fethullah-gulen-israili-savundu

Fethullah Gülen tam kendisinden beklendiği gibi konuştu.

Amerika'da yaşayan Gülen, Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan açıklamasında Gazze'ye yardım götürenleri eleştirdi.

Fethullah Gülen, İsrail'in yardım gemilerine baskınını Wall Street Journal’a değerlendirdi. İnsani Yardım Vakfı'nın İsrail ile uzlaşması gerektiğini belirten Gülen, İsrail’le uzlaşma yolunun seçilmemesini "faydalı sonuçlar doğurmayacak şekilde otoriteye başkaldırmak” olarak yorumladı.


İnsani Yardım Vakfı'ndan kısa süre önce haberdar olduğunu öne süren Fethullah Gülen, “İHH’nin politik bir amaç güdüp gütmediğini söylemek kolay değil” dedi.

Gülen, kendi hareketiyle ilişkili bir derneğin Gazze'ye yardım götürmek istediği zaman onlara İsrail'den izin almaları gerektiğini söylediğini belirtti. Fethullah Gülen saldırıda suçluyu bulma işinin Birleşmiş Milletler'e bırakılması gerektiğini iddia etti.

Gülen'in bu açıklamasına İnsani Yardım Vakfı'ndan yanıt gecikmedi. İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, NTV'ye Gülen'in açıklamalarını değerlendirdi. Yıldırım şunları söyledi:

"Biz İsrail'e başvurduk ve bizi hep oyaladı İsrail. Cenevre sözleşmesine göre hareket ettik, açık deniz olduğu için bölge İsrail'in egemenliği altında değil. Doğrusu üzüldüm, inşallah bu haber yanlıştır, ben başsağlığında bulunmasını bekliyordum. Açıklamayı keşke bizimle görüşerek yapsaydı."

04.06.2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar