gulumser heper cumhuriyet isigi

Sivas’ın en güçlü adayı Prof. Dr. Gülümser Heper!

CHP adayı Prof. Dr. Gülümser Heper Sivas’ta Atatürk’te birleşenlerin

adayı olarak giriyor seçime. MHP’nin Büyük Birlik Partisi’ne kayan oyları bu seçimde Gülümser Hoca’ya dönük. İşçi Partisi de Heper’e sıcak bakıyor.

Kar bu yıl Sivas’a uğramış da eğleşmemiş. Yozgat üstünden Sivas’a giderken Akdağmadeni’ne kadar her yer bembeyaz. Yıldızeli’nden sonra toprak çalıyor gözümüze. Sivas yeni bir otogara kavuşmuş. Daha açılalı iki gün olmuş, yeni oturmamış telaşı ve karmaşası yaşanıyor.

Sabahın erken saati sabah çayımı içiyorum. Çevremdekiler beni gözlüyor, süzüyorlar.

Birisi “Gazeteye bakabilir miyim?” diyor. Gazete bahane dostluk demleniyor. Sanat okulu mezunu işsiz, Zara’ya iş bakmaya gidiyor. Otogara gelmiş de daha minibüsüne bir saat var. Muhabbeti demliyoruz. Soruyorum “Seçim ne olur?”... “AKP ile Büyük Birlik Partisi arasında gider gelir ya, buranın insanı son anda döner. Kulak asma her an her şey olur” diyor ve ekliyor; “Sivas insanı çabuk kanar tez cayar. Bak Malatyalılar, Özal’a hürmet oğlunu bağımsız seçiverdiler. Elazığ aynı işi Ağar’a yaptı. Tunceli Kamer Genç’in arkasında durdu. Her şehirde böyle örnekler vardır da Sivas’ta yoktur. Sivas Abdüllatif Şener’in arkasında durdu mu? Hayatı boyunca Sivas’a Sivaslıya hep vermiş hocayı ortada bıraktık. Beyim, Sivaslının rüzgarı pek belli olmuyor.

gulumser heper secim calismasi

Şehri dolaşıyorum!

Sivas daha seçime bakmıyor. CHP adayı Prof. Dr. Gülümser Heper sahaya inmiş ev ev sokak sokak çalışıyor.

Sivas’ta kiminle konuştuysam “doktor hoca”yı tanıyor. Aday olduğunu biliyor. Taksiye biniyorum. Şoförümüz siyaseti seven ilgilenen birisi. Eski Demirel’ci. Yorumu ilginç. Analitik bakış açısı var.

“CHP’nin burada seçim alması için önce kendi oyunu parçalamaması lazım. Geçen seçimlerde AKP kazanmasın diye CHP’den on bin oy Muhsin Yazıcıoğlu’na gitti. CHP’nin merkezde 20-25 bin oyu var. Gülümser Hoca’yı yok saymasın. Olur mu olur, olmazsa da CHP Sivas’ta beklemediği oyu alır.”

AKP Sivas’ta seçim kaybeden Sami Aydın’ı yeniden aday göstermiş. Aydın’ı seven de var kızan da. Bir fırıncı ile konuşuyorum. Öfkeli, oyumu milletvekili seçiminde Tayyip’e verdim daha tövbe... Sami Aydın’a hele hiç mümkünü yok” diyor.

AKP kendisine oy veren kentlere hep yağdırmış Sivas’a hiçbir iktidar nimeti düşmemiş.

CHP Sivas’ta ciddi bir aday bulmuş!

Gülümser Heper köklü Sivaslı. Kentin kendini iyi yetiştirmiş kızı, okumuş doktor olmuş. Dahiliye mütehassısı iken kardiyoloji öğrenimi görmüş, Sivas Üniversitesi’nde yardımcı doçent olmuş. Sonra İzzet Baysal Üniversitesi’nde doçent ve profesör.

Şimdi “Babaocağını marka bir kent yapacağım” diye yollara düşmüş. Sivas’ta geceyi gündüz etmiş, çalışıyor. Zor bir işe soyunduğunu biliyor. Ama umutlu, öncelikle söyleyeyim ki Gülümser Hoca’nın sosyal ısısı çok yüksek. Hiçbir Sivaslı kendisi için olumsuz söz söylemiyor. Oy veren de vermeyen de saygılı. Üstelik olağanüstü çalışkan. Gülümser Hoca da Sivas’ta solun tek adayı, ulusal birlik adayı olarak seçime giriyor.

Heper, MHP tabanından oy alacak!

MHP’nin Sivas’ta BBP’ye kayan oyları bu seçimde Gülümser Hoca’ya dönük. Nasıl mı? İsim yazmamak koşuluyla kentte sayılan sevilen MHP’li bir sorumlu ile konuşuyorum. “Bu kez BBP’yi değil CHP adayını destekleyeceğiz. Fireli de olsa MHP tabanından Hoca oy alacak.” Kısacası Sivas’ta Gülümser Hoca dengeleri değiştirmiş.

AKP’ye karşı, kalesi Sivas surlarında sıva dökülmeleri, çatlaklar var. Yolsuzluk olayları sonrasında AKP’li yerel yöneticilerin dilleri kısalmış şaşkın, korkak ve kaçaklar. Dışa suskun, içlerinde endişeliler. Sivas’ta gördüm ki AKP’li yerel yöneticiler, genel başkanı ve etrafı kadar güneşi balçıkla sıvama gayretinde değiller.

Aynı belirlemeyi Sivas Belediye Başkanı adayı Prof. Dr. Gülümser Heper de yapmış. Bu olayların arkasının geleceğini herkes gibi o da görüyor. AKP rüzgar ekti fırtına biçiyor. Bu onları nereye savuracak belli değil. Sivas’ta Cumhuriyet diyenler, Mustafa Kemal’de birleşenlerin adayı olmak için yola çıkmış...

“Milli mücadelenin ışığını Atatürk Sivas’ta yakmış. Bu kentin bu onurdan sapması, geçmişini inkar etmesi beni baba ocağımdan göreve çağırdı. Bu kenti çok hırpaladılar.

Ben bir Sivaslı olarak Madımak hüznünün ayıbından kentin arınmasını başlatmak istiyorum. Sivaslıların birçoğu benim gibi düşünüyor. Yerel seçimi kazanırsak Sivas’ta yeniden Cumhuriyetin ışığını yakacağız.”

İşçi Partisi destekliyor!

Sivas İşçi Partisi İl Başkanı Cumhur Akbulut ile seçimi konuşuyoruz.

“Sivas milli mücadelenin ışığının yandığı kenttir. Ne yazık ki bu vasfını zaman içinde kaybetti. CHP’nin Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Gülümser Heper, Mustafa Kemal ülküsüne sarılmış bir aday. Sivasımızın yetiştirdiği bir kızımız. Biz bu nedenle kendisine sıcak duruyoruz.”

BBP’linin de oyu Heper’e!

BBP kurucusu Sabahattin Duran’la konuşuyorum. Duran, Mustafa Kemal’in devrimlerine inançlı bir siyasetçi. “Bu seçimlerde her şey olabilir. Millet arayışta” diyor. Yerel seçimlerde AKP’nin çıtasının düşeceğine inanıyor ve ekliyor:

“Bir dönem Sivas’ta BBP’nin yöneticiliğini yaptım. Zamanla bu parti cumhuriyetin değerlerine karşı çıktı. Benim de bu parti ile yolum ayrıldı. Oyumu CHP’li Gülümser kızıma vereceğim.”

Tanju CILIZOĞLU - 01 Şubat 2014 - Aydınlık

Son Yazılar