engin demir izmir genel is sendikasi bsk2

Hat Şoförleri Ve Atölye Çalışanları Da Ağır İşçidir!

Disk’e bağlı Genel İş Sendikası İzmir 1 Nolu Şube,

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şirketi İzelman’ın,  Eshot Genel Müdürlüğü ile yaptığı hizmet sözleşmesi gereği çalışan, hat şoförleri ve atölye çalışanlarının 5510 Sayılı Yasa’nın 40. Maddesi kapsamına alınmasını istemektedir.

‘’ Fiili hizmet süresi zammı’’ 5510 Sayılı Yasa’nın 40. Maddesinde düzenlenmiştir ‘’ 

diyerek konuşmasına başlayan Genel İş İzmir 1 Nolu Şube başkanı Engin Demir yaptığı basın toplantısında;.

‘’Yasa’nın amacı; ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan sigortalıları korumaktır. Fiili hizmet süresi zammı ile bu tür işlerde çalışan sigortalılara kanunda öngörülmüş olan ek sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı ilave edilmek suretiyle, diğer sigortalılara göre avantaj sağlamak, erken emeklilik olanağı yaratmaktır. Bu uygulamayla; hem ağır ve yıpratıcı işlerin olumsuz etkileri azaltılmak, hem de bu tür işler ilgi çekici hale getirilmek istenmiştir’’ dedi.

Atölye çalışanlarının tonlarca ağırlıktaki araçların bakım ve tamirini yapmak için, kaygan zeminde araç altlarına girmek zorunda kaldığını, bakım ve tamir çalışmalarında kullandığı malzemeden çıkan kimyasal ve zehirli gazı solumak zorunda kaldıklarını, akü patlaması nedeniyle pek çok arkadaşlarının gözünü kaybettiğini belirtti.

Hat şoförlerinin, bazı yolcuların sataşmalarına maruz kalarak psikolojilerinin bozulduğunu, hatta saldırıya maruz kalarak darp edildiğini, bazı bölgelerde araçlarının yakılmasıyla ölümle karşı karşıya kaldıklarını, büyük şehirlerdeki yoğun trafik ve yolların kullandıkları araçlara uygun olmaması nedeniyle bunaldıklarını, Adana’da ön kapıdan inmek isteyen yolcuya izin vermemesi nedeniyle öldürülen şoför, İstanbul’da krize giren şoförün, otobüsü devirerek pek çok yolcunun yaralanmasına sebep olmasını basından izlediklerini belirtti.
 
Demir, ‘’ Bu yasadan yararlanmak bizimde hakkımız. Onlarca arkadaşımız, verdiği hizmetin sonucu olarak malulen emekli olmak zorunda kaldı. Pek çoğu psikolojik tedavi görmekte. Bir kısmı kalp, şeker ve tansiyon hastası olarak yaşamını yitirdi. Bu işleri yapan diğer illerdeki arkadaşlarımızla birlikte, halkımızın da desteğini alarak, arkadaşlarımızın ilgili yasa kapsamına alınması için, mücadelemizi yürüteceğiz ‘’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 18 Ocak 2014 - İzmir

Son Yazılar