ozgurluk cigligi tbmmye dayandi

Özgürlük çığlığı TBMM’ye dayandı!

‘Yurtseverlere Özgürlük’ sloganıyla Ankara’da buluşan binlerce yurtsever,

 yapılan tüm müdahalelere rağmen Meclis’e dayandı ve haklı isyanını tüm dünyaya duyurdu

Yurtseverlere Özgürlük Yürüyüşü Meclis kapısına dayandı. Binlerce kişi Meclis’e 100 metre kala polisin gaz ve tazyikli su ile müdahalesine maruz kaldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen kalabalık dağılmadı ve basın toplantısını gerçekleştirdi.

“Uzun Tutukluluğa Son, Yurtseverlere Özgürlük” sloganı ile binlerce yurtsever Ankara’da bir araya geldi. İşçi Partililer Sıhhiye’de Genel Merkez binasının önünden Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçti. Kortejin en önünde İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey ve Genel Başkan Yardımcıları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sanatçı Levent Kırca, Şişli Belediye Başkan Adayı Gazeteci Ümit Zileli, Aydınlık yazarı Mehmet Faraç yer aldı. Türkiye Gençlik Birliği, Vardiya Bizde Platformu, TESUD, TC Sanatçı İnisiyatifi ve Bağdat Platformu üyeleri de Güvenpark’ta bir araya geldi. İki grup Kızılay Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde buluştuktan sonra yaklaşık bir saat bulvarı trafiğe kapattı.

‘Özgürlük, özgürlük’

TGB Genel Başkan Yardımcısı Uğur Aytaç kürsü üzerinde yaptığı konuşmada “Yurtseverleri, geleceğimizi, kendimizi özgürleştirmek için geldik buraya. Silivri’de, 29 Ekim’de, Haziran isyanında onların barikatlarını ezdik geçtik. Bundan sonrada onlara derslerini vereceğiz. Yıkacağız onları” dedi. Kızılay’da sık sık “Özgürlük, özgürlük” sloganları atıldı.

Yapılan konuşmalardan sonra kalabalık Karanfil Sokak’tan TBMM Çankaya Kapısı karşısındaki Akay yokuşuna ulaştı. GMK Bulvarı trafiğe kapatıldı. TGB’nin “Yurtseverlere kayıtsız şartsız özgürlük” yazılı pankart açtığı eylemde binlerce kişi hep bir ağızdan Nâzım Hikmet’in “O duvar, o duvarınız, vız gelir bize vız” şiirini okudu.

Yürüyüş güzergâhı üzerindeki reklam panolarında Tayyip Erdoğan’ın yer alması ıslıklarla ve “Hırsız var” sloganıyla protesto edildi.

Özgürlük talebine barikat!

“Kumpasçılar içeri, yurtseverler dışarı”, “Yurtseverler çıkacak, hesap soracak”, “Kahrolsun AKP Diktatörlüğü”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları eşliğinde yürüyen kalabalığın önü Akay Kavşağı’nda TBMM’ye 100 metre kala TOMA, akrep ve binlerce Çevik Kuvvet tarafından kesildi.

Kalabalık barikatlara doğru yaklaşınca polis tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti. Ancak yurttaşlar dağılmadı. Türkiye Gençlik Birliği ve Öncü Gençlik üyeleri kol kola girerek 68 kuşağının Gündoğdu Marşı’nı okudu. Barikat önünde açıklama yapan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, “Bize kanunları çiğniyorsunuz’ diyorlar. Meclis önünde açıklama yapmak bizim anayasal hakkımız. Ama biz boyun eğmeyeceğiz. Türkiye’nin devrimci birikimi zindanlarda çürütülürken biz TOMA’dan, biber gazından korkmayız. Sizi uyarıyoruz; açın yolumuzu” diye konuştu.

Tazyikli su, biber gazı kalabalığı dağıtamadı!

Polis yurttaşlara ikinci kez tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Çok sayıda yurttaşın yaralandığı polis saldırısı sonucunda 2 TGB üyesi de gözaltına alındı. Tüm müdahalelere rağmen yurttaşlar alandan ayrılmadı. Yurttaşlar tekrar Akay kavşağında toplandı. Bu sırada CHP Milletvekilleri Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz ve Mahmut Tanal polisle görüşmeler yaparak müdahaleyi sonlandırmasını istedi.

Barikat önünde TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler birer açıklama yaptı.

Çağdaş Cengiz, “Bugün buraya Silivri zindanlarında hapsedilmek istenen yurtseverleri çıkaracağımızı ilan etmek için toplandık. Coşkulu bir biçimde süren yürüyüşümüze engel olmaya çalıştılar. Birde üstelik bize saldırıyorsunuz dediler. Eğer Türk Gençliği saldırmaya karar verirse bırakın engellemeyi sizin TOMA’larınız bile altına kaçırır” diye konuştu.

Gözaltındaki TGB’liler serbest!

TGB’li gençler yürüyüşün ardından gözaltına alınan 2 arkadaşlarının serbest bırakılması için Güvenpark’a yürüdü. Gö-zaltında bulunan TGB’liler daha sonra serbest bırakıldı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi kapılarını açtı!

Bu arada Nazım Hikmet Kültür Merkezi polisin saldırısında yaralanan vatandaşlar için kapılarını açtı. Yaralılara yardımcı olundu. Kültür Merkezi üyeleri müdahalenin olduğu yere kadar gelerek zor durumdaki kişileri merkeze götürdüler.

‘Bu haklı davayı TBMM’de sonuna kadar savunacağız’

CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler: “Polis kardeşlerim, neden gaz bombasına sarıldınız? Başbakan, içeride haksız yere tutuklananlardan, uzun tutukluluktan bahsediyordu. Adaletsizliği çözmek için yasa çıkartacağız diyordu. Şimdi TBMM’de komisyonda bu tasarı görüşülmüyor mu? Adalet arayanları neden şiddetinizle bastırıyorsunuz. Bu haksız uygulama halkın gözünde mahkûm oldu. Bu haksızlığı giderecek yasa çıksın. Siz kime gaz bombası atıyorsunuz? Burada, adaletsizlik son bulsun diyenler var. Bu tutarsızlığa son verin. Silivri’de, Hasdal’da bu ülkenin rektörleri, gazetecileri, subayları, parti başkanları yargılandı. Şimdi herkes görüyor. Elde delil olmadan sözde yargılamalar yapıldı. Sahte CD’lerle insanlar hapislere atıldı. Bizler bu haklı davayı TBMM’de sonuna kadar savunacağız. Türkiye nefes alacaksa tarafsız adaletli yargı ile alacak. Türkiye nefes alsın diye buradayız. Yurtseverler serbest bırakılsın diye çalışacağız. Bu suçu işleyenler yargılanacaklar. Yaşasın Özgür Türkiye. Yaşasın Özgürlük.”

İlkay AKKAYA / Olcay KABAKTEPE / Osman GÜRDOĞAN
Aydınlık - 14 Şubat 2014

Son Yazılar