yurtseverlere ozgurluk4 2

Saf Tutmayanlar Yas Tutarlar!

İzmir Vardiya Bizde Platformu’nun her hafta cumartesi günü,

Konak Tariş Satış Mağazası önünde saat 13.00’de düzenlediği ‘’Sessiz Çığlık’’ eyleminin 72.’si, ‘’Yurtseverlere Özgürlük; İzmir Buluşması’’ etkinliği nedeniyle; aynı yerde saat 12.00’de gerçekleşti.

Asker yakını kız çocuğunun okuttuğu ‘’Andımız’’ ile etkinlik başladı. Eylemin 72. haftası olması nedeniyle, 72 Mezunları’ndan bir temsilci, açış konuşması yaptı.
 
İzmir Parlamenterler Birliği başkanı yaptığı konuşmada; ‘’ Tüm İzmirlileri, asker ve yakınlarıyla birlikte, hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan yurtseverlerden yana saf tutmaya davet ediyorum. Çünkü; saf tutmayanlar yas tutarlar ‘’ dedi.

Gazeteci-Yazar İzmir Milletvekili Mustafa Balbay kendisi için verilen kahvaltı sonrası eyleme katıldı. Emekli Deniz Subayı Ercüment Yaman, Nazım Hikmet’ten bir şiir okudu.

Yürüyüş ve miting için burada toplanma kararı alan Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi pankartını açtı. Katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yürüyüş nedeniyle İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, İZÇEV Başkanı Besalet Alkaya, ÇOVAK temsilcisi Ufuk Doğan, 68‘liler Platformu’ndan Gazeteci- Yazar Okan Yüksel, Aydın Türkaydın, Dev-Genç kurucularından Mustafa Özbek, Ulusal Uyanış Platformu Sözcüsü İsmail Bilen, Konak CHP Emekliler Komisyonu’ndan Mehmet Ali Oruncak ve ADD İzmir Şubeleri Sözcüsü Ali Yanar alandaydı.

Burada toplanan gruplar, kendilerini Eski Sümerbank Satış Mağazası önünde  bekleyen Cumhuriyet İçin Güç Birliği bileşenleri ile birlikte yürüyüşe geçmek için saat 13.30’da harekete geçti.

Konak Pier önündeki üst geçitten geçilerek, 2. Kordon’u trafiğe kapatarak Cumhuriyet Alanı’na yüründü.

Mustafa Özbek, yürüyüş boyunca Ulusal Eğitim Derneği Pankartı’nı elinden bırakmadı.

ADD İzmir Şubeleri, Vardiya Bizde Platformu ve Cumhuriyet İçin Güç Birliği bileşenlerinin doldurduğu alanda açış konuşmasını, İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner yaptı.

İlk konuşmayı İşçi Partisi Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk yaptı. CHP ve MHP milletvekillerine seslenen bolluk, kumpas yapıldığı, yapanlarca belirtilmiştir. Derhal girişimde bulunularak içerideki yurtseverler serbest bırakılmalıdır. Yoksa; biz dışarı çıkarmak için yasanın meclis gündemine alınacağı Perşembe günü, TBMM önünde olacağız ‘’ dedi.

Oda TV yazarı-Gazeteci Barış Terkoğlu, aslında davanın aydınıyla, gazetecisiyle, askeriyle ve siyasetçisiyle tek olduğunu belirtti. ‘’ geçen Hafta Karadeniz’de gezinen Amerikan savaş gemileri gönüllerince gezinebilsin diye bu kumpas düzenlendi ‘’ dedi

15 ay cezaevinde tutulan Deniz Albay Atilla Kaya, ‘’ Musafa Kemal’in askerlerini, yurdunu sevme ve sahip çıkmadan kimse alıkoyamaz’’ dedi.

Son sözü alan Mustafa Balbay, ‘’Ben ve milletvekili arkadaşlarım, içerdeki tüm yurtseverler özgür oluncaya kadar sizinle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Silivri’de Şubat 15’ten sonra güneş gözükür. Gelecek aydınlıktır ‘’ dedi.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY – 09 Şubat 2014 - İzmir

yurtseverlere ozgurluk1

yurtseverlere ozgurluk2

yurtseverlere ozgurluk3

yurtseverlere ozgurluk4

yurtseverlere ozgurluk5

Son Yazılar