ozellestirmeye hayir tesis manenis yatagan2

Barikatları aşa aşa geliyorlar!

Özelleştirmeye karşı dün Muğla Yatağan’dan Ankara’ya doğru yola çıkan işçiler,

Yatağan çıkışında polis ve jandarma barikatıyla karşılaştı. Otobüslerin çıkışının engellenmesi üzerine işçiler Muğla’ya doğru yürüyüşe geçti!

Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralları ile kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı maden ve enerji işçileri dün Ankara yürüyüşüne başladı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) ihale tarihini ertelemesi üzerine “Erteleme değil iptal istiyoruz” diyen binlerce işçi, dün Yatağan Termik Santralı önünde toplandı. İşçilerin aile ve çocuklarının yer aldığı açıklamaya MHP, İşçi Partisi, TKP, TGB, ADD ve Ülkü Ocakları da destek verdi.

ozellestirmeye hayir tesis manenis yatagan

‘Yol yakınken özelleştirmeden vazgeçin’

Burada işçilere seslenen TES-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Aylardır direniyoruz. İşyerlerimizin talan edilmesine, peşkeş çekilmesine asla izin vermeyeceğiz. Buradan bir kez daha siyasi iktidara haykırıyoruz. Gelin yol yakınken vazgeçin bu özelleştirme sevdasından. Sadece kendimiz için değil, yarınlarımız ve ülkemiz için buna izin vermeyeceğiz. Gemileri yaktık, geri dönüş yok. Ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız” dedi.

iscilerin yemini 

‘10 Nisan’da işi bitiririz’

Pazartesi ÖİB’nin son teklif verme süresini iki buçuk ay uzattığını hatırlatan Erçelik, özelleştirmeler iptal edilmezse ihale tarihi olan 10 Nisan’da daha kitlesel olarak sonuç almak için işi bitirmeye Ankara’ya gideceklerini ifade etti. Basın açıklamasının ardından binlerce işçi yolu kapatarak Madenci Anıtı’na yürüdü. Yol boyunca sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Hükümet istifa”, “Vatanı satanı biz de satarız” ve “KİT’ler vatandır vatan satılmaz” sloganları atıldı. Yatağan halkının da katıldığı yürüyüş 2 bin işçiyle başladı 10 bin kişiye ulaştı. Balkonlara çıkan yurttaşlar alkışlarla destek verirken esnaf da yol kenarında meşaleler yaktı. Madenci Anıtı önünde açıklama yapan Maden- İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de, ihalelerin iptal edilmesini istedi.

‘Atatürk için gidiyoruz’

“Ankara’ya milletin parası, malı, mülkü yağmaya, talana, rüşvete, yolsuzluğa kurban gitmesin diye gidiyoruz” diyen Girgin şunları kaydetti: Milletin malı yine millette kalsın diye gidiyoruz. Emek ve bağımsızlık için gidiyoruz. Hasan Tahsin’lerin, Nene Hatun’ların, Sütçü İmam’ların ve Mustafa Kemal’lerin hakkı var bu işletmelerde onlar için gidiyoruz. Yaşasın onurlu mücadelemiz, yaşasın tam bağımsız Türkiye.” Daha sonra işçiler Kavaklıdere Kavşağı’na doğru yürüyüşe geçti. Yatağan girişinde oturma eylemi yapan binlerce işçi Yatağan işçilerinin yeminini okudu. Ardından Yatağan halkı işçileri Ankara’ya uğurladı. İşçi Partisi’nin İzmir, Muğla, Denizli, Aydın il örgütleri de işçilerle birlikte Ankara’ya doğru yola çıktı.

kadin ve cocuklar yollarda yatagan 23ocak2014

Kadın ve çocuklar da yollarda...

Ankara’ya gitmek üzere 35 otobüs ile yola çıkan işçilerin yolu Muğla-Aydın Karayolu Kavaklıdere Kavşağı’nda, polis ve jandarma barikatı ve TOMA’larla kesildi. Barikatın gerisinde Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait arazözlerin de hazır bekletilmesi dikkati çekti. Yolun kesilmesi üzerine TES-İş ve Maden-İş sendikası yöneticileri ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis, otobüslerde arama yapılacağı gerekçesiyle, işçilerin yollarına devam etmelerine izin vermedi. Bunun üzerine otobüslerden inen işçiler, yolun karşı şeridini de trafiğe kapatıp, oturma eylemine başladı.

Çevik kuvvete “Biz terörist değiliz” diye tepki gösteren işçiler kimlik kontrolü yapılacağı gerekçesiyle otobüslere bindirildi. Uzun bir bekleyiş ardından otobüslerin çıkışına izin verilmemesi üzerine işçiler Muğla’ya yürüme kararı aldı. Kadın ve çocuklar otobüslerde beklerken 30 km.lik yolu yürümeye başlayan işçiler bir süre sonra otobüslerin anahtarlarına ve ruhsatlarına el konulması üzerine çift yönlü olan Yatağan-Muğla karayolunu tamamen trafiğe kapadı. İşçiler, otobüsler gelene kadar yolu trafiğe açmayacaklarını söyledi. Sık sık “Burası Yatağan burdan çıkış yok”, “Ölmek var rönmek yok” sloganları atıldı.

Bu sırada otobüslerde bekletilen kadın ve çocuklar da Muğla’ya doğru yürüyüşe geçti. Ankara’ya doğru hareket eden İşçi Partisi de, işçilerin otobüslerinin durdurulduğunu öğrenmesi üzerine geri dönerek işçilerin yol kapatma eylemine katıldı. Gazetemiz baskıya girdiği sırada işçilerin eylemi devam ediyordu.

aileler yalniz birakmadi

Aileleri yalnız bırakmadı!

Büyük yürüyüşe işçilerin eşleri ve çocukları da katıldı. Yürüyüş öncesinde TKİ işçisi Rıdvan Ambarcı’nın misafiri olduk. Yol hazırlığındaki Rıdvan Ambarcı’nın eşi Gülsüm Ambarcı, “Gelecek için mücadele ediyoruz. İşyerlerine sahip çıkacağız ki geleceğimize vatanımıza sahip çıkalım” dedi.

Üniversiteli Begüm Ambarcı 24 yaşında. O da okulu bırakıp Ankara yoluna düşenlerden: “Annem ve babam bizim geleceğimiz için mücadele ediyor. Geleceğim için bu satışa dur diyeceğim.”

‘Derince Limanı’nın peşkeşini engelledik’

Yatağan işçilerinin mücadelesi sonucu; Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralları ve kömür ocaklarının özelleştirilme ihalesinin ertelenmesinin ardından, bir zafer de Derince Limanı’nın özelleştirilmesinde kazanıldı. TCDD Derince Limanı’nın 36 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemi ile özelleştirmesi, ihaleye katılan 6 firmanın çekilmesi üzerine iptal edildi. İhalenin iptali üzerine açıklama yapan Liman-İş Sendikası, 24 Ocak’ta Yatağan işçileri ile birlikte yürüyeceklerini duyurdu.

liman is kocaeli direnisi

‘Yatağan işçisinin yanındayız’

Liman-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, sendikanın ihaleye çıktığı ilk günden itibaren özelleştirmenin iptali için tüm alanlarda mücadele ettiği ve özelleştirmeye karşı bir kamuoyu oluşturduğu belirtildi.

Bu mücadelenin sonucunda da Derince Limanı’nın sermayeye düşük fiyatla peşkeş çekilerek satılmasının engellendiği bildirildi.

Behiye YARAŞÇI - 24 Ocak 2014 - Aydınlık (Yatağan)

Son Yazılar