milli merkez avrupa 19ocak2014 225

Milli Merkez Avrupa’da kuruldu!

Yüzde Yüz Yerli,Yüzde Yüz Milli İşçi Partililer, CHP’liler, Milliyetçiler, Vatanseverler, Sosyalistler Bir Oldu Atatürk’te Birleşti!

Başkanlığını eski TBMM Başkanı Cindoruk’un yaptığı Milli Merkez’in, Avrupa Temsilciliği kuruluş toplantısı Pazar günü 1200 yurttaşın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının konuşmacılarından İP Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, ‘AKP’yi ne Amerika’nın deliğe süpürme kararı ne Fethullah Efendi ile Tayyip’in çekişmesi ne de Abdullah’ın Tayyip’le kavgası değil, Mustafa Kemal’in askerleri yıktı’ ifadesini kullandı.

*** *** ***

Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un başkanlığını yaptığı Milli Merkez’in Avrupa Temsilciliği, 19 Ocak Pazar günü Almanya’nın Duisburg şehrinde yapılan toplantıyla kuruldu. Kuruluş toplantısına yaklaşık 1200 kişi katılırken, toplantıya gençlerin ve kadınların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.

Toplantıya İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, eski Devlet Bakanı ve Milli Merkez Ankara Temsilcisi Ufuk Söylemez ile TBMM’nin eski Başkanvekili ve Milli Merkez Yönetim Kurulu üyesi Avukat Hasan Korkmazcan katıldı.

‘Karşı çıkmayan vebal altında’

Toplantıya ev sahipliği yapan ADD Duisburg Şubesi Başkanı Bülent Karabiber ile yöneticiler Sacit Karabiber ve Seher Gündüz’ün konuşmalarının ardından, Milli Merkez Avrupa Temsilciliği adına eski Avrupa ADD Genel Başkanı Dursun Arı söz aldı. Arı, “Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına götüren ve Cumhuriyeti ve özgürlükleri yok eden AKP’ye karşı demokrasiden, özgürlüklerden, cumhuriyetten ve çağdaş değerlerden yana tüm siyasi partilerin, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve aydınların ayrılık noktalarını bir yana iterek güçbirliği yapmaları bir zorunluluk olmuştur. Bugün bu çağrıya kulak tıkayan parlamentodaki siyasi partiler büyük vebal altındadır” ifadesini kullandı.

Toplantıda sözü alan İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, bugün Türkiye’de ve dünyada en övünç duyulacak tanımlamanın “Mustafa Kemal”in askeri olmak olduğunu belirtirken, “Türk bayrağı altında on milyonlar olup 2012’nin 19 Mayıs’ında, 29 Ekim’de Ulus Meydanı’nda; Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Fethullah Gülen ’ in köhnemiş düzenlerini, barikatlarını yıktık. İşçi Partililer, Cumhuriyet Halk Partililer, milliyetçiler, vatanseverler, sosyalistler, bir olduk, Atatürk’te birleştik” diye konuştu.

milli merkez avrupa 19ocak2014

‘Birleştiren parti İP’ye güç verin’

Özbey, “AKP’yi ne ABD’nin deliğe süpürme kararı, ne Fethullah Efendi’yle Tayyip’in çekişmesi, ne de Abdullah’ın Tayyip’le kavgası değil, Mustafa Kemal’in askerleri yıktı” ifadelerini kullanırken, CHP ve MHP’ye yaptıkları çağrıdan yanıt alamadıklarını söyledi. Özbey, “İşçi Partisi’ne güç verin. Kemalist Devrim programını bütün partilerin programı yapalım” dedi.

Ufuk Söylemez, Almanya’da çetelerin, Cemaat görünümlü organizasyonların, Allah adı ile aldatanların dış desteklerle örgütlendiğini ifade ederken, “Ama yüzde yüz yerli, yüzde yüz milli olan Milli Merkezciler de Almanya’da meydanların boş olmadığını gösteriyor. Çünkü biz biliyoruz ki nerede bir Türk varsa, orada bir Mustafa Kemal Atatürk vardır” ifadelerini kullandı.

On yıldır emperyalizm destekli, bölücü ve gerici bir iktidar tarafından cumhuriyetin saldırı altında olduğunu belirten Söylemez, “Buna karşı Cumhuriyetçiler, sağ sol demeden, parti ayrımı gözetmeden ‘Atatürk’te birleştik’ şiarıyla Cumhuriyetin kurucu değerlerine, ulus devletimize ve üniter yapıya sahip çıkmak zorundayız” dedi.

‘Rüşvetçi Tayyip komplo diyor!’

Konuşmacılardan Kamer Genç, AKP’nin tüm kadrolarıyla rüşvet alırken yakalandığını Avrupa’da yüzde 1’i olsa hükümetlerin istifa edeceğini söyledi. Genç sözlerine şöyle devam etti: “Ama Tayyip bana komplo kurdular diyor. Mağdurları oynuyor. Tayyip Türkiye’yi eşkıya devleti konumuna sokmuştur” dedi. Genç, “Cemaat- CHP yakınlaşması” üzerine gelen bir soruya, “iftira” diye yanıt vermesine rağmen, “Ana Muhalefet Partisi olarak herkesle görüşebiliriz” demesi dikkat çekti.

