hocali katliaminin 22yili2

Hocalı Soykırımı'nın 22. Yılı!

Tam 22 yıl önceydi, 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece Ermeni kuvvetleri Hocalı'ya girdi.

Çocuklar, kadınlar ve ihtiyarlar işkenceyle öldürüldü.

Türk Dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanısıra, insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla kara bir sayfa olarak geçiyor 26 Şubat. Batı ise bu katliamı hep görmezden geldi.

26 Şubat 1992 sabahı Azerbaycan halkı kara bir günü uyandı. 22 yıl önce Ermeni kuvvetleri dünyanın gözü önünde Hocalı'da katliam yaptı.

10 bin nüfuslu Hocalı'da, olaylar sırasında yaklaşık 3.000 Azeri bulunmaktaydı. O gece Ermeni silahlı birlikleri Hankedin'de bulunan ve komutanlarının çoğu Ermenilerden oluşan 336. Zırhlı Alayı askerlerinin yardımı ile Hocalı kasabasını yerle bir etti.

Katliama tanık olan bir gazeteci, yaşananları şu şekilde anlatıyor:

"Dağlık Karabağ'ın Hocalı kentinin düşüşünü bir gün boyunca yaşadım. Görüntülerle belgeledim ve video çekimleriyle bir günde 1.300 Azerbaycan Türk'ünün Ermeni çetecilerce öldürülüşünü bütün dünyaya duyurdum. Hocalı katliamı anlatılamaz bir vahşetti. Bütün Azerbaycan şok olmuştu. Ermeni bıçaklarından, kurşunlarından kurtulmayı başaranlar; kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar karlı dağlarda tipi altında Agdam'a gelmeyi başardıklarında çoğunun ayakları donmuştu. Bazılarının ayakları ise kangrenden dolayı kesilmişti. Ermeniler vahşetin her türlüsünü sanki ibret olsun, örnek olsun diye yapmışlardı. İhtiyar dedelerin, yaşlı anaların yüzleri jiletlerle doğranmış, genç kadınların göğüsleri peynir gibi kesilmiş, bebeklerin kafa derileri yüzülmüştü. Hocalı ile Agdam arasındaki 12 kilometrelik orman boyunca cesetler dizilmişti."

Hocalı'da 106 kadın, 63 çocuk 70 de ihtiyarın bulunduğu 613 kişi hayatını kaybetti. 1275 kişi esir alındı, 150'sinin akıbeti halen bilinmiyor.

Bu katliam neticesinde onlarca aile yok edildi.

Gelişmelere seyirci kalan Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler, Ermeni silahlı birliklerinin yaptığı katliama ve işgale ciddi bir tepki göstermediler.

Ermenistan Mayıs 1992'de de Nahçıvan'a saldırdı. Bunun üzerine Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askerî müdahalede bulunabileceğini açıkladı. Uluslararası toplum bu insanlı ve savaş suçunu Ermeni silahlı birliklerinin 60 bin nüfuslu Kelbecer'e saldırmasına kadar seyirci kaldı. Kelbecer saldırısı sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi.

Kararın ardından AGİT bünyesinde arabuluculuk çalışmaları başlatıldı. 22 yıl geçmesine rağmen Karabağ hala Ermenistan işgali altında.

Ulusal Kanal - 26 Şubat 2014

Son Yazılar