kadikoyde gucbirligi

Milli Merkez Kadıköy’de Yerel Seçimlerde Güçbirliği Çağrısı Yaptı!

Milli Merkez Kadıköy Temsilciliği önceki gün “Yerel seçimlerde güçbirliği” forumu düzenledi.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen forumu Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk Dural yönetti. Eski İmar İskan Bakanı Ali Topuz, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Gazeteci-yazar Arslan Bulut, TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz de foruma konuşmacı olarak katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan foruma yoğun ilgi gösterildi.650 kişilik salon hınca hınç doldu. Konuşmalarda yerel seçimlerde güçbirliği vurgusu yapıldı. Salon sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”,“Her yer Yatağan her yer direniş” sloganlarıyla yankılandı.

İlk konuşmayı yapan Arslan Bulut CHP ve MHP genel başkanlarının ittifak istemediklerini belirterek “O halde ne yapmak lazım? Buradan siyasi partilere değil seçmenlere seslenmemiz lazım. Milletin omurgasını temsil eden adaylar etrafında sandıkta oylarımızı birleştirelim” dedi.

Ferit İlsever de, Türkiye’nin çözümün eşiğinde olduğunu vurgulayarak “Seçimler,karanlığı yırtıp aydınlığa çıkmak için bir fırsat olabilir. Önümüzde 3 seçim var. Biz cumhuriyetimizi yeniden istiyoruz. Bölünmeyi reddediyoruz. Yeniden cumhuriyet ve yeniden Misak-ı Milli için güçbirliği diyoruz” ifadelerini kullandı.

Ferit İlsever şöyle devam etti:

“Bizim 200 yıla yaklaşan devrimimizin temel gerçeği var. İleri, çağdaş ne yaptıysak Türkiye’nin milliyetçi, halkçı, sosyalist 3 damarının devrim hedefinde birleşmesiyle yaptık. Biz bunu Kurtuluş Savaşı’mızda Celal Bayar’ın, İsmet İnönü’nün, Nazım Hikmet’in Atatürk’te birleşmesiyle yaşadık. CHP-MHP ve İşçi Partisi’nin birleşmesiyle müthiş bir odak ortaya çıkacaktır. Bu odak AKP diktasını yıkar.”

Siyasi partiler arasında işbirliğinin zor olduğuna dikkat çeken Ali Topuz “Ben de bir siyasi partiye mensubum. Parti yöneticileri toplumdaki büyük gelişmeyi dikkate alarak aday çıkarmalıdır. İstanbul’da Tayyip Erdoğan’a seçim yenilgisi yaşatmak çok önemlidir. Partiler işbirliği yaparak AKP’ye seçim yenilgisi yaşatmalı.”

Çağdaş Cengiz AKP’nin ‘çatırdadığını’ dile getirdi ve şöyle konuştu: “Neden? Çünkü Türkiye’yi bölmeye çalışanlar bölünür. Birleştirenler iktidar olur. Arslanlı Yol ismini heykellerden alıyordu. Artık orada yürüyen 1 milyon 81 bin aslan nedeniyle bu ismi taşıyor. Kuvvetimizin farkında olalım.” Yerel seçimlerde “rant adamı değil, dava adamı” olan ve cumhuriyeti savunan adayları destekleyeceklerini ifade eden Cengiz “Partilere çağrımız, böyle adaylar çıkarın karşımıza. Siz çıkarmazsanız biz çıkarırız. Bu halk o adayları yaratır” diye konuştu.

Katılımcıların konuşmacılara yönelttiği soruların yanıtlanmasıyla devam eden forumda yerel önderler de söz aldı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Anadolu Yakası Temsilcisi Abidin Baysal “Siyasi partilere çağrım şudur; geçmiş aramızda husumete neden olmamalı. Gelecek birlik ve dayanışma ile inşa edilecektir” şeklinde konuştu.

Forum sonuç bildirgesinin oylanmasının ardından Andımız’ın ve 10. Yıl Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Forumda oy birliği ile kabul edilen sonuç bildirgesi şöyle:

“Biz Kadıköy’de toplanan CHP, MHP, İP, DP, DYP,DSP, HEPAR, BTP ve diğer ulusalcı siyasi partilerin yerel güçleri, tüm milli güçler, kitle örgütleri ve halk temsilcileri, Atatürk’te birleşiyor ve yerel iktidarı mafya ve tarikatlardan, Türkiye’yi ise Tayyip-Gül diktasından kurtaracak kuvveti aşağıdan yukarıya yaratıyoruz ve gücümüzü birleştiriyoruz.

Bu amaçla oylarımızı aramızda belirleyeceğimiz Atatürk’te birleşen ve en güçlü adaya vermeyi kararlaştırdık. Tüm Atatürkçüleri yerel seçimlerde güçbirliği yapmaya çağırıyoruz.

Bu süreci ve kitle mücadelesini yürütmek üzere Milli Merkez Kadıköy Yönetim Kurulu’na bir ‘Kadıköy Yerel Seçimlerde Güçbirliği Yürütme Kurulu’ oluşturulması için yetki verdik.”

İşçi Partisi - 02 Aralık 2013
http://www.ip.org.tr/

Son Yazılar