tayyip-adl-ustuncesaretoduluİsrail'in saldırısının ardından, Tayyip Erdoğan'ın yahudi örgütü ADL'den aldığı ödül bir kez daha Meclis günedimine taşındı. CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, soru önergesinde Erdoğan'a, Yahudi örgütü ADL'den "Bizim dostluğumuza güvenin" diyerek aldığı "Üstün Cesaret Ödülü"nü iade edip etmeyeceğini sordu.

CHP Zonguldak milletvekili Ali ihsan Köktürk, Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

CHP'Lİ KÖKTÜRK'TEN ERDOĞAN'A

1. ADL Başkanı Abraham Foxman’ı tüm dünyanın gözleri önünde şahsınızı Musevilerin ebedi dostu olarak ilan etmesi ve 104 yıldır sadece Musevi dinine mensup on kişiye verilen, İsrail devletinin 1948 yılında kurulmasına omuz veren ABD ve İngiliz devlet adamlarına bile verilmeyen bu madalyanın tarafınıza verilmesini nedeni nedir?

2. Abraham Foxman ile AKP’nin kuruluş günlerinde, partinin kuruluşuna yönelik herhangi bir görüşmeniz olmuş mudur?

3. 10 Haziran 2005’te New York’ta Yahudi Örgütü ADL’nin verdiği Abraham Foxman’dan almış olduğunuz “Üstün Cesaret Ödülü”nü ve almış olduğunuz “Üstün Cesaret Madalyası”nı iade etmeyi düşünüyor musunuz?”

CHP'li Ali İhsan Köktürk, "Şimdi böyle bir madalyayı boynunuzda taşıyarak, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren Türk yurttaşlarına karşı giriştiği saldırıyı kınamanız, saldırıya karşı girişimleriniz inandırıcı olmamaktadır” dedi.

03.06.2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar