talat pasa berlinde anildi

Talat Paşa Berlin’de anıldı!

Ermeni terör örgütü Nemesis'in üyesi Sogomon Tehilerian tarafından

15 Mart 1921'de Berlin Steinplatz'da şehit edilen İttihat ve Terrakki'nin liderlerinden, Osmanlı İmparatorluğu'nun son sadrazamı (Başbakan) Talat Paşa (1876-1921) öldürüldüğü yerde anıldı.

Anmaya Talat Paşa Komitesi Sözcüsü Dr. Cüneyt Akalın, İP Berlin Başkanı Musa Yeşil, Aydınlık Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım, TGB Berlin Başkanı Timur Yılmaz, ADD yöneticileri ve üyeleriyle çok sayıda kişi katıldı.

Steinplatz'da kısa bir konuşma yapan Akalın, tehcir kararının altında Talat Paşa'nın imzasının olduğunu hatırlatarak, tehcirin 1. Dünya Savaşı koşullarında, vatan savunması kapsamında alınması gereken zorunlu bir karar olduğunu vurgulayarak "Talat Paşa, bu savunmanın simgesidir" diye konuştu.

Akalın, Talat Paşa'nın katilini iki duruşmada, üç ayda salıveren mahkeme kararına karşı hukuki girişimler başlatabileceklerinin de işaretini verdi.

Daha sonra Türk Şehitliği'ne giderek, 17 Nisan 1921'de yine Nemesis Terör Örgütü'nce Berlin'de şehit edilen Dr. Bahattin Şakir ve eski Trabzon Valisi Cemal Azmi Bey'i kabirleri başında andılar.

Akşam saatlerinde Alman Sendikalar Evi, DGB-Haus'ta "Soykırım iddiaları ve yapılması gerekenler" başlıklı konferans düzenlendi.

Fırat YEŞİL - 18 Mart 2014 - Aydınlık Berlin

Son Yazılar