namik kemal3 225

Namık Kemal Gazetecilerle...

Namık Kemal Lisesi mezunu Gazeteci-Yazar-Şair ve 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel ve 9 Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezih Bilger,

‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ‘’ nedeniyle mesleğin sorunlarını aktarmak, gazetecilik ve halkla ilişkiler bölümünü seçecek öğrencileri bilgilendirmek amacıyla okullarındaydı.

namik kemal1

Müdür Baş Yardımcısı Reşit Uci, ‘’ Onur Kurulu ‘’ tarafından düzenlenen etkinlik için çaba harcayan öğrencilere teşekkürle başlayan konuşmasını, okul öğrencilerinin üniversitede okuyacağı bölümleri daha sağlıklı tespit edebilmeleri için; alanında uzman kişileri okula davet ederek, öğrencilerin bilgilendirileceğini söyledi.

namik kemal3

İlk sözü Okan Yüksel aldı. Gazetecilik sevgisinin edebiyat öğretmenlerince kazandırıldığını, ulusal ve yerel olmak üzere pek çok yayın organının her kademesinde çalıştığını, 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde işsiz kaldığını, yargılandığını, mağduriyetler yaşadığını, tüm bunlara rağmen gazeteciliğe olan sevgisi nedeniyle meslekten kopamadığını belirtti.

namik kemal2

İki tür gazeteci olduğunu belirten Yüksel,

‘’ Birincisi kalemini satmayan, halkın doğru bilgi almasını sağlayıp, onurlarını koruyanlar, ikincisi kalemini satarak, gönenç içinde bir yaşam sürdürenlerdir. Ben birincisini seçtim ‘’ dedi.

namik kemal4

Daha sonra söz alan Nezih Bilger, İzmir Gazeteciler Cemiyeti yayın organı olan 9 Eylül Gazetesi’nin kapılarının, şiir, öykü ve köşe yazısı yazan öğrencilere açık olduğunu belirtti.
Türkiye’nin dünyada basın özgürlüğünü çiğneyen ülkeler sıralamasında lider olduğunu, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, halka doğru bilgiyi ulaştırmanın getirdiği mutluluğun yerini, hiçbir değerin alamayacağını belirterek, öğrencileri gazeteci olmaya davet etti.

namik kemal5

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan ikili, Namık Kemal Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Mevlüt Öztürk’ün temin ettiği çiçekleri kendilerine sunan Onur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aleyna Kayabaşı ve Yazman Pelin Bengü’ye teşekkür ederek, kendilerine verilen çiçekleri, öğrencilere hediye ettiler.

Daha sonra; birlikte fotoğraf çektirmek isteyen öğrencilerle, okul girişindeki Atatürk’ün okulu ziyaret ettiğinde ayak bastığı tarihi merdivenlerde poz verdiler.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY - 14 Ocak 2014 - İzmir

Son Yazılar