deniz yildirim berkine soz

"Berkin’e söz, tam bağımsız Türkiye’yi kuracağız!"

Aydınlık dergisinde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ses kayıtlarını

yayımladığı için dört buçuk yıl Silivri’de tutsak edilen Yıldırım, Gezi şehitlerine söz verdi

Eski Aydınlık dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım, tahliyesinin hemen ardından Silivri’de yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Haziran ayında büyük direnişe katılan ve hiçbir günahı olmaksızın evinin önünde başından yaralanarak bugün hastanede yaşamını yitirdiğini öğrendiğimiz Berkin Elvanımızı hâlâ yüreğimizde taşıyoruz. Abdullah Cömert’i, Ali İsmail Korkmaz’ı, Mehmet Ayvalıtaş’ı, Ahmet Atakan’ı düşünüyorum. Onların bu ülkeye bıraktıkları mirası düşünüyorum. Bize kurulan komplodur.

Türkiye’yi özgürleştirecek olan bu mücadeleyi sürdüreceğimizi düşünüyorum. Şu gördüğünüz Silivri Cezaevi’nin kapısı Türkiye’ye kurulan yeni bir Ortaçağ kapısıdır.

Biz 4 yıl 5 yıl 6 yıl burada bir mahkeme tarafından Cumhuriyetin kanunlarının geçersiz olduğu Pensilvanya’nın, birtakım dış kuvvetlerin orman kanunu bile diyemeyeceğimiz bir hukukla karşı karşıya bırakıldık.

‘Basın özgürlüğü adına’

Biz Haziran’dan ve 19 Mayıs’lardan sonra gördük ki Türk halkı, Mustafa Kemal’ler bu topraklarda asla yenilmez. Kimseye ‘Alo Fatih’ dedirtmediğimiz için tutuklu kaldık. 4 buçuk yıl boyunca hiçbir talimat, baskı yayınlarımızın önüne geçemedi.

Sesimiz ne kadar duyuldu bilmiyorum ama bugün bu gerçeklerle karşı karşıyayız. Basın özgürlüğü adına 4 buçuk yılı tamamladık. Şeref ve onurumuzla içerideydik. Gerçeklerde ısrar ettik. Tutuklanışımızın sebebi buydu. Türkiye bundan sonra başka bir ülkedir.

‘Söz veriyoruz’

Buradan Berkin’lere, Abdullah Cömert’lere söz veriyoruz. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz ve tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye’yi kuracağız.”

Önce gazetesine koştu!

Özgürlüğüne kavuşan Deniz Yıldırım Nöbet Çadırı’ndaki vatanseverlerle kucaklaştıktan sonra Aydınlık gazetesini ziyaret etti. Yıldırım, alkışlar ve “Özgür basın, özgür Türkiye” sloganlarıyla karşılanırken gazetenin taşra baskısına da göz atmayı ihmal etmedi. Silivri duvarlarını yıkarak özgürlüğüne kavuşan gazeteci Deniz Yıldırım’ın ilk durağı Silivri Nöbet Çadırı oldu. Çadırda annesi Zeynep Yıldırım’la kucaklaşırken 2 buçuk yıldır bu tahliyeleri bekleyen vatanseverlerle de sohbet etti. Çadırın daha bir gür yanan sobasında ısınan Yıldırım ilk çayını da burada içti.Ardından Silivri’ye veda eden Yıldırım’ın bir sonraki durağı Aydınlık gazetesi oldu. İP İl Binası önünde de kısa bir açıklama yapan Yıldırım, özgürlüğünün ilk dakikalarında yaptığı gibi yine Berkin E.’yi hatırlattı. Yıldırım, Haziran Ayaklanması şehitlerini de anarak basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Ardından öncelikle Aydınlık gazetesini ziyaret ederek çalışma arkadaşlarıyla kucaklaştı. Yıldırım kutlamaları aldıktan sonra gazetenin taşra baskısına göz attı. Ulusal Kanal’ı da ziyaret eden Yıldırım, burada da dostlarına sarıldı.

‘Oğlum çıkmazsa Çağlayan’a gidecektim’

Silivri’de Ergenekon’dan tahliye edilen yurtseverleri karşılayan Deniz Yıldırım’ın annesi Zeynep Yıldırım, önceki gün sevincini tam yaşayamasa da dün oğluyla kucaklaştı. Yağmur, soğuk dinlemeden Silivri Nöbet Çadırı’nda bekleyen anne Yıldırım, özgürlük haberini alınca gözyaşlarını tutamadı.

Anne Yıldırım, oğlunun geç de olsa özgürlüğüne kavuştuğunu şu sözlerle anlattı: “Her açık görüşte onun yanındaydım. Genel Başkanımız Perinçek ve diğer yurtseverler bırakıldıkça umut doldum. ‘Oğlum buradan çıkmadan gitmeyeceğim’ demiştim. Hatta çıkmazsa Çağlayan’a gidecektim. Sonunda o da özgürlüğüne kavuştu. Bugün benim için bir bayram günü. Oğlumla karşılıklı yemek yemeyi, sohbet etmeyi özledim. ”

Ezgi HOTALAK - 12 Mart 2014 - Aydınlık

*** *** ***

Ergenekon’da tahliyeler devam ediyor!

Ergenekon davasında aralarında 4 yıl 4 aydır tutuklu bulunan eski Aydınlık dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu’nun da olduğu 18 kişi tahliye edildi. Sanık Semih Tufan Gültaltay’ın tahliye talebi ise reddedildi. Ergenekon davası sanıklarının ÖYM’lerin kapatılmasının ardından uzun tutukluluk süresinin 5 yıla inmesiyle ve Anayasa Mahkemesi’nin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’la ilgili “hak ihlaline” hükmettiği karar doğrultusunda yaptıkları tahliye talepleri görüşülmeye devam edildi. Tahliye başvurularını değerlendiren ağır ceza mahkemeleri, 18 kişinin tahliyesine karar verdi. Semih Tufan Gülaltay’ın tahliye talebini ise reddetti. Son iki günde Ergenekon davasından 38 kişi tahliye edildi.

18 kişi artık özgür!

Eski Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, emekli Orgeneral Nusret Taşdeler, MGK’nın eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, emekli Korgeneral Mehmet Eröz, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Aykut Metin Şükre, Kemal Şahin, emekli Yarbay Mustafa Dönmez,   SESAR Genel Başkanı İsmail Yıldız, emekli Binbaşı Fikret Emek, Boğaç Kaan Murathan, yayıncı Durmuş Ali Özoğlu, yazar Ergün Poyraz, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Gazi Üsteğmen Serdar Öztürk ve emekli Albay Fuat Selvi.

Son Yazılar