmadan ödül alan Diri, yeni yarışmalar için çalışmalarını sürdürmekte.

aynadaki iz1

Gül Diri, ödül kazandığı eseri önünde poz verdi. Aynaya baktığında hissettiği duyguları betimleyen Diri, aynaya her baktığında geçmişiyle yüzleştiğini, aynanın görüntü sağlayan sırrı gibi, çocukluktan başlayan anıların kendi içinde gizlendiğini, aynanın kendisiyle yüzleşmesine, aynadaki görüntünün, yüzlerin veya olayların yansıması olup olmadığını merak etmesini sağladığını, bu duygunun da kendisini çoşturduğunu belirtti.

‘’Aynadaki İz ‘’ adını verdiği tablosunu, bu duygu yoğunluğuyla çizdiğini belirten Diri, eserin kompozisyonunu oluştururken, duygularına atölyesindeki büyükannesine ait bir aynanın rehberlik ettiğini açıkladı.

aynadaki iz2

Aynaya baktığında sahipleri silinip gitse de, aynanın onların izlerini taşıdığını, aynaya pek çok kişinin, tüm yaşanmışlıklarıyla baktığını, bakanlar yitip gitse de aynaların çocukluğa ait pek çok anıyı taşıdığını, geçmişiyle yüzleşmesine neden olduğunu, bu nedenle camın yüzeyi çatlayıp sırrı kaçsa da yenilemek yerine, aynı şekilde korumayı tercih ettiğini söyledi. ‘’ Bana göre o değişiklik yenileme değil, anıları ve çocukluğumuzu yitirmektir. Bu duygularımı tuvale dökerek eserimi oluşturdum ‘’ dedi.

Sergisini oluşturmak için yoğun bir çalışma yürüten H. Gül Diri, önümüzdeki günlerde eserleriyle kendinden söz ettirmeyi hedefliyor.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 26 Mart 2014 - İzmir

Son Yazılar