savci canimi zor kurtardim

Mühimmat yüklü TIR’ı aramaya çalışan savcı : Canımı zor kurtardım!

Mühimmat yüklü olduğu ihbarı üzerine Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde durdurulan

 ve özel yetkili savcının arama yapmasına izin verilmeyen TIR'ın, MİT'e ait olduğu kesinleşti. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in, Hatay İl Jandarma Komutanlığı'na talimat gönderdiği ve alıkonulan MİT personelinin derhal serbest bırakılmasını istediği ortaya çıktı.

İhbar Adana'ya yapıldı!

Olay 1 Ocak Çarşamba günü, saat 16.00 sularında meydana geldi. Reyhanlı'dan yüklenen bir TIR'da mühimmat ve askeri teçhizat olduğu ihbarını alan Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, özel yetkili savcılığa bilgi verdi. Olayla ilgilenmesi için Reyhanlı iddianamesini hazırlayan Savcı Özcan Şişman görevlendirildi. Savcı, ihbarda belirtilen TIR ve dorse plakalarını jandarmaya bildirerek Adana'dan Reyhanlı'ya doğru yola çıktı.

Kısa bir süre sonra ihbar edilen TIR, Reyhanlı-Kırıkhan arasındaki Güzelce Jandarma Karakolu yakınlarında durduruldu. TIR'ın içindeki 2 kişi MİT personeli olduklarını, arama yapılmasına izin vermeyeceklerini söylediler, ancak jandarma geçiş izni vermediği için Savcı Şişman olay yerine ulaşana dek beklediler.

'Canımı zor kurtardım'

Olay yerine gelen Savcı Özcan Şişman, TIR'da arama yapılıp malzemelerin boşaltılması için talimat verdi. Ancak araçtaki kişiler TIR'ın aranmasına izin vermeyeceklerini tekrar ettiler ve uzun süren bir tartışma başladı. Jandarma da arama yapmayı reddetti. Aydınlık'ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 8 saat boyunca görevini yapmak için direnen savcı baskı altına alındı ve MİT tarafından tehdit edildi. Savcının olayın ardından yakın çevresine “Canımı zor kurtardım” dediği öğrenildi.

Vali'nin talimatı!

Arama tartışması, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz imzasıyla gönderilen talimatın olay yerindeki jandarma ekiplerine ulaşmasıyla sona erdi. Gereğinin yapılması için Hatay İl Jandarma Komutanlığı ile Kırıkhan Kaymakamlığı'na, bilgi için de Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na gönderilen talimat yazısı şöyle:

“Muhtelif kanallardan Valiliğime intikal eden bilgilere göre,

MİT'e bağlı görev yapan personel ile araçlarının Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı'nca alıkonulduğu anlaşılmaktadır.

Bahsi geçen görevlilerin bağlı oldukları 2937 Sayılı Kanun'a göre personelin özel statüleri ve doğrudan Başbakanlık Makamı'na bağlı olarak çalışmaları dolayısıyla usulüne uyulmaksızın alıkonulmaları cezai sonuç doğuracağından ilgililerin kimliklerinin belirlenip serbest bırakılmalarını önemle rica ederim.”

'Aratmadılar' tutanağı!

Vali Lekesiz'in talimatı üzerine, Savcı Şişman, arama yapmasına izin verilmediğini belirten bir tutanak tutarak, gece 02.00 sularında olay yerinden ayrıldı. Savcının verdiği talimatın yerine getirilmemesi nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunması bekleniyor. Jandarma ekipleri de olayın gelişim sürecini tutanağa geçirerek TIR'ı bıraktı.

Mühimmat yüklü olduğu ihbar edilen TIR'ın Reyhanlı'da yüklendiği ve Kırıkhan üzerinden Kilis-Öncüpınar sınır kapısına gitmek üzere yola çıktığı öğrenildi. Arama yapılamadan bırakılan TIR'ın Reyhanlı'ya döndüğü iddia edildi ancak nerede olduğu bilinmiyor.

'Açıklamaya gerek yok'

Aydınlık'ın ulaştığı Hatay Valiliği Basın Bürosu, söz konusu talimatın Valilik tarafından yazıldığını belirterek resmiyetini doğruladı. Aydınlık muhabirinin “Vali Lekesiz açıklama yapacak mı?” sorusuna ise “Sayın Vali bu konuda açıklama yapma gereği görmemektedir” yanıtı verildi.

Bakan Ala: TIR Suriyeli Türkmenlere gidiyordu!

Meclis Genel Kurulu'nda yemin eden yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala, törenin ardından gazetecilerin Hatay'da durdurulan TIR'la ilgili sorularını yanıtladı. TIR'da Suriye'deki Türkmenlere götürülecek yardım malzemelerinin olduğunu öne süren Ala, “Herkes işini bilecek” dedi. Ala, gazetecilere “Siz içini biliyor musunuz?” diye sordu.

'Mühimmat muhaliflere verilecekti'

Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden CHP Milletvekili Mevlüt Dudu, İskenderun'da Aydınlık'a yaptığı açıklamada “Bizim bildiğimiz kadarıyla Reyhanlı'da yüklenen TIR Öncüpınar'dan geçip muhaliflere götürülecekti. Bize ulaşan bilgi bu doğrultuda” dedi. Hatay'ın bir silah ve patlayıcı deposuna dönüştüğünü belirten Dudu, şunları söyledi:

'Engel, ihbarı teyit ediyor'

“Önceki akşam Kırıkhan'da hukuk devleti katledilmiştir. Bu bir hukuk skandalı. Yargı ile hükümet arasındaki çekişme bir kez daha su yüzüne çıkmıştır. Jandarmanın iki güç arasında kaldığı anlaşılıyor. Yargının görev yapması engellenmiştir. Bu kadar çabaya rağmen engellenmesi, savcılığa yapılan ihbarı teyit eder niteliktedir. TIR'ın içinde iddia edildiği gibi malzemeler olmasaydı, aranması konusunda engel çıkartılmazdı. Bu devlette hiçbir şey gizli kalmaz, eninde sonunda gerçekler ortaya çıkacaktır. Bunun sorumluları da en ağır bir şekilde cezalarını çekeceklerdir.”

Fidan : Zamanı gelince yazacağım!

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a ait gözüken Twitter hesabından konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“MİT aratmamış iddialarına eğer MİT konuşursa, konuşacak dilleri, iftiraları kalmaz. Susuyoruz susuyoruz, siyasete bulaşmıyoruz. Bazı konulara değinmek istiyorum, kurumum adına buradan konuşmak istemiyorum. Ama bazı iddiaların çürümesi için zamanı gelince yazacağım.”

Not: Görselde kullanılan kamyon temsilidir

Hüseyin GÜLER - 02 Ocak 2014 - Hatay (Aydınlık)

Son Yazılar