Milletin uyanışa geçtiğini ve bunun önünde durulmasının mümkün olmadığını vurgulayan Korkmazcan da “Şimdi biz İP ile yan yana duruyoruz. Yeniden devletleştirmeci, millilleştirmeci bir ekonomik politikaya ihtiyaç var. Milli Merkez’de birleşerek yeniden Türkiye’yi kuracağız” ifadesini kullandı. Toplantıda ayrıca, emekli Hamburg Başkonsolosu Ülkü Başsoy, TGB Avrupa Sorumlusu Tunç Akkoç, Hessen Toplum Gazetesi Sahibi Mehmet Canbolat, Avrupa CKD Başkanı Sultan Atıcı, TSD Hagen Başkanı ve HDF NRW Genel Sekreteri Şükrü Budak birer konuşma yaptı.

milli merkez avrupa 19ocak2014 2 

Çok çeşitli kesimlerden katılım!

Toplantıya Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği’ne bağlı derneklerin büyük çoğunluğu katılırken, Fransa ve Belçika ADD’lerin genel başkanları ve yöneticileri ile Hollanda ADD’nin yöneticileri katıldı. Halkçı Devrimci Federasyonu’na (HDF) bağlı derneklerden de çok sayıda yönetici toplantıda hazır bulunurken, HDF Genel Başkanı İsmail Eren de toplantıya katılanlar arasındaydı. İşçi Partisi (İP) Avrupa Temsilcisi Ali Çelik ve İP yöneticileri ile çok sayıda parti üyesi toplantıya katılırken, CHP’den de çeşitli düzeylerde yönetici ve üyeler toplantıya katıldı. Bazı ülkücü derneklerinin başkan ve yöneticileri de toplantıyı izleyenler arasındaydı. Alevi dernekleri ve yöre derneklerinden de katılım olduğu gözlemlendi.

duisburg belediye bsk erkan kocalar

Destek mesajı gönderenler :

Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar, Avusturya ADD Genel Başkanı Dr. Murat Yıldırım Barlan, İsviçre Bern ADD Başkanı Ethem Kayalı, Zürih ADD Başkanı Hasan Kemahlı, Basel ADD Başkanı Hasan Karateke, İsviçre İşçi Partisi Kemal Albayrak, İsviçre Talat Paşa Komitesi Ayhan Ay, Dr. Özgür Savaşçı (Münih), Hessen Türk Toplumu Başkanı Erhan Songün, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nun eski Genel Başkanı Ahmet Aydemir.

Milli Merkez Temsilciler Kurulu :

Kuzey Ren Vestfalya: Dursun Arı- Duisburg, Tunç Akkoç-Köln, Sabriye Supçun-Bochum, Dr. Erol Alkanoğlu- Krefeld, Bahattin Gemici- Recklinghausen, Mehmet Ali Ölmez- Bielefeld, Resul Güzeldere-Wesel, Dr. Mustafa Tosun-Dortmund Hessen: Sevgi Hamuroğlu- Wiesbaden, Mehmet Canbolat- Frankfurt, Şeref Özarslan-Limburg, Sultan Atıcı-Frankfurt, Ahmet Aydemir-Wiesbaden, Kasım Işık- Frankfurt, Rheinland-Pfalz: Yaşar Kırma-Mainz, Orhan Aksoy-Neustadt Niedersachsen: Bülent Demiral- Hannover, Murat Binzet-Hannover Berlin: Beyhan Yıldırım, Ali Erdoğmuş Schleswig-Holstein: Remzi Uysal-Kiel Baden Württenberg: Dr. Yavuz Dedegil-Karlsruhe, Ali Özdemir- Ludwigsburg, Atilla Çorum-Stutgart Hülya Sağdıç-Karlsruhe Hamburg: Ülkü Başsoy Bremen: Dr. Yusuf Özmen Bayern: Sinan Erişmiş-Ulm, Murat Taşdanoğlu-Münih, Sibel Altunay- Augsburg Belçika: Erdoğan Öztemur-Brüksel Fransa: Habip Hamza Erdem-Paris, Ali Rıza Taşdelen-Lyon, Mehmet Başkurt-Paris Hollanda: Kenan Özyiğit-Rotterdam, Ahmet Uyar-Denhaag İsviçre: Hasan Karateke-Basel, Ethem Kayalı-Bern, Hasan Kemahlı- Zürih, Hüseyin Sınacı-Zürih Avusturya: Dr. Murat Yıldırım Barlan-Viyana İngiltere: Vehbi Ballıkaya-Londra

‘Avrupa’daki Türklerin temsilcisi olacak’

Milli Merkez Avrupa Temsilciliği’nin kuruluş toplantısının sonuç bildirgesini, temsilcilik adına Dursun Arı açıkladı. Arı, “Atatürk’te birleştik ilkesini benimseyen tüm vatanseverler, parti, dernek ayrımı gözetmeksizin Millî Merkez Avrupa içinde görev alabilirler” çağrısında bulundu. Sonuç bildirgesinde ayrıca şunlar kaydedildi: “Milli Merkez Avrupa, Avrupa’daki Türklere karşı yapılan tüm anti-demokratik uygulamalarla mücadele edecek, çifte vatandaşlık ve seçim haklarının tanınması, aile birleşiminin önündeki engellerin ve vize uygulamalarının kaldırılması, iş, okul ve sosyal hayatta yapılan ayrımcılığa son verilmesi için çalışacaktır.” Sonuç bildirgesinde ayrıca, Millî Merkez Avrupa Temsilciliği’nin Türklerin yaşadığı tüm Avrupa ülkelerinde kişi ve kurumların önderliğinde örgütleneceği belirtildi. Milli Merkez Avrupa Temsilciliği’ne ulaşmak isteyenlerin 02065/256860 numaralı telefonu arayabileceği ve This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine e-posta gönderebileceği ifade edildi.

Mehmet ÖZAYDIN - 23 Ocak 2014 - Aydınlık (Duisburg)

Son Yazılar