Hakan Fidan Hangi üniversite mezunu?

İşçi Partisi Basın Bürosu Başkanı Hikmet Çiçek, Aydınlık dergisinin bu haftaki sayısında, MİT MÜsteşarlığına atanan Hakan Fidan'ı ele aldı. Çiçek, "Hakan Fidan, hangi üniversite mezunu" diye sordu. İşte Çiçek'in yazısı...

Dönemin MİT Müsteşarı Korgeneral Teoman Koman, 9 Temmuz 1992 akşamı, teşkilatın Ankara Yenimahalle'deki merkezinde basın mensuplarına bir akşam yemeği vermişti. Koman, bir soru üzerine, dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın "sivilleştirme" adı altında MİT'e Amerikan modelini hakim kılma ve teşkilatı "CIA-FBI" gibi ikiye ayırma çabalarına açıkça karşı çıkmış ve şunları söylemişti: "Herkesin milli yapısı kendi varlığına, kendi düzenine göre teşekkül eder. El âlem ikiye ayırmışsa bizim de böyle olması gerekmez. İkiye ayrılmış modeller, federal sistemlerde görülür".

Aradan 18 yıl geçti. AKP'nin MİT'in başına düşündüğü Hakan Fidan'ın adının öne çıkmasıyla MİT'e "model" arayışı yeniden gündeme getiriliyor. Hakan Fidan'ın da bu modele sıcak baktığı biliniyor. Fidan, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi'ndeki "istihbarat ve dış politika" konulu doktora tezinde "MİT'in reformize edilmesi gerektiğini" savunuyor ve CIA-FBI modelini örnek veriyor (Akşam, Z. Kıvanç El, 22 Nisan 2010).

Şimdi son birkaç aydır medyadaki Hakan Fidan'ı yere göğe sığdırmayan haberleri hatırlayalım. 1986-2001 yılları arasında TSK'da astsubay. Zorunlu hizmeti bitince ayrılmış. Sonra. ABD'deki Maryland Üniversitesi'nden "siyaset bilimi" lisansı almış. Nasıl almış? ABD'ye gidip bu üniversitede mi okumuş? Yoksa, Fehmi Koru'nun "Harvard mezunu" olması gibi "dışarıdan" mı? Orası belli değil, yazılmıyor.

Sorumuz şu : Hakan Fidan'la ilgili haberlerin tümünü yeniden okuyunuz. "Hakan Fidan Türkiye'de hangi üniversiteden mezun oldu?" sorusuna cevap veriniz. Biz cevap veremedik!

26.05.2010 -  Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar