cilgin turkler seni unutmayacak225

Çılgın Türkler Seni Unutmayacak!

‘Çılgın Türk’ü Yitirdik!

Kitaplarına yansıttığı Cumhuriyet ve Atatürk bilinciyle okura ışık tutan ünlü yazar Turgut Özakman hayata gözlerini yumdu! Ünlü araştırmacı yazar, bürokrat, avukat, gazeteci Turgut Özakman’ı yitirdik.

Özakman, kalp yetmezliği nedeniyle 14 Eylül 2013 tarihinde tedavi görmek üzere yatırıldığı hastanede, dün saat 11.40’ta yaşamını yitirdi.

Turgut Özakman (1 Eylül 1930-28 Eylül 2013), Cumhuriyetçi ve Atatürkçü kimliğinin yanı sıra “Şu Çılgın Türkler”, “Diriliş”, “Cumhuriyet-Türk Mucizesi” (Bilgi Yayınevi) adlı kitapları ile öne çıktı. 2005 yılında yayımlanan, 50 yıla yakın bir araştırma sonucu yazdığı ve Kurtuluş Savaşı’nı roman diliyle anlattığı “Şu Çılgın Türkler” adlı belgesel- romanı haftalarca en çok satanlar listesinde yer aldı. Araştırmacı yazarlığının dışında senaryo yazarlığında da önemli yapıtları bulunan Özakman, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı, başrollerini Rutkay Aziz, Altan Erkekli, Ayda Aksel’in paylaştığı 6 bölümlük “Kurtuluş” adlı dizinin de senaryosunu yazdı. Yayıncılık alanında da çalışmalarını sürdüren Özakman, Bilgi Yayınevi’nin danışmanlığını yaptı. Turgut Özakman’ın cenazesi yarın, Kocatepe Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından, Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

Hizmet için yaşadı!

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Özakman, bir süre avukatlık yaptıktan sonra Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne devam etti. Ardından Devlet Tiyatrosu’nda dramaturg olarak çalıştı. TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatroları’nda Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983-1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi. Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi’nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi’nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi’nce ‘fahri doktor’ unvanı verildi. Nisan 2002’de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya ‘Turgut Özakman Sahnesi’ adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman’a Üstün Hizmet Ödülü verdi.

dirilis2

Yapıtları ve katkıları :

Özakman’ın Danışmanığını yaptığı Bilgi Yayınevi’nden çıkan bazı yapıtları: Romanları: Korkma İnsancık Korkma (1994), Romantika (2000), 19 Mayıs 1919 Atatürk Yeniden Samsun’da (2002), Şu Çılgın Türkler (2005), Diriliş - Çanakkale 1915 (2008), Cumhuriyet - Türk Mucizesi (2009) Araştırma İnceleme Kitapları: Dr. Rıza Nur Dosyası (1995), Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi (1995), Vahidettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele (1997),

“Mustafa” Filmi Hakkında (1998), Meslek Kitapları: Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği (1983), Oyunları: Bir Şehnaz Oyun, Güneşte On Kişi, Duvarların Ötesi, Töre, Deli Bayramı, Komşularımız. Senaryoları: Tuzsuz Deli Bekir (1972), Cumhuriyet (1998) Dersimiz: Atatürk (2009)

‘Aydınlanma savaşı verdi’

Turgut Özakman’ın mesleki kariyeri boyunca yetiştirdiği öğrenci ve beraber çalıştığı yakın dostları, Özakman’ı yitirmenin üzüntüsünü Aydınlık’la paylaştı.

Bilgi Yayınevi Editörü Biray Üstüner, “Ülkemize birçok değer kattı” dedi.

FERHAN ŞENSOY: Tiyatromuzun en önemli ve usta yazarlarından biriydi. Son yıllarda tiyatrodan çok tarihe yöneldi. “Şu Çılgın Türkler” serisiyle bize değerli yapıtlar bıraktı. Oyunları birer “klasik” olarak tiyatromuzda yaşayacaktır.

ALTAN ERKEKLİ: Benim hocamdı. Turgut Özakman’ın Ankara Sanat Tiyatrosu’nda “Bir Şehnaz Oyun” adlı oyununda rol aldım. Tiyatro bölümüne ve Türk Tiyatrosu’na büyük emeği geçti. Büyük bürokrat, yazar ve hocamı yitirdiğim için çok üzgünüm. Ulusal egemenlik mücadelesini ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dehasını yapıtlarında işlemesiyle Türk halkına ışık tuttu. Ankara Radyosu müdürlüğü yaparken de radyoculuğa emeği geçti. Bu yaşına karşın dimdik ayakta kalıp, halkımızı aydınlatma savaşımını verdi. Işıklar içinde yatsın.

SEDEN KIZILTUNÇ: Bu sene çok kıymetli dostlarımızı kaybettik. Dün Tuncel Kurtiz bugün Turgut Özakman. O çok değerli bir yazardı. Tiyatroya çok önem verirdi. Oyun yazan çok az yazarımız var. Turgut ağabey de bu yazarlardan biriydi. Nur içinde yatsın. Yerine bin tane yetişsin.

BİRAY ÜSTÜNER : Cumhuriyet’in en büyük savunucularından birini yitirdik. Bizler onu yitirmedik, biz ondan çok şey kazandık. O, kocaman yüreğiyle, onur, bağımsızlık, özgürlük, insan bilinci adına ülkemize çok değerler kattı. Daha da yapıtlarıyla kazandırmaya devam edecek.

MUZAFFER İZGÜ: Ülkemiz çok büyük bir yazarını yitirdi. Bu yazar, Atatürk ilkelerinin en sıkı izleyicisiydi. Aynı zamanda yapıtlarında bu ilkeye göre oluşturduğu için ülkemizin yitirdiği en büyük değerdir. Oyunları, bilimsel romanları hepsi gerçekti. Hele ‘Çılgın Türkler’ dilimize pelesenk oldu. Işıklar içinde yat benim dev arkadaşım. Sen hiç unutulmayacaksın.

HİDAYET KARAKUŞ:Çok değerli bir araştırmacımızı, yazarımızı kaybettik. Türkiye’nin önünü açmaya çalışan bir aydındı. Türk ulusunun başı sağ olsun.

HALUK IŞIK: İyi bir toplum gözlemcisiydi, çok iyi bir yazardı. “Şu Çılgın Türkler” ile milyonların üzerinde bir satış yaptı. O yapıt bir milat olarak kabul edilebilir. Cumhuriyet tarihini objektif anlatıyordu. Özakman, Türkiye’nin genlerini okuyan bir kişiydi. Tarihi ulaşılabilir yaptı. Geziye kadar uzanan süreci ateşleyen bir kitap yazmıştır.

Sema SEZEN / Tuğce YERDELEN - 29 Eylül 2013 - Aydınlık

Son Yazılar