hirsizliga stop1 2

Hırsızlığa Hayır!

Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın

ses kaydının internete düşmesi üzerine DİSK, KESK ve TMMOB yürüyüş düzenledi.

Hükümetin istifa etmesini talep eden yürüyüş, İzmir Basmane Meydanı’ndan başladı.

Disk’e bağlı Genel İş Şubeleri Fuar 9 Eylül Kapısı önünde toplandı.  Birleşik Metal İş İzmir Şubesi sendika binası önünde toplandı. En önde Türk Bayrağı ile Basmane Meydanı’na geldi.

Basmane’de toplanan emekçiler 17.00’de yürüyüşe geçmek isteyince;  polis izin vermedi.  Yapılan görüşmeler sonucu polis barikatı kaldırdı. Emekçiler, Gazi Bulvarı üzerinden Konak yönünde harekete geçti.

Daha önce düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamalarından farklı olarak, yürüyüş kolunun önü ve kenarının çelik kuvvetce çevrildiği görüldü.Tomalar yürüyüş boyunca hareket halindeydi. Bundan rahatsız olan emekçiler, yürüyüş kolu ile halkın kucaklaşmasını engellediği gerekçesiyle, yürüyüş kolu kenarındaki çevik kuvvet ekiplerinin çekilmesini istediler.

Emekçilerle güvenlik kuvvetleri arasındaki  gerginlik,  yürüyüş boyunca sürdü. İşçiler yürüyüş boyunca, ‘’Hırsız Tayyip Erdoğan, Hırsızların Hakkından Emekçiler Gelecek,  Hükümet İstifa, Gün Gelecek Devran Dönecek, Hırsızlar halka Hesap Verecek ‘’ sloganları attılar. Sık sık ‘’ Hırsız Vaaarrr ‘’ diye bağırıldığı görüldü.

Yürüyüş Konak’taki Merkez Bankası önünde son buldu. Kesk Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam basın açıklamasını okudu. Sağlam, Hiçbir hükümetin bugünkü gibi, rüşvet, talan ve soygun batağı içinde olmadığını, emekçilerin kazanılmış haklarını gasp eden hükümetin, mafyavari  yöntemlerle siyaset yaparak, çevresini zengin ettiğini, emekçilerin, soygun ve talanı durduracağını ve hesap soracağını söyledi.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY – 28 Şubat 2014 – İzmir

hirsizliga stop1

hirsizliga stop2

hirsizliga stop3

hirsizliga stop4

hirsizliga stop5

hirsizliga stop6

hirsizliga stop7

Son Yazılar