yatagan termik santrali225

Yatağan işçisi kararlı!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy Liman Sahası, Çatalağzı ve Yatağan termik santrallerinin satışı için ihale tarihlerini belirledi.

Yatağan işçileri, “artık her yer eylem alanı” yanıtı verdi!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu özelleştirme ihaleleri, kapalı zarf içerisinde teklif ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy Liman Sahası ihalesi, Çatalağzı ve Yatağan termik santralleri ihaleleri için teklifler ayrı ayrı verilecek. Söz konusu ihalelerde geçici teminat tutarları ise Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy Liman Sahası için 60 milyon dolar, Çatalağzı Termik Santrali için 10 milyon dolar ve Yatağan Termik Santrali için de 30 milyon dolar olarak belirlendi.

Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy Liman Sahası için 24 Ocak, Çatalağzı Termik Santrali için 5 Şubat, Yatağan Termik Santrali için en geç 10 Şubat’a kadar teklif verilecek.

Her yer eylem alanı!

Özelleştirme tarihlerinin belli olmasından sonra basın açıklaması yapan Yatağan işçileri “artık her yer eylem alanı” dedi. Açıklamada, demokratik yollardan taleplerini hükümete bildirdiklerini belirten işçiler “bu zamana kadar diyalogdan yana olduk. İyi niyetimiz anlaşılmadı. Ekmeğimizi her tür siyasetin üstünde tutarak mücadelemizi daha sert bir şekilde sürdüreceğiz. 2000 yılında olduğu gibi yine sonuç alacağız” dedi.

Maden İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin soL’a yaptığı açıklamada hükümet ile diyalog kurmaya çalıştıklarını fakat hükümetin bu konuda bildiğini okuduğunu belirtti. AKP’nin madenlerde, kömür ocaklarında alınteri olmadığını ve buraları babalarının malı gibi satamayacağını söyleyen Girgin “Milli iradeden söz edenler Yatağan ve Milas’taki tepkiyi görmezden geldiler. Yatağan’ı ve Milas’ı milli iradeden saymıyorlar” dedi. Hükümetin, özelleştirmelerin altında kalacağını ifade eden Girgin “bundan sonra biz değil, hükümet düşünsün” diyerek Başbakan Erdoğan’ın 30 Kasım’da toplu açılış için Milas’a geleceğini hatırlattı. “Buradaki tepkiyi bilerek böyle bir organizasyonu yapması ateşe benzin dökmektir. Milas halkından iyi niyet beklemesin” diyen Girgin hafta içi Maden-İş ve Tes-İş yönetimleri olarak Ankara’ya gideceklerini ve eylem planlarını konfederasyonlarıyla paylaşacaklarını ifade etti.

soL - Haber Merkezi -  24 Kasım 2013

Son Yazılar