aydin ozcan3

Genel Kurul İradesine İpotek Konamaz!

İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş’ın,

Konak Belediye Başkanlığı’na aday adayı olması nedeniyle boşalan İzmir Barosu başkanlık seçimi, 8 Şubat 2014 tarihinde Ege Üniversitesi Spor Salonu’nda başladı.

2 gün sürecek olağanüstü genel kurulun, ilk günü konuşmalarla geçti. Her iki başkan adayı da konuştu.

Cumhuriyetçi Avukatların Adayı Aydın Özcan yaptığı konuşmada, yönetim kurulunun gündeme sadece başkanlık seçimi koyarak yanlış yaptığını, Türkiye’de hukuka her gün bir darbe vurulduğu, HSYK’nın yap-boz tahtasına döndürüldüğü bir dönemde, sadece başkanlık seçimi gündemli genel kurulun, tarihi bir hata olduğunu belirtti.

İstanbul ve Ankara baroları başta olmak üzere, diğer barolar ve uluslararası hukuk örgütleriyle birlikte; yaşanan hukuksuzluklara karşı Türkiye’de bir gündem yaratılabileceğinin dikkatini çeken Özcan, ‘’ Ne yazık ki bu fırsat kaçmıştır’’ dedi.

cumhuriyetci avukatlar aydin ozcan

Özcan, ‘’ Bazı arkadaşlar benim aday olmamın etik olmadığını ve teamüllere aykırı olduğunu iddia ediyor. Ben onlara Sema Pekdaş başkanlığında seçime girerek 2 yıllığına seçilen yönetim kurulunun, istifa etmemesinin etik olup olmadığını yargılamadan şunu sormak isterim. Sema Pekdaş’ın istifası sonrası onun bu davranışını doğru bulmayıp istifa eden 2 yönetim kurulu üyesinin davranışı için ne derler?

Yönetim kurulu üyeleri aralarında toplanarak içlerinden birini başkan adayı gösteriyor ve genel kuruldan bunu tasdik etmesi bekleniyor. Genel Kurul tasdik makamı değildir. Genel kurulun irade belirtebilmesi için 1’den fazla adayın olması gerekir ‘’ dedi.

İzmir Barosu’nun, Askeri Casusluk davasının dosya kapsamını CD’ye çekerek iyi bir hizmet verdiğini belirten Özcan, bu CD’lerin 500.00TL. karşılığı avukatlara satılmasını eleştirdi. ‘’Baro; avukatlara hizmet etmesi gereken bir kurumdur, ticarethane mantığıyla yönetilemez ‘’ dedi.

Avukatlara karşı şiddetin arttığını, mesleğin itibarının bizzat resmi kurumlarca zedelendiğini, meslektaşlarının hem ekonomik hem de mesleki sorunlar nedeniyle yalnızlığa itildiğini, avukatlara adli yardım ücretlerinin uzun süre ödenmediğini, baro yönetiminse süreci izlediğini belirtti.

Başkan seçilmesi durumunda; adli yardım ücretlerini hemen ve asgari ücret tarifesinde gösterilen maktu ücretin bir katına kadarının ödenmesi, CMK uygulamalarının iyileştirilmesi ve son teknoloji kullanılarak müdafi arkadaşlarına daha iyi bir çalışma ortamı sunma, mali tablo ve yönetim kurulu kararlarının avukatlara güncel, eksiksiz ve şeffaf bir şekilde sunma, hukuksuzluğa karşı sadece KCK Davası’nda değil! Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davalarında da hukuksuzluğa dur demek, avukatlık mesleğinin bir sermaye mesleğine dönüştürülmesine engel olmak, 1500 km. uzaklıktaki 150’ye yakın üyesi olan Batman Barosu’na CMK eğitimi vermeye 15 kişi gönderilirken, İzmir Barosu’na zorunlu aidat ödeyen ama hiçbir eğitim verilmediği gibi, yönetim kurulu üyeleri ve başkan tarafından ziyaret edilmeyen avukatların eğitimi ve sorunlarının çözümüne katkı, E- Katılım sistemiyle, baro yönetimine tüm avukatları katma,TTB ve diğer barolarla birlikte; kadına şiddetin önünü kesme için kadınların eğitimi ve ortak eylem geliştirme, çalışma süresi 5 yılın altındaki avukatları kurulacak ‘’ Genç Avukatlar Meclisi’’ ile baro yönetiminde söz sahibi yapma, onların asgari ücretle çalışma zorunda kalmalarını engelleme konusunda çaba sarf edeceğini açıkladı.

Cumhuriyetin temel değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmak için aday olduğunu belirten Aydın Özcan, ‘’ Meslek ve meslektaş sorunlarına çözüm bulmak için mevcut yönetimle oy birliği ile karar almaya hazırım ‘’ dedi.

Bazı avukatlar, İzmir Barosu’nun en büyük gruplarından biri olan Cumhuriyetçi Avukatlar’ın, yönetim dışında olmasının baronun gücünü azalttığına vurgu yaptı.

09.02.2014 tarihinde saat 09.00-17.00 arasında İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlar, gün boyu Ege Üniversitesi Spor Salonu’nda oy kullanabilecek.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY – 08 Şubat 2014 - İzmir

Son Yazılar